پروژه بین المللی « جهان در شب » یا TWAN چیست؟

پروژه بین المللی « جهان در شب » یا TWAN چیست؟

بابک امین تفرشی متولد 1357 در تهران است. او سالهاست با فعالیتهای ترویج علم و بخصوص گسترش نجوم آماتوری در کشور شناخته شده است.

وی به عکسبرداری نجومی نیز مشغول است و بارها تصاویر برگزیده او در نشریات مشهوری چون اسکای اندتلسکوپ و مرکوری و پایگاه های اینترنتی شاخصی چون ناسا و اسپیس و در دات کام منتشر شده است.وی همچنین مدیریت یکی از پروژه های سال جهانی نجوم را با «جهان در شب» برعهده دارد و عضو برد مشاوران اخترشناسان بدون مرز است.
بابک امین تفرشی به تازگی موفق شد جایزه بنیاد علمی «لنارت نیلسون» در سال 2009 را از آن خود کند. او 15 آبان ماه، جایزه 7 هزار دلاری خود را در استکهلم دریافت کرد. گفتگوی ما را با او بخوانید:
پروژه بین المللی «جهان در شب» چیست؟
پروژه جهان در شب - با نام مختصر توان - در سطح جهان بویژه در بین جامعه علاقه مندان به نجوم شناخته شده است. هدف اصلی این پروژه، نشان دادن آسمان بر فراز مکانهای تاریخی و فرهنگی دنیا است، با این پیام که آسمان مثل یک سقفی بالای سر تمام ملتها کشیده شده است و آنها را از این طریق به یکدیگر نزدیک می کند. همه ما زیر یک سقف قرار داریم، پس یک خانواده هستیم.هدف دیگر این پروژه، ایجاد پل ارتباطی بین مردم و اخترشناسی است، آن هم به کمک تصاویر هنرمندانه و آموزشی.پروژه «جهان در شب» شامل 40 علاقه مند از 30 کشورمختلف دنیا است. این 40 نفر شامل عکاس، مشاور و نیز کسانی هستند که برگزاری برنامه هایی از جمله نمایشگاه، کارگاه آموزشی و سخنرانی را برعهده دارند.
کار اصلی این پروژه، تولید و ارایه تصاویری است که آسمان و زمین را در یک فریم به تصویر می کشد. این گروه تاکنون در بیش از 25 کشور دنیا نمایشگاه ها و برنامه های مختلفی ارایه کرده است. در ایران هم بزودی اولین برنامه «توان» در چند شهر از جمله تهران، زاهدان و اهواز برگزار خواهد شد.
درباره جایزه عکس تان هم توضیح دهید؟
جایزه ای که به من تعلق گرفت، جایزه «لنارت نیلسون» بود. این جایزه از دوازده سال پیش شروع شده است. لنارت نیلسون عکاس معروف سوئدی است که جزو چهره های شاخص این کشور محسوب می شود. او حدود چهار دهه پیش عکسهای بسیار قابل توجهی از درون بدن انسان تهیه کرد.
هدف اصلی این بنیاد، توسعه عکاسی علمی است؛ حالا چه در رشته های پزشکی، و چه در علوم پایه.این جایزه به خاطر تأسیس و هدایت پروژه twan در ایران و به خاطر عکسهایی که در ایران و کشورهای مختلف از آسمان شب گرفته بودم، به من تعلق گرفت، البته به همراه خانمی که اخترشناس همکار پروژه فضاپیمای کاسینی در ناسا است. ایشان به خاطر فعالیت تصویربرداری این پروژه- که دید مردم را نسبت به سیاره زحل تغییر داد- موفق شد این جایزه را دریافت کند.
آقای تفرشی! دانش ستاره شناسی علاقه مندان فراوانی دارد. چه راهکارهای ارتباطی وجود دارد که علاقه مندان بتوانند با مراکز نجومی ایران مرتبط شوند؟
علاقه مندان باید دانش خود را در حوزه نجوم ارتقا بدهند و همزمان با آن کارهای رصدی مثل رصد سیارات یا حتی رصدهای مسیه را هم تجربه کنند. من توصیه می کنم کسانی که به این دانش گرایش دارند، از طریق انجمنهای آماتوری نجوم که تقریباً در همه شهرها وجود دارند، وارد این جهان شگفت انگیز بشوند. سایت انجمن نجوم ایران هم هست که می تواند برای یافتن مراکز مناسب نجومی راهنمای مناسبی باشد.
آقای امین تفرشی! ماراتن مسیه چیست؟
رقابت رصدی مسیه هر سال در فروردین یا اسفند انجام می شود و این زمانی است که بیشترین اجرام آسمانی را در طول یک شب می شود دید. فهرست مسیه در واقع فهرستی از اجرام نجومی است که در آسمان دیده می شود. مسیه نام یک دانشمند فرانسوی است که برای اولین بار فهرست جامعی از همه اجرامی که در آسمان شب دیده می شوند تهیه کرده است.
ماراتن مسیه هم عنوان رقابتی است که در آن ستاره شناسان آماتور می کوشند هر کدام، اجرام بیشتری از این فهرست را رصد کنند.گردهمایی های ماراتن مسیه یکی از شیرین ترین و در عین حال آموزنده ترین فعالیتهای نجومی است که کمک می کند علاقه مندان آسمان را بهتر بشناسند و از سوی دیگر ارتباط بهتری هم بین آنها شکل بگیرد.

منبع : روزنامه قدس

/ 0 نظر / 34 بازدید