انرژی خورشیدی راه گشای کشورهای فاقد منابع زیرزمینی

انرژی خورشیدی راه گشای کشورهای فاقد منابع زیرزمینی
رئیس انجمن انرژی خورشیدی در گفت‌و‌گو با فارس:
انرژی خورشیدی مشکل‌گشای کشورهای فاقد منایع انرژی زیرزمینی است

استفاده از انرژی خورشیدی در کشور نوپا است و هنوز بسیاری از افراد اطلاعات کافی را در این باره ندارند، اصغر حاج‌سقطی، رئیس انجمن انرژی خورشیدی ایران در گفت‌وگو با این خبرگزاری درباره این انرژی به تفصیل سخن گفت.
مشروح این گفت‌و‌گو را بخوانید:

فارس: وضعیت کشور و پیشرفت‌هایی که تاکنون در این زمینه داشته‌ایم چگونه است؟

حاج‌سقطی: تحقیقات، اختراعات و بهره‌گیری از انرژی‌های مختلف، از اساسی‌ترین و مهمترین گام‌هایی هستند که انسان‌ها در طول تاریخ در راه پیشرفت جوامع خود برداشته‌اند. رشد علم و صنعت و فن‌آوری در جهان امروز، روشهای مختلف استفاده از انرژی را که در دوران قبل از انقلاب صنعتی معمول بود دگرگون کرده، و شناخت منابع انرژی‌های جدید، تحولی عظیم در توسعه صنعتی و تکامل اجتماعی بشر به وجود آورده است.

فارس: از انرژی چه استفاده‌هایی می‌توان کرد؟

حاج‌سقطی: خورشید عامل و منشاء انرژی‌های گوناگونی است که در طبیعت موجود است، از جمله سوخت‌های فسیلی که در اعماق زمین ذخیره شده‌اند، انرژی آبشارها و باد، رشد گیاهان که بیشتر حیوانات و انسان برای بقای خود از آنها استفاده می‌کنند، مواد آلی که قابل تبدیل به انرژی حرارتی و مکانیکی هستند، امواج دریاها، قدرت جزر و مد که بر اساس جاذبه و حرکت زمین به‌دور خورشید و ماه حاصل می‌شود،‌اینها همه نهادهایی از انرژی خورشید هستند. انرژی هسته‌ای را می‌توان یک استثناء کلی دانست، با اینکه امروزه یکی از منابع مهم تولید انرژی در جهان شناخته شده است.
انرژی اتمی احتیاج به فن‌آوری بسیار پیشرفته و پرهزینه دارد که در موقع استفاده از آن، خطرات احتمالی و مضرات آنرا نیز باید مد نظر داشت.

فارس: آیا در گذشته نیز از انرژی خورشیدی استفاده می‌شد؟

حاج‌سقطی: با مطالعه در تاریخ زندگی انسان‌ها، مشاهده می‌شود که انرژی قابل استفاده برای انسان نخستین، تنها قدرت بدنی او بود. مدت‌ها گذشت تا توانست با رام کردن حیوانات و به خدمت گرفتن سایر انسان‌ها و همچنین سوزاندن درختان، احتیاجات خود را برطرف کند. بالاخره انسان با دستیابی به منابع سوخت‌های فسیلی مثل ذغال سنگ و نفت و گاز قدرت مادی خویش را به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش داد.

فارس: تاکنون امکان استفاده از چه انرژی‌هایی در کشور فراهم شده است؟

حاج‌سقطی: استفاده از قدرت باد در آسیاب‌ها و توربین‌ها، و کشتیرانی و بکارگیری انرژی آب در چرخ‌ها و توربین‌های آبی، پس از گسترش معلومات علمی و فن‌آوری بشر و نیز انرژی خورشیدی امکان‌پذیر شد.

