دستاوردهای فضایی ایران

 

رییس گروه علوم فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به تجربه پرتاب ماهواره های سینا و امید گفت: با پرتاب ماهواره طلوع با ماهواره بر سیمرغ، کشور به استقلال و عدم وابستگی به کشورهای خارجی در زمینه اجرای پروژه های فضایی با فناوریهای پیشرفته تصویربرداری بصورت کاملا بومی نایل خواهد شد.  
دکتر "اصغر ابراهیمی" رییس گروه علوم فضایی در سازمان فضایی ایران روز سه شنبه در گفتگو با گروه علمی ایرنا با تشریح دستاوردهای فضایی کشور گفت: از سال 1385 به منظور دستیابی به دانش فنی و ساخت انواع ماهواره ها ، ایستگاه های زمینی و پرتاب کننده ها آغاز شد و اولین دستاورد آن طراحی و ساخت ماهواره ملی امید و ماهواره بر سفیر امید با ایستگاه های زمینی مربوطه بوده است که در 14 بهمن 1387 با موفقیت به فضا پرتاب شد.
این پژوهشگر علوم فضایی همچنین گفت: هم اکنون پس از یک سال از پرتاب ماهواره ملی امید ، کشور با یک جهش و خیزش عمده در عرصه فناوری های فضایی روبرو است.
وی در تشریح ماهواره ملی سنجش از راه دور طلوع گفت: این ماهواره به دست متخصصان زبده و دانشمندان علوم فضایی ایران طراحی و ساخته شده که با ماهواره بر سیمرغ قابل پرتاب است.
ابراهیمی افزود: محققان ایرانی با برخورداری از تجربه پرتاب اولین ماهواره کشور (ماهواره سینا) و پس از طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره بومی مخابراتی تحقیقاتی امید، عهده دار اجرای پروژه ماهواره سنجش از دور طلوع شد.
به گفته وی، طراحی و ساخت ماهواره طلوع علاوه بر ورود به عرصه بومی سازی فناوری طراحی و ساخت ماهواره های سنجش از دور، گامی موثر در پاسخگویی به مطالبات کشور در این عرصه است.
ابراهیمی یادآور شد: ماهواره سنجش از دور طلوع، اولین ماهواره بومی تصویر برداری کشور است که اجرای آن از نیمه دوم سال 1386 شروع شد.
این ماهواره با وزن 100 کیلوگرم درارتفاع 500 کیلومتری از سطح زمین با پرتابگر داخلی قرار می گیرد و دستکم دو سال بصورت فعال در مدار خواهد ماند.
ابراهیمی در این زمینه گفت:‌ ماهواره طلوع می تواند با دقت از ارتفاع 50 متری از سطح زمین تصویر برداری کرده و داده ها را بطور هم زمان به ایستگاه های زمینی ارسال نماید؛ علاوه بر این می تواند داده های تصویر برداری را ذخیره نموده و پس از قرار گرفتن در دید ایستگاه ها، اطلاعات ذخیره شده را به ایستگاه های زمینی ارسال کند.
این ماهواره چندین ایستگاه زمینی عملیاتی دارد که شامل ایستگاه های ارسال و دریافت اطلاعات ، ایستگاه فرماندهی و کنترل ماهواره و همچنین ایستگاه های دریافت و پردازش تصویر است.
نمونه های مهندسی ماهواره ملی طلوع، ماهواره ملی مصباح 2، ماهواره نوید علم و صنعت، ماهواره بر سیمرغ و نیز موتور ماهواره بر سیمرغ از جمله طرح های ملی فضایی کشور است که در روز ملی فناوری فضایی با حضور ریاست جمهوری رونمایی شد.
* کاوشگر 3 و ارسال اولین محفظه زیستی به فضا
رییس گروه صنایع فضایی ایران در بخش دیگری از این گفتگو در تشریح دیگر دستاوردهای فضایی ایران درباره کاوشگر 3 گفت: به دنبال پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر های 1 و 2 به فضا، متخصصان فضایی کشور موفق شدند برای اولین بار محموله زیستی موجود زنده را با کاوشگر 3 به فضا پرتاب کنند.
ابراهیمی با تاکید بر اینکه با فرستادن کپسول زیستی بر اساس ضوابط و استانداردهای مربوط، جبهه جدیدی از فعالیت های علمی در عرصه فناوری فضایی جمهوری اسلامی ایران گشوده شد افزود:‌ تله متری فعالیت ها و عملکرد کاوشگر در فرایند پرتاب، ارسال تصاویر همزمان به ایستگاه زمینی تحرک، کنترل رایانه پرواز در کل فرایند ، کنترل عملیات فرامین و جدایش، نمایش کپسول زیستی و موجودات زنده درون آن به صورت بهنگام ، دستیابی به مجموعه امکانات آزمایشگاهی برای داده برداری از فضای جو رقیق و خارج از جو و آزمایش زیر سیستم فضایی از دستاوردهای مرتبط با پرتاب این کاوشگر است.
وی همچنین یادآور شد: باوجود تحریم های گسترده در حوزه فن آوری های پیشرفته، تمامی زیر سیستم های ماهواره طلوع و ایستگاه های مربوطه در گروه صنایع فضایی طراحی و ساخته شد که با قرار گرفتن این ماهواره در فضا، کشور به استقلال و عدم وابستگی به کشورهای خارجی در زمینه اجرای پروژه های فضایی با فن آوری های پیشرفته تصویربرداری بصورت کاملا بومی نایل خواهد شد.
* نمونه مهندسی ماهواره ملی طلوع
ماهواره سنجش از دور طلوع قابل پرتاب با ماهواره بر سیمرغ دارای فناوری های جدید مانند محموله تصویربرداری ، کنترل وضعیت ، مکانیزم ها و سلول های خورشیدی است که برای اولین بار در آن به کار رفته است.
