راز پادشاهی گوگل بر اینترنت

جستجوی شبکه یک فرآیند چند بخشی است. اولین کاری که گوگل انجام می­دهد، این است که در شبکه حرکت می­کند و محتوای همه سایت­های دردسترس را جمع­آوری می­کند. این اطلاعات سپس بر اساس کلماتشان طبقه­بندی می­شوند. به­این­ترتیب می­توان سایت­ها را بر اساس محتوایشان پیدا کرد. در این میان ماهرانه­ترین بخش فرایند رتبه­دهی و تعیین بالاترین مورد لیست است. این­جاست که پای علائم مفهومی به میان می­آید. گرچه تمامی موتورهای جستجوی دیگر هم از این علائم استفاده می­کنند، اما هیچ­کدامشان موفق نشده­اند به همان مهارت گوگل کار را پیش ببرند.

یکی از علائمی که گوگل از آن­ها استفاده می­کند، همان رتبه­بندی صفحات است. دیگر تکنیک کلیدی نیز هایپرلینک­ها هستند. درنتیجه وقتی شما یک جستجو انجام می­دهید، صفحه مناسب شما برایتان آورده می­شود. این صفحه حتی ممکن است حاوی کلماتی که شما به دنبالش بوده­اید نیز نباشد. تازگی و به­روز بودن وب­سایت نیز یک علامت برای جستجوی گوگل است. گاهی اوقات یک صفحه جوان بسیار باارزش­تر از یک صفحه قدیمی خواهد بود. گوگل علاوه­براین از موقعیت جغرافیایی کاربر خود نیز برای تعیین لیست نتایجش استفاده می­کند.

مهندسان ساختمان 43 گوگل از دموکراسی بخصوصی نیز برای رتبه­بندی نتایج جستجو استفاده می­کنند. آن­ها این کار را با استفاده از میلیون­ها کاربر خود انجام می­دهند. به عبارت دیگر اطلاعاتی که افراد در موقع جستجو تولید می­کنند، نتایجی که رویشان کلیک می­کنند و یا کلماتی را که جایگزین کلمات کلیدی قبلی خود می­کنند به همراه موقعیت جغرافیایشان باعث می­شود که یک لیست جستجوی موفق برای کاربر تولید شود.

با این­وجود باز هم گوگل در سال 2001  در الگوریتم خود یک تجدیدنظر اساسی کرد. این کار باعث شد که مثلا سیستم جدید بتواند بین صفحات تجاری و غیرتجاری تفاوت قائل شود و نتایج بهتر و دسته­بندی شده­تری را ارائه دهد.

گوگل کار جالب دیگری نیز برای ارتقای خود انجام داد. این شرکت هرساله یک بسیج عمومی داخلی دارد که نام آن را "ایده­های جستجوی دیوانه­وار" گذاشته است. درواقع با این کار سعی در دست­یابی به ایده­های زاینده دارد.

ارتش میلیاردی گوگل
گوگلی­ها می­گویند ما در انجام جستجو هرگز به دنبال جفت و جور کردن کلمات نیستیم، بلکه به دنبال رسیدن به معنی واقعی کلمات هستیم. گوگل برای این کار به صدها نفری وابسته است که در سرتاسر دنیا پشت کامپیوترهایشان نشسته­اند و نتایجی را که برای سئوالات مختلف ارائه می­شود، مورد قضاوت خود قرار می­دهند. از همه مهم­تر این­که گوگل یک ارتش ممتحن بزرگ هم دارد. میلیاردها کاربر گوگل شاید اصلا ندانند که چه سهم بزرگی در پیشرفت این موتور جستجو دارند.

انعطاف­پذیری و توانایی گوگل در افزودن علائم جدید و آزمودن فوری نتایجش همان چیزی است که باعث شده است گوگل در مقابل هر رقیبی از بینگ گرفته  تا فیس­بوک و توییتر مقاومت کند.

منبع: خبر آنلاین

/ 1 نظر / 16 بازدید
حقدوست

[لبخند][قلب][گل][گل][لبخند][قلب][گل][گل] [لبخند][قلب][گل][گل][لبخند][قلب][گل][گل] مهم مهم مهم ««حرز شرف شمس»» مهم مهم مهم دوست عزيز؛ پنجشنبه‌ي اين هفته، روز 19 فروردين است. اين روز؛ روز مخصوص نوشتن حِرز و دعاي «شرف شمس» است. براي شما دوستان عزيز، اين حرز را در وبلاگ قرار داده‌ام. توصيه مي‌کنم تا قبل از آن روز، اين مطلب را ملاحظه فرماييد. به دوستان ديگرتان نيز توصيه کنيد. مهم مهم مهم ««حرز شرف شمس»» مهم مهم مهم [لبخند][قلب][گل][گل][لبخند][قلب][گل][گل] [لبخند][قلب][گل][گل][لبخند][قلب][گل][گل]