گروه نجوم تیشتر لشت نشا (گیلان)

گروه نجوم تیشتر گیلان به ارائه خبر علمی با اولویت خبر نجومی می پردازد

نگهداری 70 هزار فسیل منحصر بفرد ماقبل تاریخ در گاراژ خانه اجاره ای ( کرمان )

نگهداری 70 هزار فسیل منحصر بفرد ماقبل تاریخ در گاراژ خانه

خبرگزاری مهر: مدیر موزه دیرینه شناسی کرمان گفت: هم اکنون 70 هزار فسیل منحصر بفرد ماقبل تاریخ در گاراژ خانه اجاره ای بدون محافظت اصولی نگهداری می شود در حالیکه هر کدام از آنها به تنهایی برای تغییر تاریخ علم دیرین شناسی دنیا کافی است.محسن تجربه کار در گفتگو با خبر نگار مهر در کرمان اظهار داشت: هم اکنون آن بخش از فسیلها که در موزه دیرینه شناسی کرمان نگهداری می شوند نیز به دلیل بی توجهی مسئولان در معرض خطر هستند چرا که دیوارهای موزه ترک خورده و آب از سقف و دیواره موزه به درون نفوذ کرده است.
تجربه کار خاطرنشان کرد: با تلاش فراوان توانسته ام 140 هزار قطعه فسیل از مناطق مختلف استان کرمان جمع آوری کنم که بیش از 50 درصد از این فسیلها در دنیا بی مانند هستند.
وی در خصوص نگهداری این فسیلها نیز یادآور شد: از مجموع 140 هزار فسیل به دست آمده تنها سه هزار قطعه شاخص در موزه نگهداری می شود و از بقیه این فسیلها هم اکنون 70 هزار قطعه در گاراژ منزل شخصی، 20 هزار در اتاقی در باغ هرندی کرمان و مابقی در انبار موزه در شرایط نامناسب نگهداری می شوند و همه آنها در معرض تخریب جدی قرار دارند.
تجربه کار افزود: این نکته تاسف آور درحالی روی داده است که بسیاری از این فسیلهای منحصر بفرد در هر کدام از موزه های معتبر دنیا مورد فخر و ارتقاء جایگاه علمی هر کشور محسوب می شوند اما هم اکنون بخش عمده آنها در گاراژ خانه اجاره ای تجربه کار نگهداری می شوند!
مدیر موزه دیرینه شناسی کرمان با اشاره به کمبود امکانات برای نگهداری این فسیل ها افزود: بیش از 70 هزار قطعه از این فسیلهای منحصر بفرد در گاراژ خانه ای اجاره و بدون هیچ گونه امکانات نگهداری می شوند.

