نظریه نسبیت خاص ( انیشتین )

 

 

 

نظریه نسبیت خاص

 

بنابراین با توجه به نتایج سه گانه بالا با تمایل سرعت یک جسم به سمت سرعت نور، جرمش به بینهایت می رود،طولش به صفر می گراید وزمان بین تیک تاک ساعتش بینهایت می شود.

حصول جرم بینهایت ممکن نیست.اینکه چقدر انرژی صرف شتاب دادن جسم می کنید مهم نیست.آن جسم نسبت به شما هرگز به سرعت نور نمی رسد.

موشک شتاب گیرنده ای را در نظر بگیرید.با صرف انرژی در موتورهای موشک ،بر سرعت موشک نسبت به سکوی پرتاب افزوده می شود وبنابراین(طبق نتیجه سوم نسبیت خاص) جرم موشک را از دید سکوی پرتاب بزرگ می کنید.موشک با استفاده از انرژی ،بر جرمش می افزاید.یعنی جرم وانرژی در حال تعامل با هم هستند.نگرش انیشتین:انرژی را می توان به جرم تبدیل کرد وبرعکس.نرخ تبادل بین انرژی وجرم از رابطه مشهور زیر بدست می آید.

مقدار انرژی برابر است با حاصل ضرب جرم ضربدر مربع سرعت نور.

از آنجاییکه سرعت نور زیاد است مقدار کمی از جرم می تواند به مقدار زیادی انرژی تبدیل شود.یک کیلوگرم ماده معادل 25 میلیارد کیلووات ساعت است.

منبع: www.haftaseman.ir

/ 2 نظر / 52 بازدید
فروهر بانو

با سلام خدمت دوست عزيز . از وبلاگت خيلي خوشم مياد. حتما بهت سر ميزنم . موضوع مورد علاقه ي منه !!!![نیشخند] منم وبلاگي رو دارم كه راجب فيزيكه !!! دوست دارم بهم سر بزني و اينكه اگه بشه شما رو لينك كنم؟؟؟ راستي ميتونم براي پاسخيابي سوالاتي كه از مغز مبارك بنده ميگذره روي شما حساب كنم؟؟

حمید

این که دیگه عالی بود