تازه ترین تصاویر فضاپیمای افق های نو از پلوتو

تازه ترین تصاویر فضاپیمای افق های نو از پلوتو

کاوشگر نیوهورایزنز روز به روز در حال نزدیک‌تر شدن به سیاره پلوتو است و تصاویر که از این سیاره ارسال می‌کند، هر روز جزییات بیشتری را نشان می‌دهد. اکنون در فاصله حدود ۳۰ میلیون کیلومتری از این سیاره، شاهد تصاویری از نقاط تیره و روشن روی سطح پلوتو هستیم.

تازه ترین تصاویر فضاپیمای افق های نو از پلوتو

کاوشگر نیوهورایزنز (افق های نو) به تازگی تصاویری را با استفاده از دوربین LORRI گرفته و به زمین ارسال کرده است. با وجود فاصله‌ی 30 میلیون کیلومتری از پلوتو، این تصاویر نشان می‌دهد پلوتو دنیایی پیچیده و پر از نواحی روشن و تیره است که در میان آن‌ها نواحی ای با روشنایی متوسط وجود دارد.

در عکس هایی که فضاپیمای نیوهورایزنز از دو ماه پیش به زمین ارسال کرده است عوارض سطحی وسیعی در سطح پلوتو دیده می‌شود؛ مانند ناحیه ی روشنی در یکی از قطب‌های پلوتو که به عقیده‌ی دانشمندان، کلاهکی قطبی است.

تازه ترین تصاویر فضاپیمای افق های نو از کارن قمر پلوتو

 آلن استرن (Alan Stern) پژوهشگر ارشد مأموریت نیوهورایزنز در این باره می‌گوید: "این تیرگی ها و روشنایی ها نشان می دهد که هر سمت سیاره کوتوله پلوتو متفاوت است و ویژگی های خاص خود را دارند. ما قبلاً نیز این لکه های تیره و روشن را در عکس های هابل و عکس‌های قبلی نیوهورایزنز دیده‌ایم. اما عکس های جدید، پیچیدگی و ظرافت زیادی را نشان می دهد. اکنون، ما شروع به جمع آوری اطلاعات از ماهیت و علت تشکیل این لکه‌ها کرده‌ایم." وی درباره آینده این پروژه افزود: "تا اوایل ماه جولای، ما داده‌های طیفی بیشتری خواهیم داشت که به فهم ماهیت و علت تشکیل این لکه‌ها کمک خواهد کرد"

تازه ترین تصاویر فضاپیمای افق های نو از پلوتو و کارن

کاوشگر نیوهورایزنز در سال 2006 به فضا پرتاب شد و پس از حدود 9 سال سفر، تا یک ماه دیگر به پلوتو می‌رسد.

منبع: سایت ماهنامه نجوم

/ 0 نظر / 180 بازدید