زنان باردار و کودکان از مراکز پزشکی هسته ای فاصله بگیرند

زنان باردار و کودکان از مراکز پزشکی هسته ای فاصله بگیرند

 

رئیس مرکزمدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:‌ زنان باردار و کودکان زیر پنج سال باید از نزدیک شدن به محیط های درمانی که در آن از رادیو داروها و ایزوتوپ های مختلف دارویی به منظور تشخیص و درمان بهره می گیرند تا حد امکان دور باشند.

 

به گزارش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی ایران دکتر رضا محمدی که در نخستین کارگاه آموزشی اقدامات پزشکی در اورژانس هسته ای سخن می گفت، افزود: البته مصرف مایعات به ویژه نوشیدنی های حاوی قند و یا شکر در دفع مناسب و سریع باقی مانده رادیو داروها از بدن بیماران بسیار موثر است.
نخستین کارگاه آموزشی اقدامات پزشکی در اورژانس هسته ای توسط مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و با همکاری مدیریت بحران شهرداری منطقه 6 تهران، سازمان انرژی اتمی ، آژانس بین المللی انرژی اتمی و مرکز مدیریت و حوادث و فوریتهای پزشکی کشور در مرکز مدیریت بحران شهرداری منطقه 6 واقع در پارک لاله آغاز به کار کرد و تا پنجم خرداد ماه ادامه دارد.
وی با بیان اینکه این کارگاه با هدف آشنایی پزشکان و کارشناسان با اورژانس های هسته ای برگزار می شود اظهار داشت : با توجه به اینکه پزشکی هسته ای در حیطه های مختلف از جمله رادیو دارو ، تشخیص و درمان های نوین استفاده می شود آشنایی و کسب اطلاعات گروههای پزشکی لازم و ضروری است.
محمدی افزود: آشنایی با فیزیک هسته ای(مقیاس های اندازه گیری و منابع هسته ای)،ابزار های مرتبط ،آشنایی با بروز حوادث و اثرات آن بر روی انسان و بافت های زنده و راه های پیشگیری و درمان حفاظت و ایمنی در مقابل موارد هسته ای از جمله موارد مورد بحث در این کارگاه است.
وی ادامه داد: هم اکنون بیش از یک صد مرکز پزشکی هسته ای در سراسر کشور مشغول اقدامات تشخیصی و درمان با داروهای رادیو اکتیو هستند که این روند نقش موثری در تشخیص به موقع و درمان بسیاری از بیماری ها دارد.
محمدی گفت: تشخیص و درمان برخی بیماریهای تیروئید همچنین تشخیص برخی از بیماریها کلیوی و مجاری ادرار، قلبی و عروق ، استخوان و مفاصل با رادیو داروها و ابزارهای تشخیصی آن امروزه در دنیا و بویژه ایران پیشرفت های خوبی داشته است.
رئیس مرکزمدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه افرادی که با مواد هسته ای برخورد می کنند نیازی نیست نگران باشند اظهار داشت: برای از بین بردن آلودگی محیط و بدن افراد بهترین راه، شستشو با آب است.
به افراد شرکت کننده در کارگاه های این همایش از سوی سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی اتمی ایران گواهی حضور داده می شود.

/ 0 نظر / 13 بازدید