بانوان فضانورد

بانوان فضانورد

والنتینا ترشکوا


  او لین زن فضانورد بود. وی دختری 26 ساله ، اهل روسیه و کارگر کارخانه نخ ریسی بود. در سال 1963 با روی کار آمدن حزب کارگر، شوروی تصمیم گرفت اولین زن را به فضا بفرستد. سفر او سه روز به طول انجامید و در این مدت  48 بار زمین را دور زد. سفر والنتینا بیشتر جنبه تبلیغی داشت. او بعدها با آندریان نیکولایف که فضانورد روسی بود ازدواج کرد و اولین زوج فضانورد تشکیل شدند.


سالی راید

اولین فضانورد امریکایی بود. او در ده سالگی به عضویت تیم ملی تنیس در آمد. بعد ها در رشته زبان انگلیسی و فیزیک تحصیل کرد و اخترفیزیکدان شد. او همچنین در زمینه فیزیک لیزر نیز فعالیت می کرد. او از یک بازوی رباتی استفاده کرده بود تا ارتباط دو ماهواره را برقرار کند و در ارتقا این سیستم نقش موثری داشت.  وی مامور رسیدگی به انفجار چلنجر شده بود.

 

کریستا مک آلیف

در رشته تاریخ فارغ التحصیل شده بود و معلم تاریخ و مدنی بود. کریستا مک آلیف مأموریت داشت که دو درس کتاب درسی را از شاتل فضایی به دانش آموزانش بدهد. او یکی از سرنشینان فضاپیمای چلنجر بود که 73 ثانیه پس از ترک زمین جلوی چشمان بسیاری از دانش آموزان و اولیاء شان که داشتند معلمشان را بدرقه می کردند، منفجر شد.

 

جودت رزنیک

او دکترای مهندسی الکترونیک داشت و اولین یهودی بود که به فضا رفت. او بازوی روباتیکی را بر روی دیسکاوری به راه انداخت. او که فضانورد ناسا بود عاقبت همراه 7 فضانورد دیگر در شاتل چلنجر کشته شد.

 

سلتون کلارک

دکتر کلارک که یک کاپیتان نیروی دریایی بود در سال 1996 به برنامه های فضایی پیوست. او یک پزشک بود و تخصص جانور شناسی داشت.

 

کالپانا چاولا

یک فضانورد هندی بود.  وی لیسانس هوانوردی خود را در هند گرفت و فوق لیسانس و دکتری را در همان رشته در امریک کسب کرد. او تابعیت امریکایی گرفته بود. او و سلتون کلارک سرنشینان فضاپیمای چلنجر بودند که فضاپیمایشان چند دقیقه قبل از فرود آمدن منفجر شد. آنها دو هفته را در فضا سپری کردند و 80 آزمایش علمی انجام دادند. هیئت تحقیق حادثه کلمبیا اشتباهات عملیاتی ناسا و نیز خطای فنی را در وقوع این حادثه دلخراش موثر می دانست.

 

ساویستکایا

اهل روسیه و هوانورد  بود و اولین زنی بود که راهپیمایی فضایی را در خارج از ایستگاه فضایی انجام داد. دومین زنی بود که از روسیه به فضا رفت. او با پرواز دومش، اولین زنی بود که دو بار به فضا سفر کرد.

کاترین سولیوان

اولین زن امریکایی بود که راهپیمایی فضایی را برگزار کرد.

 

روبرتا بندار

اولین زن خلبان در شاتل فضایی و اولین زن کانادایی فضانورد بود.

 

مای جمیسون

اولین زن سیاهپوست آفریقایی-آمریکایی  فضانورد بود. در کودکی،زمانی که به معلم و همشاگردی هایش می گفت : می خواهم دانشمند شوم. همه برایش می خندیدند. سرانجام پزشک شد. او به هنر و علم و سیاست علاقه دارد. وی بعد از ترک ناسا استاد دانشگاه شد.

شانون لوسید

این فضانورد امریکایی 188 روز را در فضا سپری کرد. او در ایستگاه فضایی میر کار و زندگی می کرد. وی دو رکورد از خود به جا گذاشت:

1- طولانی ترین زمان سپری شده برای یک زن در فضا

2- طولانی ترین زمان سپری شده برای یک امریکایی در فضا

لوسید دو بار به فضا رفت و جمعا 223 روز آنجا ماند.

 

 جری کاب

پدرش خلبان بود. جری وقتی 12 ساله بود با هواپیمای پدرش پرواز می کرد وقتی شانزده ساله شد گواهینامه پرواز را اخذ کرد. اولین زنی بود که امتحانات فضانوردی ناسا را پاس کرد ولی ناسا با پرواز او موافقت نکرد در حالیکه کاب علاقه زیادی به سفر به فضا داشت. او می گفت: دوست دارم تمام زندگی ام را بدهم تا به فضا سفر کنم.

منبع : ثاقب - آسیه سخن شنو

/ 0 نظر / 16 بازدید