دقیقترین نقشه دانشمندان از قطب جنوب

انتشار نقشه جدید قطب جنوب توسط دانشمندان انگلیسی و آمریکایی در اکتشاف این قاره انقلابی به پا خواهد کرد. تصویر بدست آمده فقط یک عکس نیست بلکه ثبت تاریخی چگونگی تغییر قطب جنوب و دنبال کردن تغییرات بطور شفاف و واضح را شامل می شود.

دانشمندان اداره ملی هوانوردی و فضایی، مرکز مطالعات زمین شناسی و بنیاد علوم ملی آمریکا و مرکز مطالعات قطب جنوب انگلیس اعلام کردند تصویر موزاییکی ماهواره لندست Landsat از قطب جنوب، تقریبا دید ماهواره‌ای شفافی از قاره قطب جنوب با تفکیک پذیری ‪ ۱۰‬برابر بیش از تصاویر ماهواره‌ای پیشین را تهیه کرده است. این گروه تحقیقاتی از ماهواره لندست ‪ ۷‬ناسا برای تهیه این تصاویر استفاده کرد.

محققان می‌گویند این تصاویر بی‌نظیر موزاییکی، دقیق‌ترین تصویر زمین فیزیکی، رنگی و با تفکیک پذیری بالا که تا کنون از قطب جنوب تهیه شده است را ارائه می دهد.

"رابرت بیندس‌کادلر" دانشمند ارشد آزمایشگاه علوم هیدروسفری و بیوسفری ناسا در مرکز پرواز فضایی "گادارد" در "گرین بلت" گفت، این طرح ابتکاری مانند تماشای تلویزیون وضوح بالا (‪ (HDTV‬ با رنگهای طبیعی و واقعی در مقابل تماشای تلویزیون سیاه و سفید است.

این تصاویر فقط یک عکس نیست بلکه ثبت تاریخی در مرور زمان از چگونگی تغییر قطب جنوب ارائه و به ما کمک می‌کند تا تغییرات را بطور شفاف و واضحی دنبال کنیم.

تصاویر موزاییکی لندست از قطب جنوب را می‌توانید از http://lima.usgs.gov مشاهده کنید. (شکل زیر نمایی از سایت USGS است)

 

دقیقترین نقشه دانشمندان از قطب جنوب

منبع: یونایتدپرس - پایگاه خبر علمی صدای آسمان

/ 0 نظر / 41 بازدید