انواع ابرها

 

2- سیرو استراتوس (Cirrostratus) : این ابرها را می‌توان سیروس‌های نازک تور مانندی دانست که از ابرهای کوچک سفید و به هم فشرده به شکل گوله پشمی شکیل یافته‌اند و به علت شفافیت خورشید و ماه و ستارگان از پشت آنها قابل رویت بوده و اغلب هاله‌ای دور خورشید و ماه تشکیل می‌دهند. این هاله‌ نتیجه شکست نور بوسیله بلورهای یخ معلق در هوا است ظهور این ابرها، علامت نزدیک شدن هوای طوفانی بوده و به همین لحاظ، این ابرها را می‌توان پیش از فرا رسیدن هوای بد و یا حالت‌های طوفانی هوا، مشاهده نمود.

 

Cirrostratus_clouds ابرهای سیرو استراتوس

 

3- سیرو کومولوس (Cirrocumulus) : این ابرها اغلب از توسعه ابرهای سیرو استراتوس حاصل شده و بدون سایه می‌باشند و غالباً به جای خورشید و ماه هاله‌ای در آسمان بوجود می‌آورند. ساختمان آنها اغلب متشکل از قطعات سفید رنگ بوده و معمولاً پیش از ابرهای سیروس در آسمان ظاهر می‌شوند. ظهور آنها در آسمان، مقدمه فرا رسیدن هوای ابری و طوفانی است.

 

Cirrocumulus cloud ابرهای سیرو کومولوس

 

4- آلتو استراتوس (Altostratus) : این ابرها به صورت لایه‌های یکنواخت و متحدالشکل خاکستری یا متمایل به آبی به صورت ترکیبی از الیاف، آسمان را می‌پوشانند.
به علت قشر ظریف این ابرها تشخیص موقعیت خورشید از پشت آنها امکان‌پذیر است معمولاً پس از پیدایش ابرهای آلتو استراتوس، ریزیش‌های جوی در سطح وسیعی به طور مدام شروع می‌گردد.

  Altostratus ابرهای آلتو استراتوس

 

 5- آلتوکومولوس : (Altocumulus) این ابرها شامل لایه‌ها و یا تکه‌های بزرگ گوی مانندی از قطرات زیر آب بوده که معمولاً بصورت شیار و یا امواج نسبتاً منظمی مشاهده می‌گردد. جریان عمودی هوا در لایه‌ای که بوسیله این ابرها پوشیده شده، سبب رشد سریع قابل ملاحظه‌ایی در جهت عمودی در این ابر می‌گردد به همین سبب، این ابرها اغلب در بالای قلل کوهها و یا در فوق جریانات عمودی مشاهده می‌گردند . این ابر اغلب شکل عدسی دارند . پدیدار شدن این ابرها در آسمان بیانگر شرایط بد هوا و ایجاد رعد و برق می‌باشد.
  

Altocumulus cloud ابرهای آلتوکومولوس

 

6- استراتوس : (Stratus) نوع اصلی این ابر لایه‌ای یکدست و شبیه مه می‌باشد . و معمولاً به صورت توده متراکمی از بخار آب که قطر آن در همه‌جا یکسان است، مشاهده می‌گردد. ارتفاع این ابر از سطح زمین بسیار کم است بارندگی در این ابرها در حرارت‌های فوق صفر درجه سانتی‌گراد بصورت ریزدانه می‌باشد.

   Stratus cloud ابرهای استراتوس

 

7- استراتوکومولوس (Stratucumulus): این ابرها دارای رنگی تیره و یا سفید متمایل به خاکستری بوده معمولاً بصورت دسته یا خطوط و یا توده‌های کروی مانند بزرگ و امواج کروی از ابرهای خاکستری با فواصل و شکاف‌های روشن تشکیل می‌گردد. این ابرها اغلب بیشتر آسمان را پوشانده و بارندگی آن بصورت ریزدانه بود. و در نتیجه فاقد شرایط بارندگی‌های رگباری است.

