موفقیت درخشان بابک امین تفرشی

هفته گذشته، سالن بوواردهال در شهر استکهلم سوئد میزبان مراسم سالانه اهدای جایزه لئونارت نیلسون بود، این جایزه همه ساله به افرادی اهدا می‌شود که نقشی سازنده در توسعه علم با استفاده از روش‌های عکاسی ایفا کرده‌اند.

این جایزه نام خود را از عکاس برجسته علمی جهان لئونارت نیلسون وام گرفته است. مردی که عکس‌های حیرت‌انگیز او از جنینی داخل رحم برای مدت‌ها توجه جهانیان را به خود جلب کرده بود، هفته گذشته در مراسمی باشکوه در پایتخت سوئد، لئونارت نیلسون جایزه سال 2009 بنیاد خود را شخصا به برندگان امسال این جایزه اهدا کرد.

آنچه این جایزه را مهم‌تر از سال‌های قبل می‌کرد، حضور یکی از عکاسان پیشگام ایرانی به عنوان برنده این جایزه بود. بنیاد نیلسون جایزه امسال خود را به‌طور مشترک به خانم کارولین پورکو، مسوول سامانه تصویربرداری فضاپیمای کاسینی که اکنون در مدار سیاره زحل قراردارد و بابک امین تفرشی، عکاس نجومی برجسته کشورمان اهدا کرد.

موفقیت درخشان بابک امین تفرشی

بابک امین تفرشی که با حضور در این مراسم ضمن دریافت جایزه خود، سخنرانی کوتاهی درخصوص عکاسی نجومی نیز برای حاضران ایراد کرد، بنیانگذار پروژه جهانی جهان در شب یا TWAN است که در آن، گروهی از عکاسان برجسته جهان قصد به تصویر کشیدن شکوه طبیعت و آثار تاریخی بشر در ترکیب با زیبایی‌های آسمان شب را دارند. این پروژه امسال به عنوان یکی از پروژه‌های ویژه سال جهانی نجوم نیز انتخاب شده بود.

بابک امین تفرشی، روزنامه‌نگار علمی و عکاس پیشرو کشورمان است که تاکنون علاوه بر فعالیت‌های حرفه‌ای خود، نقش موثری در ایجاد نهادهای علمی در حوزه نجوم آماتوری کشور ایفا کرده و صدها سخنرانی و کارگاه ترویجی را در سراسر ایران و جهان برگزار کرده است. دریافت جایزه معتبر نلسون از سوی بابک امین تفرشی، دامنه فعالیت‌های نجومی کشور را توسعه خواهد داد.

نویسنده : پوریا ناظمی

/ 0 نظر / 42 بازدید