پروژه جهان در شب سرانجام به ایران رسید

پروژه جهان در شب (TWAN) از فعال‌ترین پروژه‌های ویژه سال‌ جهانی نجوم بود. این پروژه بین‌المللی که با ابتکار بابک امین تفرشی و حمایت انجمن منجمان بدون مرز تشکیل شده بود گروه بزرگی از عکاسان آسمان شب را از چهارگوشه دنیا گرد هم جمع کرد تا با سفر به نقاط مختلف جهان، شکوه زیبایی‌های آسمان را در پیوند با جذابیت‌های تاریخی و طبیعی مقابل چشمان مردم قرار دهند.

 

حاصل این ماجراجویی، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی بود که در نقاط مختلف جهان برگزار شد. در این برنامه‌ها نه تنها مخاطبان و مردم عادی می‌توانستند حاصل کار عکاسان را ببینند که با شرکت در کارگاه‌هایی که با حضور چهره‌های برجسته عکاسی نجومی جهان در کشور آنها برگزار می‌شد، می‌توانستند سطح توانایی‌های تخصصی خود را گسترش دهند.

در سال جهانی نجوم مدیر این پروژه به دلیل ترویج زیبایی‌های آسمان شب، جایزه بنیاد لئونارت نلسون را که معتبرترین جایزه عکاسی علمی به شمار می‌رود از آن خود کرد اما سال نجوم در حالی به کار خود پایان داد که این پروژه در خانه مادری بنیانگذارش به اجرا درنیامده بود.

 پروژه جهان در شب سرانجام به ایران رسید

به‌رغم همه تلاش‌هایی که در هماهنگی‌ها وجود داشت، اجازه این کار داده نشد تا این که سرانجام در وقت اضافه، سال جهانی نجوم پروژه جهان در شب به ایران رسید.

با تلاش اسدالله قمری‌نژاد و حوزه هنری استان زنجان و حمایت انجمن نجوم ایران شهر زنجان از تاریخ 12 تا 14 اسفند، میزبان این پروژه در ایران خواهد بود، پروژه‌ای که بزرگ‌ترین رویدادش در خاورمیانه را در زنجان برگزار خواهد کرد. این پروژه در قالب یک نمایشگاه عظیم و یک کارگاه تخصصی برگزار خواهد شد و تصاویر جهان در شب روی صفحات نورانی به تابش در خواهند آمد و در کنار آن در کارگاهی تخصصی ‌که با حضور عکاسان آسمان شب بین‌المللی و مهمانان خارجی برگزار خواهد شد موضوعاتی چون پردازش تصاویر نجومی، پروژه‌های علمی در عکاسی، عکاسی پیشرفته از آسمان و امثال آن به بحث گذاشته می‌شود. انجمن نجوم ایران قرار است، هفته‌های آتی ثبت‌نام علاقه‌مندان شرکت در این پروژه را آغاز کند.

توضیحی درباره جهان در شب:

 توآن پروژه‌ای بین‌المللی و غیرانتفاعی با همکاری اخترشناسان و عکاسان سرشناس آسمان شب در حدود بیست کشور جهان، زیر نظر انجمن بین‌المللی نجوم، یونسکو، و انجمن منجمان بدون مرز است که با تهیه و ارائه تصاویر خیره‌کننده و هنرمندانه از آسمان شب بر فراز آثار تاریخ و طبیعی در جهان (از جمله ایران) به معرفی عمومی زیبایی‌ و ارزش آسمان شب و اهمیت اخترشناسی می‌پردازد. جامعه نجوم و مراکز آموزشی از تصاویر توآن برای آموزش و ترویج نجوم بهره می‌برند. نمایشگاه ها و کارگاه‌های آموزشی توآن تا کنون در بیش از بیست و پنج کشور جهان در شش قاره  برگزار شده‌اند.

نویسنده : پوریا ناظمی

 منبع: nojumnews.com

/ 0 نظر / 15 بازدید