فارس: بکارگیری انرژی خورشیدی در زندگی بشر چه تحولی را ایجاد کرده است؟

حاج‌سقطی: دستیابی به قوانین فیزیکی و اصول علمی انرژی‌های مختلف و نحوه استفاده‌های گوناگون از آنها، زندگی بشر را راحت‌تر و طرز فکر او را متوجه مادیات ساخت.
وابستگی شدید جوامع صنعتی به منابع انرژی بخصوص سوخت‌های نفتی و بکارگیری و مصرف بی‌رویه آنها، منابع عظیمی را که طی قرون متمادی در لایه‌های زیرین زمین تشکیل شده است تخلیه می‌کند. با توجه به اینکه منابع انرژی زیرزمینی با سرعت فوق‌العاده‌ای مصرف می‌شوند و در آینده‌ای نه چندان دور چیزی از آنها باقی نخواهد ماند، نسل فعلی وظیفه دارد به آن‌دسته از منابع انرژی که دارای عمر و توان زیادی هستند روی آورده و دانش خود را برای بهره‌برداری از آنها گسترش دهد.

فارس: از اهمیت انرژی خورشیدی بگویید؟

حاج‌سقطی: خورشید یکی از دو منبع مهم انرژی است که باید به آن روی آورد، زیرا به فن‌آوری‌های پیشرفته و پرهزینه نیاز نداشته و می‌تواند به‌عنوان یک منبع مفید و تأمین کننده انرژی در اکثر نقاط جهان بکار گرفته شود. بعلاوه استفاده از آن برخلاف انرژی هسته‌ای، خطر و اثرات نامطلوبی از خود باقی نمی‌گذارد و برای کشورهایی‌ که فاقد منابع انرژی زیرزمینی هستند، مناسبترین راه برای دستیابی به نیرو و رشد و توسعه اقتصاد است.

فارس: نظر شما در مورد بکارگیری از طرح‌های خورشیدی چیست؟

حاج‌سقطی: ایران با وجود اینکه یکی از کشورهای نفت‌خیز جهان به‌شمار می‌رود و دارای منابع عظیم گاز طبیعی نیز است، خوشبختانه به‌علت شدت تابش خورشید در اکثر مناطق کشور، اجرای طرح‌های خورشیدی الزامی و امکان استفاده از انرژی خورشید در شهرها و 60 هزار روستای پراکنده در سطح مملکت، می‌تواند صرفه‌جویی مهمی در مصرف نفت و گاز را به همراه داشته باشد.
فن‌آوری ساده، آلوده نشدن هوا و محیط زیست و از همه مهمتر ذخیره شدن سوختهای فسیلی برای آیندگان، یا تبدیل آنها بمواد و مصنوعات پر ارزش با استفاده از تکنیک پتروشیمی، از عمده دلایلی هستند که لزوم استفاده از انرژی خورشید را برای کشور ما آشکار می‌سازند.
تبدیل انرژی به‌هر شکلی مطلوب است، ولی امکانات اقتصادی طرح‌های مختلف باید دقیقاً سنجیده شوند. امروزه استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای گرم کردن منازل، از لحاظ فن‌آوری امکان‌پذیر است. از نظر اقتصادی نیز به‌علت افزایش روز افزون قیمت سوخت‌های فسیلی و سایر منابع انرژی و تلاش متخصصان در کاهش هزینه مواد اولیه و لوازم مورد نیاز برای جمع‌آوری حرارت و پرتوهای خورشیدی محققان و دانشمندان را در جهت مطالعه و بهینه‌سازی سیستم‌های خورشیدی تشویق کرده و به پیشرفت‌های مهمی نیز دست یافته‌اند.
مراکز و سازمان‌های معتبر علمی و پژوهشی جهان نیز همه ساله سمینارها و کنفرانس‌های مختلفی را در رابطه با مسائل انرژی، بخصوص انرژی خورشیدی تشکیل داده و تبادل اطلاعات از پژوهش‌های جدید را ممکن می‌سازند. امید است در ایران نیز تشکیل سمینارها و سخنرانی‌ها،‌مردم را با روش‌های استفاده از انرژی خورشیدی آشنا ساخته و کاربرد آنها را میسر سازد.

/ 0 نظر / 31 بازدید