گاراژ نگهداری فسیلهای 200 میلیون ساله!
وی گفت: به دلیل تعداد زیاد این فسیلها و محدودیت مکانی هر دسته از فسیلها در یک حلبی و جعبه خاص ریخته شده است.
آب از سقف و دیواره موزه نفوذ کرده و سقف در انتهای موزه شکست خورده است
موزه دیرینه شناسی کرمان که از سال 82 در پارک انقلاب کرمان راه اندازی شده است به صورت یک غار زیرزمینی در پارک و با همکاری شهرداری کرمان احداث شده است و به همین دلیل بازدید کنندگان را در شرایط خاص محیطی قرار می دهد، اما تجربه کار در خصوص شرایط این موزه می گوید: به دلیل قرار گرفتن موزه در قسمت فوقانی پارک انقلاب کرمان پس از هر بار آبیاری درختان و فضای سبز پارک، آب از قسمتهای مختلف دیواره و سقف موزه به داخل محوطه سرازیر می شود و با وجود تذکرات فراوان این مشکل رفع نشده و استمرار این مسئله موجب شکست سقف در قسمت انتهای موزه و نشست زمین شده است.
تجربه کار افزود: از سوی موزه بارها در خصوص رفع این معضلات با دستگاههای مربوطه مکاتبه شده است اما هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.
هیئتی استرالیایی برای تنها یک تخم فسیل حاضر بود مبلغی هنگفت بپردازد اما حاضر به فروش آنها نشدممحسن تجربه کار
تجربه کار در خصوص موزه دیرینه شناسی کرمان نیز با اشاره به فضایی 600 متر مربعی موزه گفت: فضای موزه برای نگهداری سه هزار فسیل نیز بسیار کم است در حالیکه طبق استانداردهای برای نگهداری 140 هزار فسیل این مجموعه حداقل به 10 هزار مترمربع مساحت نیاز است.
محقق کرمانی گفت: در خصوص حل این مشکل رایزنی هایی با میراث فرهنگی صورت گرفته و به نظر می رسد در این خصوص اقدامات مثبتی درحال انجام است.
وی با اشاره به اینکه بارها مشکلات این موزه مطرح شده است گفت: با وجود تذکرات فراوان مسئولان هیچ توجهی به حل مشکلات نکرده اند.
وی از این فسیلها به عنوان سرمایه های مردم کرمان یاد کرد و گفت: هیئتی از استرالیا تنها برای یک تخم فسیل حاضر به پرداخت مبلغ هنگفت بودند اما از فروش این فسیل خود داری کردم این درحالی است کلیه هزینه های موزه تاکنون به صورت شخصی پرداخت شده است و هزینه سنگینی را به خانواده من وارد کرده است.
برق موزه دیرینه شناسی کرمان از دو سال پیش قطع است
وی با اشاره به اینکه 99 درصد فسیلهای این موزه در استان کرمان کشف شده است گفت: این موزه به عنوان اولین موزه دیرینه شناسی کشور، عملا در سال 82 با تائید بخش زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر و همکاری شورای شهر و شهرداری کرمان راه اندازی شد اما بجای اینکه مسئولان از این موزه حمایت کنند برق موزه از دو سال قبل قطع شده است و تاکنون اقدامی در خصوص حل این مشکل صورت نگرفته است.
وی افزود: در هر جای دیگر دنیا با سرمایه گذاری در این بخش نسبت به جذب توریست و گردشگر و درآمد زایی موزه اقدام می کردند اما در سالهای اخیر نه تنها هیچ حمایتی از موزه صورت نگرفته است بلکه برق موزه نیز از دو سال پیش قطع شده است.
قطع برق موزه از دو سال پیش تاکنون امکان بازدید را از علاقه مندان گرفته استمدیر موزه دیرینه شناسی کرمان
تجربه کار با اشاره به بازدید یک هیئت دیرینه شناس فرانسوی از این موزه گفت: در زمان بازدید هیئت فرانسوی از موزه برق این مجموعه در زمان بازدید این هیئت وصل شد و 27 اردیبهشت ماه سال جاری دوباره بدون هیچ اخطاری قطع شده است و با وجود این مشکل عملا امکان بازدید مردم از این موزه مهیا نیست.
وی مشکل دیگر این موزه را محیط نا امن پارکی دانست که موزه در آن قرار گرفته و به دلیل همجواری با مرکز بازپروری اعتیاد و تجمع معتادان، فضای غیر فرهنگی را ایجاد کرده است که کمتر خانواده ای برای بازدید از این موزه با شرایط فعلی تمایل نشان می دهد.
وی گفت: درحالی با این موزه اینگونه برخورد شده است که حداقل 40 درصد فسیلهای این مجموعه در دنیا منحصر بفرد است و می تواند به یکی از مراکز اصلی مطالعاتی و فسیل شناسی جهان تبدیل شود.
تجربه کار گفت: تخریب ردپای دایناسور در کرمان بازتاب گسترده پیدا می کند اما در معرض خطر قرار گرفتن این مجموعه منحصر بفرد شامل آثار و پیکره دایناسورها مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی افزود: مردم کرمان باید به این مجموعه به عنوان یک ثروت ملی نگاه کنند و نگذارند به سادگی این مجموعه تخریب شود.