 

Stratucumulus cloud ابرهای استراتوکومولوس

 

8- نیمبواستراتوس : (Nimbostratus) این ابرها متراکم و فاقد شکل معینی بوده و تمام آسمان را به‌طور نامنظم می‌پوشانند بارندگی‌های حاصل از این ابرها اغلب مداومند.
 
Nimbostratus cloud ابرهای نیمبواستراتوس

 

 9- کومولوس: (Cumulus) این ابرها اغلب ساختمان گل کلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبه‌ای است که معمولاً صبحگاهان در امتداد ارتفاعات تشکیل می‌گردند و دارای حالت جوشش (در اثر صعود هوای مرطوب) هستند . قطعات پراکنده این ابرها تقریباً دارای ارتفاع یکسان و معرف به کومولوس‌های هوای خوب می‌باشند.
 

Cumulus cloud ابرهای کومولوس
 
10- کومولونیمبوس (Cumulunimbus): این ابرها را توده‌های بزرگ و انبوه ابر که به شکل برج عظیمی سر به آسمان کشیده‌اند تشکیل می‌گردند رنگ قسمت فوقانی در این ابرها متمایل به آبی و سطح زیرین آب کاملاً تیره می‌باشد . این ابرها به نام ابرهای رعدوبرق نیز معروف‌اند. و بارندگی آنها بصورت رگباری است. اغلب با یک جبهه سرد و فعال همراه بوده و یا در اثر ناپایداری محلی ایجاد می‌شوند و در عرض‌های میانه اغلب در اوایل بهار و پاییز مشاهده می‌شوند.

 Cumulunimbus ابرهای کومولونیمبوس

 

منبع:www.cloudysky.ir

/ 3 نظر / 207 بازدید
حسين

سلام خدمات کامپيوتري خدمات مشاوره خدمات اينترنتي خدمات پرسش و پاسخ خوشحال ميشم به سايت من سر بزني موفق باشيد [گل]

setareh

سلام به سرزمين من خوش اومدي من شيطون ترين دختر دنيا هستم که اتفاقا يه شب باروني توي پائيز به دنيا اومدم. واسه همينم بهم دختر شبهاي پائيز هم ميگويند! من دختر مغروري نيستم ولي خيلي ها منو مغرور فرض ميکنند که کاملا در اشتباه هستند! يه عالمه دوست نتي دارم که فداشون بشم ايشالا يه چند تا دشمنم دارم که پدرمو با ادرس قبليم که.......بود در اوردند و باعث شدند ادرسمو عوض کنم تا انقدر فيلتر نشوم.... خوب اطلاعاتي در مورد خودم: ستاره متولد 67 دانشجوي ترم 5 ساکن تهران از احساسات زيادي برخوردارم و يه هفتست که تصميم گرفتم کل کتاباي مشهور دنيا رو بخونم و از شاه لير شکسپير شروع کردم و مطمئنم يه روزي من يه ادم خيلي مهم ميشم در سطح دنيا و نه ايران!!! راستي اين وبلاگ يه روز در ميون اپ ميشه و جواب هر کامنت زيرش داده ميشه فقط از دوستان خواهش ميکنم حرفهاي در شان خودشون بزنند تا هم براي من هم براي خودشون مشکل ايجاد نشه. از همکاري تون صميمانه مچکرم نکته مهم: براي تبادل لينک3شرط وجود داره: 1-وبلاگ عاشورا من رو که راس لينکهاي خودم هست بلينکيد 2-اين وبلاگ رو با اسم شيطون ترين دختر دنيا بلينکيد 3- هر

هيئت حضرت علي اکبر عليه السلام ، قم

سلام شور فکنده در همه عالم نواي تو دنيا اسير غم شد و غرق عزاي تو چشمان دوستان همه ناظر به سوي توست دلهاي عاشقان همه در کربلاي توست اين ايام بر شما تسليت باد التماس دعا