لپ تاپ جدیدترین ابزار لرزه نگاری

 

لپ تاپ جدیدترین ابزار لرزه نگاری .

به گزارش پاپ‌ساینس، این حس‌گرهای لرزش که در همه وسایل مانند آی‌فون‌ها جاسازی می‌شوند، ابزراهای بسیار ریزی هستند که قادرند حرکت را تشخیص بدهند. با استفاده از نرم‌افزار مخصوص، آن چه این ابزارهای کوچک جاسازی شده درون گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها دریافت کرده‌اند، در کنار هم تبدیل به شبکه‌ای از اطلاعات می‌شوند که می‌تواند مکمل خوبی برای سیستم‌های تشخیص زمین لرزه‌ای باشد که در مناطق نادرست نصب شده‌اند.

الیزلبت کوکران در دانشگاه کالیفرنیا واقع در ریورساید، دانشمند زمین‌شناسی است. در واقع ایده نصب حس‌گرهای لرزه برای رسیدن به یک شبکه زلزله، با دیدن برنامه سیزمک روی مک‌بوک یکی از دوستان،‌ در ذهن او شکل گرفت. درست است که سیزمک برای این طراحی شده که لپ‌تاپ را تکان بدهید و به نتایج بخندید، اما کوکران امیدوار است بتواند از چنین سیستمی برای کمک به علم و شاید نجات جان انسان‌ها بهره بگیرد.

این برنامه لرزه‌گیر به نوعی طراحی شده که هر لرزه‌ای که برای رایانه یا دستگاه اتفاق می‌افتد را ثبت کند،‌ اما تنها زمانی این اطلاعات روی شبکه قرار خواهند گرفت که دستگاه‌های زیادی که در یک منطقه جغرافیایی قرار گرفته‌اند،‌ لرزش مشخصی را با هم دریافت نمایند.

اگر این سیستم در مدارس، دفاتر کاری و خانه‌ها به خوبی جا بیافتد،‌ ممکن است به یک سیستم هشدار خطر زود هنگام در مورد خطر یک زمین لرزه بیرونی تبدیل بشود.

حتی لپ‌تاپ‌هایی که این حس‌گر لرزه را ندارند هم می‌توانند با یک حس‌گر 50 دلاری که با یو.اس. بی به لپ تاپ وصل می‌شود،‌ به این شبکه اضافه شوند. تا به حال نزدیک به هزار نفر برای حضور در این شبکه ثبت نام کرده‌اند و قرار است که به اصطلاح لرزه‌گیر باشند. بدین ترتیب گروه کوکران امیدوارند بتوانند با این سیستم کالیفرنیا و حتی فراتر از آن را پوشش بدهند.

البته ابن سیستم به هیچ عنوان بدین معنا نیست که ما دیگر نیازی به ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله نداریم،‌ بلکه تنها فناوری جدیدی را به ما عرضه می‌کند که در حال حاضر در دسترس ماست.

منبع: خبر آنلاین

/ 0 نظر / 14 بازدید