 


امکان انتقال موزه به شیراز وجود دارد
وی با اشاره به پیشنهاد چندین استان از جمله تبریز و شیراز در خصوص انتقال این آثار و تاسیس موزه در این استانها گفت: تاکنون تنها با امید نسبت به بهبود وضعیت موجود از این انتقال جلوگیری شده است اما در صورت استمرار وضعیت کنونی چاره ای غیر از انتقال موزه به استان دیگر نخواهیم داشت.


نگهداری 70 هزار فسیل منحصر بفرد ماقبل تاریخ در گاراژ خانه اجاره ای

نگهداری فسیلهای ارزشمند در گاراژ منزل اجاره ای تجربه کار در سبدهای میوه!
وی گفت: با انتقال موزه به تبریز موافقت نشده است اما اگر مسئولان شیراز محیط اطراف مقبره خواجوی کرمانی را مهیا کنند موزه را به شیراز منتقل می کنم.
90 درصد سایت فسیل کرمان با دینامیت تخریب شده است
تجربه کار همچنین به تخریب بخش بزرگی از منطقه فسیل خیز استان کرمان به دلیل فعالیت های عمرانی اشاره کرد و گفت: از سال 82 با تماس با ارگانها مختلف سعی کردم جلوی عملیات عمرانی در این مناطق را بگیرم و در این خصوص اقدامات فراوانی انجام دادم اما با گذشت این سالها شاهد تخریب 90 درصدی مناطق فسیل خیز استان با دینامیت هستیم به طوریکه تعدادی از کوههایی که از محل های اصلی فسیل های کرمان محسوب می شد کاملا تخریب شده و قریب به 100 هزار فسیل در این منطقه نابود شده است.
وی در خصوص تخریب آثار رد پای دایناسورها نیز گفت: متاسفانه این مناطق تحت حفاظت قرار ندارد به همین دلیل مورد سوء استفاده برخی افراد قرار گرفته و تخریب شده اند.
تجربه کار به تخریب بخشی از رد پای دایناسور در " ده علیرضا" کرمان اشاره کرد و گفت: به جزء این منطقه چندین رد پای دیگر نیز در استان وجود دارد که تعدادی از این آثار متاسفانه برش داده شده اند و تعدادی نیز توسط افراد بومی تخریب شده اند.
وی دلیل اصلی تخریب این آثار توسط افراد بومی را جلوگیری از تردد گردشگران به منطقه و حفظ باغات میوه و مزارع دانست.
تجربه کار از وجود آثار دیگری از دایناسورها در منطقه خبرداد و گفت: به دلیل احتمال آسیب رساندن گردشگران به این آثار مکان آنها را اعلام نکرده ایم.
گورستان لاک پشتها در حال تخریب است
دیرینه شناس کرمانی در ادامه با اشاره به وجود یک گورستان بزرگ از جانورانی شبیه لاک پشت دریایی در کرمان خاطر نشان کرد: یکى دیگر از گورستانهاى کشف شده در استان کرمان مربوط به خزندگان غول پیکرى است که ظاهر آنها تا حدودى به لاک پشت هاى دریایى شبیه است، این جانوران مربوط به دوره ژوراسیک "حدود 200 میلیون سال قبل" می باشند که قطعاتى از آنها هم اکنون در موزه دیرین شناسى شهر کرمان نگهدارى می شود.
وی گفت: متاسفانه سنگواره هاى این جانوران منحصر به فرد به دلایل مختلف از جمله هوا زدگى در حال تخریب می باشند.
مدیر موزه دیرینه شناسی کرمان افزود: در منطقه فوق حداقل یکصد جانور منحصر به فرد و غول پیکر که کوچکترین آنها یک متر می باشد به کرمان انتقال داده خواهد شد، در غیر اینصورت همچون دو گورستان دیگرى که نود درصد آن تاکنون تخریب شده است این منطقه نیز نابود خواهد شد.
.....................................
امیررضا محمودی - کرمان

نویسنده : علی : ۱:۱٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٩/۱٢
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم