تلسکوپ جستجوگر فروسرخ میدان وسیع ( WISE )

تلسکوپ جستجوگر فروسرخ میدان وسیع ( WISE )

 

اخیرا ناسا جستجوگر میدان وسیع را برای نقشه برداری فروسرخ پرتاب و این جستجوگر پوشش حفاظتی اش را بیرون انداخت و چشم هایش را به آسمان پرستاره باز کرد.

مهندسین و دانشمندان اعلام کردند این مانور بدون هیچ مانعی انجام شد (پوشش محافطتی رها شد) و همه چیز به­ طور درست کار می­کند. تصاویر ماموریت "فلق؛ سپیده دم" حدودا 1ماه پس از متعادل شدن تلسکوپ به نمایش عموم گذاشته می­شود.

«ویلام آیرس»(eWilliam Irac)، مدیر پروژه این ماموریت در آزمایشگاه پیش­ رانش جت ناسا، اعلام کرد:"پوشش حفاطتی در هوا معلق و با برنامه خارج شد و سنسورهای ما برای بار اول تابش متعادلی از ستاره­ ها دریافت کردند."

تلسکوپWise  با بیشترین دقت؛ از تمام آسمان در نور فروسرخ نقشه برداری خواهد کرد.

و این میلیون ­ها تصویر نشان­ دهنده­ ی قسمت­ های تاریک کیهان است و اجرامی مانند سیارک­ ها، ستاره­ ها و کهکشان­ هایی که بسیار سرد و یا غبار اندود­ند را نمایان می­ کند.

این تلسکوپ که طی 9 ماه آسمان را 5/1 بار نقشه­ برداری می­کند در 14 دسامبر از پایگاه هوایی واندنبرگ پرتاب و هنگامی­ که در فضا ظاهر شد برای رهایی از سرپوش خود آماده بود.

پوشش در بالای عایق حرارتی استفاده می ­شد که ابزار را خنک نگه دارد؛ یک تلسکوپ 16 اینچی (40 سانتی متری) و چهار آشکارساز فروسرخ هر کدام با یک میلیون پیکسل. این ابزار باید در دمای بسیار سرد (-266 درجه سیلسیوس/ 7 درجه کلوین) نگه­داری شوند. پوشش حفاظتی برای جلوگیری از گرم شدن این ابزار و یا محافظت از تابش فروسرخ است و این پوشش همه چیز را در روی زمین خنک نگه می­دارد مانند، عایق حرارتی از لایه های خلاء کمک می گیرد. همچون گرم نگه داشتن یک فنجان قهوه و یا سرد نگه داشتن یک لیوان Iced tea .

فضای خلاء درونWISE  از ورود گرما به داخل آن جلوگیری می­کرد و حالا فضا خودش این خلاء را بهتر از قبل تامین می­ کند! و این پوشش ابزار را از نور خورشید و گرمای اضافی حفظ می­ کند.

اکنون دانشمندان مشغول سازمان­دهی فضاپیما برای تطبیق آهنگ اسکن آینه­ ها برای گرفتن عکس ­ها در آسمان اند. مانند مدارهای دور زمینWISE  از اسکن آینه برای بی­اثرکردن این حرکت استفاده خواهدکرد تا هر 11 ثانیه از آسمان عکس­ های فریم­ بسته­ ی سریع بگیرد، یعنی حدودا 7500 عکس در روز !!

منبع: پایگاه خبری ماهنامه نجوم

/ 0 نظر / 15 بازدید