خورشید گرفتگی ( کسوف ) و ماه گرفتگی ( خسوف )

خورشید گرفتگی ( کسوف ) و ماه گرفتگی ( خسوف )

در خسوف (ماه گرفتگی) زمین در حرکت مداری خود به دور خورشید سایه‌اش را، که در فضا در سمتی مخالف خورشید ممتد است، به دنبال می‌کشد. سایه زمین به شکل یک مخروط است که قاعده آن مقطع زمین و طول متوسط آن 1،3a80،000 کیلومتر است. طول این سایه ، بر اثر تغییر فاصله زمین از خورشید تا حدود 40000 کیلومتر نسبت به مقدا متوسط تغییر می‌کند. خسوف زمانی اتفاق می‌افتد که ماه وارد مخروط سایه زمین شود.

اندازه ظاهری خورشید و ماه از زمین باهم برابر است. علت این امر آن است که فاصله این دو جسم از کره ما متفاوت است. در نتیجه در زمانهایی که ماه مسقیما از جلوی خورشید عبور می‌کند قرص خورشید در پس آن پنهان می‌شود. شرط لازم و کافی برای وقوع پیوستن کسوف آن است که زمین ، خورشید و ماه در یک خط یا تقریبا یک خط راست قرار بگیرند، بطوری که سایه ماه بر بخشی از زمین بیافتد کل این سایه از دو قسمت نیم سایه که در قسمت بیرونی است نیمه درونی که تاریک و سیاه است تشکیل شده است.

در محدوده نیم سایه ماه تنها قسمتی از خورشید را پوشانده است که به آن خورشید گرفتگی جزیی می‌گویند. در خلال گرفت بر اثر حرکت ماه و چرخش زمین سایه ماه زمین را از غرب به شرق طی می‌کند، به این سیر حرکتی سیر گرفتگی کلی می‌گویند. هر کسی که در این مسیر باشد خورشید را در حالت گرفت کلی خواهد دید، این مسیر در بیشترین حالت به 320 کیلومتر می‌رسد و حدود نیم درصد سطح زمین را می‌پوشاند. معمولا هر 1.5 سال خورشد گرفتگی کلی روی می‌دهد، اما ما در طول عمرمان شاید یک بار شانس تماشای این پدیده را داشته باشیم.

شرایط وقوع خسوف

وقتی از بالا به دایرة البروج بنگریم به اشتباه گمان می‌کنیم که خسوف باید ماهی یک بار اتفاق افتد. خطای این دید وقتی آشکار می‌شود که از پهلو نگاه کنیم. آنگاه روشن می‌شود که این سه جرم در حقیقت بر یک خط واقع نیستند. ماه در نتیجه میل مدارش با دایرة البروج ، می‌تواند از بالا یا پایین مخروط سایه ، به فاصله‌ای که حداکثر 32،000 کیلومتر می‌شود بگذرد. برای اینکه خسوف برقرار باشد واقع شود باید دو شرط مهم زیر همزمان با یکدیگر برقرار باشند:

1.خورشید ، زمین و ماه ، باید بر خطی مستقیم واقع باشند یعنی ماه به حالت بدر از زمین دیده شود. این واقعه ماهی یک بار روی می‌دهد.

2.ماه در حرکت مداریش باید در حال عبور از دایرة البروج ، یعنی در یکی از عقده‌ها باشد.


بیشتر دیده شد که کره ماه نیمی از ماه را در زیر صفحه دایرة البروج به سر می‌آورد و نیم دیگر را بالای آن. دو نقطه‌ای که در آنها ماه صفحه دایرة البروج را قطع می‌کند عقدتین نامیده می‌شود: یکی از این دو عقده رأس (گره شمالی) است و دیگری عقده ذنب (گره جنوبی). خط واصل این دو نقطه را خط عقده‌ها یا خط گره‌ها نامند.

منبع: aseman.mihanblog.com

/ 2 نظر / 35 بازدید
کار نیمه وقت دانشجویی با پورسانت-

قیمت دستگاه ها:از 850000 تومان تا 2650000 تومان میزان پورسانت:20% کل قیمت مصرف کننده برای فروش هر دستگاه !!!! یک شرکت معتبر در واردات ،تولید و توزیع تجهیزات پزشکی بدینوسیله از بازاریاب ها،ویزیتورها و فروشندگان با روابط عمومی بالا و خوش برخورد در تهران و شهرستان های کشور دعوت به همکاری بعمل می آورد محصولاتی که می بایست بازاریابی شوند یکسری دستگاه های پزشکی و پوست و زیبایی بوده و نیاز به تخصص زیادی ندارند تنها در 2 جلسه،کار با این دستگاه ها را فرا می گیرید ضمن اینکه پوسانت فوق العاده و در نوع خود بی نظیری خواهید داشت با توجه به اینکه پورسانت فوق العاده ای بابت فروش تنها یک دستگاه به شما پرداخت خواهد شد،بنابراین نیازی به فعالیت زیاد و خسته کننده ای در طول روز نخواهید داشت و تنها با یک یا دو مذاکره در طول روز و فروش موفق تنها یک کالا، با پوسانتی که بلافاصله به شما پرداخت می شود درآمدی معادل یکماه کار یک کارمند متوسط خواهید داشت. تنها چیزی که برای اینکار نیاز است تبحر در مذاکره با مشتری، برخورد مناسب و قدری آشنایی در امر فروشندگی و توجیه مشتریست. مشتریان بالقوه محصولات ما عبارت است از گروه های ذیل:پزشکان عم

کار نیمه وقت دانشجویی با پورسانت-

مشتریان محصولات ما:پزشکان عمومی،پزشکان متخصص پوست و زیبایی،بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی،کلینیک های پوست و زیبایی،سالن های آرایشی و آرایشگاه های بانوان و آموزشگاه های آرایشگری بانوان می باشد. نحوه بازاریابی:1- بطور مستقیم2-معرفی مشتری به شرکت.در هر دوشکل فوق مبلغ پرداختی به شما یکسان خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا به سایت شرکت مراجعه فرمایید