ابرنواختر چگونه منفجر می شود ؟

 

این تصاویر که توسط ابررایانه آرگون ترسیم شده، به ‌خوبی می‌تواند مکانیسمی را که در پس مرگ بی‌رحمانه یک ستاره بزرگ اما کم سن و سال پنهان است، به نمایش درآورد.
این تصویر، میزان انرژی در هسته این ابرنواختر نشان می‌دهد. رنگ‌های متفاوت و شفافیت‌های متفاوت نیز مربوط به تفاوت آنتروپی است. (آنتروپی از خواص ترمودینامیکی یک سیستم است که شدت بی‌نظمی ذرات را نشان می‌دهد. آنتروپی بیشتر به معنی بی‌نظمی شدیدتر ذرات است). دانشمندان توانسته‌اند با انتخاب رنگ و شفافیت، لایه‌های خارجی‌تر ستاره را حذف کنند و ببینند که چه اتفاقی در بخش‌های داخلی‌تر یک ستاره در حال مرگ روی می‌دهد.

تصویر ابرنواختر نوع الف که بلافاصله پس از لحظه انفجار گرفته شده است. انرژی آزاد شده در این انفجار، معادل 10 به توان 27 برابر انرژی یک بمب هیدروژنی 10 مگاتنی (انرژی بمب هیدروژنی معادل انرژی انفجار 10 میلیون تن تی.ان.تی است) است. این آزادسازی مهیب انرژی یکی از درخشان‌ترین انفجارهای گیتی است و از فواصل بسیار دور به راحتی دیده می‌شود. به همین دلیل، یافتن و بررسی ابرنواخترها یکی از مهم‌ترین روش‌های اندازه‌گیری فاصله کهکشان‌های دوردست در عالم است که در دهه اخیر، دستاوردهای مهمی در کیهان‌شناسی به همراه داشته است.

انفجار ستاره در کمتر از 5 ثانیه تمام می‌شود، اما ابررایانه برای شبیه‌سازی مراحل مختلف آن از 160هزار پردازنده استفاه کرده و 22 میلیون ساعت محاسباتی برای آن صرف کرده است.

سه تصویر از احتراق هسته‌ای درون ابرنواختر
تصویر سمت چپ سطح اشتعال هسته ای را نشان می دهد؛ در حالی که 2 تصویر دیگر آنتروپی و سرعت این احتراق را نشان می‌دهد.

نمایی سه‌بعدی از شبیه‌سازی ابرنواختر نوع یک
این تصویر اندکی پس از آن گرفته شده که حباب شعله هسته‌ای که انفجار را رقم می‌زند، روشن شده است. این شعله اندکی خارج از مرکز کوتوله سفید واقع شده که به‌صورت سطح کروی آبی‌رنگ نمایش داده شده است.
نیروی شناوری باعث می‌شود حباب که با رنگ زرد و قرمز نشان داده شده، به سرعت به سطح کوتوله سفید برسد.

این تصویر پرکیفیت، نمای نزدیکی از شعله هسته‌ای مشاهده شده در تصویر اول است. این تصویر، شرایط گردابی شعله را نشان می‌دهد که اثباتی بر پیچیدگی و تلاطم فرآیندهایی است که احتراق حباب شعله را در این مرحله از ابرنواختر هدایت می‌کند.

منبع : خبر آنلاین

/ 0 نظر / 43 بازدید