وب‌سایت گوهر‌شناسى ایران راه‌اندازى شد

به همت کارشناسان گروه فناورى اطلاعات و معاونت اکتشافسازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، وب‌سایت گوهرشناسى ایران با هدف معرفى خاستگاه زمین‌شناسى سنگ‌هاى قیمتى و پراکندگى جغرافیایى آنها در ایران به تفکیک استان‌ها راه‌اندازى شد.

به گزارش روابط‌عمومى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، آرش ‌ممبینى ابوالفتح مدیر پرتال این سازمان از آغاز به‌کار وب‌سایت گوهرشناسى ایران به همت کارشناسان گروه فناورى اطلاعات و معاونت اکتشافسازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور خبر داد و گفت: به خاطر اهمیت علم گوهرشناسى به عنوان یکى از علوم وابسته به زمین‌شناسى و معدن، گروه فناورى اطلاعات سازمان با همکارى معاونت اکتشاف، اقدام به راه‌اندازى وب سایت گوهرشناسى با هدف معرفى خاستگاه زمین‌شناسى سنگ‌هاى قیمتى و پراکندگى جغرافیایى آنها در ایران به تفکیک استان‌ها کرده است.

وى با بیان این‌که در بخش‌هاى دیگر این وب سایت که با آدرس اینترنتىhttp://gemstone.gsi.ir در دسترس کاربران است، مشخصات سنگ‌هاى قیمتى براساس تبلور و گروه‌هاى سنگى آن‌ها و همچنین خواص شفابخشى،  معرفى کتب، لوح هاى فشرده و مراکز آموزشى ارائه شده است.

ممبینى با بیان این‌که همیشه در طبیعت کانى‌هاى مشابه وجود دارند و حتى امروزه جواهرات مصنوعى مشابه جواهرات طبیعى ساخته مى‌شوند که ویژگى‌ مشابه جواهر طبیعى دارند، خاطرنشان کرد: لاجورد، فیروزه، عقیق، یشم‌سبز، کوارتز، کهربا، مرجان، مروارید و صدف جزو نخستین سنگ‌هایى است که بشر به‌عنوان جواهر استفاده مى‌کرده که بر همین اساس تشخیص نوع جواهر از لحاظ طبیعى و مصنوعى بودن آن اهمیت فوق‌العاده‌اى دارد.

مدیر پرتال سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور افزود: آثار به دست آمده از اکتشافات باستان‌شناسى گویاى این مطلب است که ورود سنگ‌هاىقیمتى به زندگى بشر تقریبا به 6 هزار سال پیش برمى‌گردد ونشانه‌هاى تاریخى همنشان مى‌دهند که اولین کاربرد سنگ‌هاى قیمتى در زندگى بشر، مصارف زینتى بودهاست.

وى با بیان این کهایرانیان از نخستین اقوامى بودند که با استفاده از کانى‌هاىموجود در طبیعت و تغییر شکل دادن آنها، علم گوهرشناسى را پایه‌گذارى کردند، خاطرنشان کرد: دانشمندانى مانند ابوریحان بیرونى، شیخ احمد صفاوى و جابرابن‌حیان طوسى، به عنوانپایه‌گذاران علم جواهرشناسى در جهان شناخته مى‌شوند.

ممبینى افزود: ایران داراى یکى از معروف‌ترین معادن فیروزه جهان است، به طورى که فیروزه نیشابور و اصطلاحPersian Quality به‌عنوان معیار تعیینکیفیت فیروزه جهان محسوب مى‌شود.

مدیر پرتال سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، ارزش افزوده‌اى که از توسعه بخش سنگ‌هاى قیمتى نصیب اقتصاد کشور مى‌شود را به نسبتهزینه‌هاى آن در مقایسه با دیگر بخش‌هاى حجیم صنعت و معدن مانند فولاد، آهن وسنگ‌‌هاى ساختمانى  بسیار بیشتر توصیف کرد و گفت: با کشف خواص و کاربردهاىویژه سنگ‌هاى قیمتى در دیگر صنایع، شاهد استفاده بیشتر آنها در صنایع حساس ونانوتکنولوژى‌ها نظیر الکترونیک، هادى‌ها و نیمه هادى‌ها، لیزر و اپتیک هستیم.

منبع : GSI

/ 0 نظر / 15 بازدید