برخورد دوباره با مشتری

برخورد دوباره با مشتری

 

منجمان آماتور در ساعت 1:01 دقیقه بامداد به وقت ایران در شب جمعه مورخ 14 خرداد ماه برخوردی را با مشتری رصد کرده اند. این برخورد باعث ایجاد یک درخش پرنور در ابرهای فوقانی سیارۀ غول پیکر منظومه شمسی شده است.

 

منجم آماتور آنتونی ویزلی از استرالیا و کریستوفر گو از فیلیپین به صورت جداگانه برخوردی را با مشتری رصد کرده اند. این برخورد در ساعت 12:01 دقیقه به وقت ایران در شب جمعه مورخ 14 خرداد ماه رخ داده و باعث ایجاد یک درخش پرنور در ابرهای فوقانی سیارۀ غول پیکر منظومه شمسی شده است. کریستوفر گو می گوید: "هنوز باورم نمی شود که من به صورت زنده یک برخورد با مشتری را ثبت کرده ام." آنتونی ویزلی عکاس مشهور استرالیایی که چندی پیش اثر یرخورد بزرگتری را با مشتری کشف کرد، در این مورد چنین می گوید: "هیچ اثر مرئی ای از نقطۀ برخورد، پس از حدود نیم ساعت به جای نماند؛ تا زمانی که طلوع خورشید باعث پایان تصویربرداری شد" .

 

نوع جرمی که برخورد کرده است تا کنون نامعلوم است. اما یا یک دنباله دار بوده و یا یک سیارک. در مورد مشابه ای که چندی پیش صورت گرفته بود باقی ماندۀ برخورد به صورت ناحیۀ سیاه و خاکستری تا چند روز بر روی جو مشتری دیده می شد.

طبق آخرین رصد ها تا تاریخ پانزدهم خرداد هنوز هیچ اثری از برخورد دوباره پدیدار نشده است. اما منجمان هنوز هم به رصد های مداوم خود برای پیدا کردن آثار باقی مانده از این برخورد ادامه می دهند. البته احتمال آن هم می رود که جسم برخورد کننده آنقدر کوچک بوده باشد که تنها در همان نیم ساعت اول تاثیراتش بر روی جو مشتری دیده می شده.

شما می توانید فیلم این برخورد را در اینجا و اینجا مشاهده کنید.

منبع: سایت ماهنامه نجوم

/ 0 نظر / 10 بازدید