از کار افتادن بخشی از سیستم خنک‌کننده ایستگاه فضایی

از کار افتادن بخشی از سیستم خنک‌کننده ایستگاه فضایی

 

نیمی از سیستم خنک‌ کننده ایستگاه فضایی بین‌المللی به طور ناگهانی از کار افتاد و به همین دلیل، تیم این ایستگاه مجبور شدند مصرف انرژی خود را پایین بیاورند.

البته به گزارش بی بی سی، مقامات ناسا پافشاری می‌کنند که 6 فضانورد آمریکایی و روس داخل این ایستگاه در معرض خطر نیستند؛ اما در عین حال صحبت از راه‌پیمایی فضایی اضطراری برای تعمیرات در این هفته در بین کارشناسان مطرح است.

ناسا می‌گوید بدون سیستم کنترل گرمایی، سطوح رو به خورشید ایستگاه فضایی می‌تواند در روز تا دمای 121 درجه بالا داغ شود و این درحالی است که دمای سطح تاریک به 157 درجه سانتی‌گراد زیر صفر خواهد رسید. این اختلاف دما عمر مفید سازه ایستگاه را کاهش می‌دهد و مقاومت آن‌را در برابر برخورد شهاب‌واره‌های پرسرعت کاهش می‌دهد. البته در فضای میانی ایستگاه، بخشی وجود دارد که دما برای ساکنان ایستگاه قابل تحمل خواهد بود. 

آغاز دردسر
شبنه شب گذشته، یکی از دو حلقه خنک‌کننده ایستگاه که با آمونیاک تغذیه می‌شد، از کار افتاد و باعث به صدا درآمدن زنگ‌های خطر در سراسر ایستگاه فضایی شد. این دو خط آمونیاکی برای حصول اطمینان از خنک ماندن تجهیزات الکترونیکی حساس ایستگاه فضایی طراحی شده بود که با از کار افتادن یکی از آن‌ها و برای جلوگیری از داغ شدن مدارها، فضانوردان مجبور شدند بعضی از تجهیزات را خاموش کرده و کابل‌های جامپری نصب کنند تا تمام اتاق‌ها را خنک نگاه دارد.

در حال حاضر مدارهای سیستم موقعیت‌یاب جهانی، چند تبدیل کننده انرژی و مجموعه‌ای از دستگاه‌ها که دستورات را به تجهیزات مختلف می‌رسانند، خاموش شده‌اند. هم‌چنین از 4 ژیروسکوپ که بخشی از سیستم جهت‌یابی ایستگاه فضایی هستند، دو دستگاه خاموش شده‌اند؛ اما فضانوردان تلاش کردند با استفاده از کابل‌های جامپری، سومین ژیروسکوپ را هم به راه بیاندازند تا ایستگاه فضایی به وضعیت پایدارتری برسد.

کنترل‌گرهای پرواز تاکنون چندین‌بار سعی کرده‌اند پمپ‌های آمونیاکی از کار افتاده را دوباره روشن کنند، اما تلاش آن‌ها نتیجه‌ای به همراه نداشت. هر عملیات تعمیری که در این هفته انجام شود، به طور قطع شامل تعمیر پمپ‌های آمونیاکی آسیب دیده هم خواهند بود. این عملیات بسیار دشوار است و به دو راهپیمایی فضایی نیاز دارد.

راب ناویاس سخنگوی ناسا در مرکز فضایی جانسون واقع در تگزاس در این باره گفت: «واضح است که ما می‌خواهیم با سرعت هرچه تمام‌تر در مورد مشکل به وجود آمده اقدامات لازم را انجام دهیم. دو پمپ پشتیبان در بیرون از ایستگاه قرار گرفته‌اند. دو فضانورد آمریکایی مامور شده‌اند تا در روز سه شنبه با انجام راهپیمایی فضایی عملیات روتین نگهداری را آغاز کنند».

منبع: خبرآنلاین

/ 3 نظر / 14 بازدید
همه چي آرومه ، غصه ها خوابيدن

سلام دوست من داشتم وبگردي ميکردم اومدم تو وبت يه جوراي فکر مي کنم متفاوت تر از بقيه بودي ، اگه دوست داشتي پيششش ما بيا ، البته اگه دوست داشتي ، اگه لينکمم کردي که ديگه واقعاً منت به سر ما گذاشتي ، راستي به نظرم از قالباي نايت اسکين استفاده کني بهتره هم سبک تره هم زيبا تر البته اين نظر منه . يه بنده خدايي ميگه خدايا تقديرم را زيبا بنويس. کمک کن آنچه تو زود خواهي؛. من دير نخواهم. و آنچه تو دير خواهي؛. من زود نخواهم. [گل]

محمد

سلام شما با 5 هزار تومان چي کار مي توانيد انجام دهيد ?! - سينما مي رويد ؟ - يک بسته سيگار مي خريد؟ - يک پرس غذا مي خوريد ؟ حتما شنيديد که ميگن : شانس در خونه ي آدم رو يکبار مي زنه ؟! اينبار شانس در خونه ي همه ي ما رو زده... مي خواهم يک سيستم نوين درآمدزايي رو معرفي کنم که ببينيد با 5 هزار تومان چيکار ميشه کرد...... منتظر شما هستيم.... www.5tomane.blogfa.com لينك ثبت نام: https://www.leadadvertisers.com/form.php?id=4c4d318b6eb6f

سامان

سلام خیلی وبلاگ زیبا و پرباری داری اکه دوست داشتی تبادل لینک کنیم