ماموریت اصلی این ماهواره ، تصویربرداری تک طیفی با تفکیک پذیری 50 متر ، ذخیره و ارسال داده های تصویر به ایستگاه های زمینی دریافت تصویر است که به این منظور با ایستگاه های زمینی تله متری، ردگیری و فرمان و مرکز کنترل پرواز قابلیت تبادل داده های پایش و کنترل ماهواره را دارد.
با توجه به ویژگی های تصاویر ماهواره طلوع می توان کاربردهایی همچون نقشه برداری زمین در مقیاس بزرگ، مطالعه و بررسی حوضچه های آبی و دریا، مشاهده و ارزیابی تخریب منابع انسانی، بررسی علوم کشاورزی ، جنگلی، مشاهده پوشش ابرها، پراکندگی انسانی و ارزیابی بلایای طبیعی همچون زلزله ، سیل ها ، آتش سوزی و ... را برای آن ذکر کرد.
مدار ماهواره طلوع از نوع ارتفاع پایین دایروی و ارتفاع مدار آن بیش از 500 کیلومتر است و دو سال عمر مفید برای آن پیش بینی می شود؛ انرژی این ماهواره را آرایه های خورشیدی بر روی بدنه و باتری های ثانویه تامین می کند.
جرم این ماهواره 100 کیلوگرم و ابعاد سازه آن مقطع شش ضلعی به عرض 86 و ارتفاع 100 سانتی متر است.
* نمونه مهندسی ماهواره ملی مصباح -2
این نوع ماهواره از نوع ماهواره های مخابراتی است که در باند UHF کار می کند. ماموریت این ماهواره شامل ذخیره و بازیابی اطلاعات ، جمع آوری و پخش داده ها روی مناطق وسیع و پراکنده ، خواندن از راه دور و ناوبری است.
این ماهواره باجرم 70 کیلوگرم دارای مداری از نوع خورشید آهنگ و ارتفاع 15+700 کیلومتر بوده و طول عمر آن سه سال پیش بینی می شود.
هدف از توسعه طرح مصباح -2 کسب دانش فنی طراحی ، تحلیل ، ساخت و آزمایش ماهواره به صورت بومی ، دستیابی به فضا از طریق طراحی و پرتاب یک ماهواره نزدیک به زمین به منظور جمع آوری ، بازیابی و پردازش ، ضبط و ارسال مجدد داده ها و ایجاد یک شبکه ارتباطی ماهواره ای برای ارتباط با کاربران در مناطق دورافتاده ایران با دیگر مناطق جغرافیایی دنیا است.
* نمونه مهندسی ماهواره بر سیمرغ
ماهواره برچند مرحله ای سیمرغ در راستای دستیابی به بخشی از اهداف برنامه مصوب فضایی جمهوری اسلامی ایران طراحی و ساخته شده که قادر است با استفاده از نسل جدید و پیشرفته موتورهای سوخت مایع ، انرژی لازم برای قرار دادن ماهواره هایی تا وزن 100 کیلوگرم در مدار 500 کیلومتری زمین را تامین کند.
ماهواره بر سیمرغ با بهره مندی از این موتورها توانایی دستیابی به سرعتی برابر 7500 متر بر ثانیه در مدار 500 کیلومتری را برای استقرار ماهواره دارد.
* افتتاح نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای ایران
نخستین مرکز تخصصی پردازش تصاویر ماهواره ای ایران به صورت کاملا بومی در کشور طراحی شده تا مطابق با پارامترهای نامی بازتابی لایه LEO محاط بر آسمان جمهوری اسلامی ایران، معین و در جهت برنامه ریزی شده به پایش داده های ماهواره ای بپردازد.
مرکز تخصصی پردازی تصاویر ماهواره ای ایران قادر است تغییرات دوره ای پدیده های متحول سطح زمین را نشان دهد و در مواردی چون بررسی تغییر مسیر رودخانه ها، تغییر حد و مرز پیکره های آبی چون دریاچه ها، دریاها، تغییر مورفولوژی سطح زمین بسیار کارساز است.
افزون بر این سیستم مذکور با توجه به اینکه بر اساس ثبت تغییرات و اختلاف های بازتابش الکترومغناطیسی از پدیده های مختلف کار می کند ، می تواند حد و مرزهای پدیده های زمینی اعم از مرز انواع خاک ها، سنگها، گیاهان و محصولات کشاورزی گوناگون را مشخص کند.
* افتتاح آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره ای
این آزمایشگاه قابلیت شبیه سازی محیط واقعی حرکت مداری ماهواره در مدارهای LEO با تغییر پارامترهای مداری و مدار GEO را داراست.
مشاهده آنلاین المانهای مداری، زوایای اویلر و سرعت چرخ های عکس العملی بر روی نمودارهای مجزا، مشاهده پارامترهای مختلف زیر سیستم تامین انرژی نظیر توان دریافتی از آرایه های خورشیدی ، ولتاژ و جریان باتری ها، ظرفیت الکترونیکی و عمق دشارژ با باتریها از جمله قابلیت های ویژه این آزمایشگاه به شمار می رود.
* تمبرهای یادبود طرح های ملی و فضایی
هم زمان با روز ملی فناوری فضایی از تمبر یادبود ماهواره ملی طلوع، تمبر یادبود ماهواره ملی مصباح - 2، تمبر یادبود کاوشگر - 2، و تمبر یادبود روز فناوری فضایی نیز رونمایی شد.
/ 1 نظر / 88 بازدید
ایران دیسک

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار جالب و پر محتوایی داری خوشحال میشم به من هم سر بزنی امیدارم موفق باشی