گروه نجوم تیشتر لشت نشا

(گیلان)

لپ تاپ جدیدترین ابزار لرزه نگاری

لپ تاپ جدیدترین ابزار لرزه نگاری

 

دانشمندان روش جدیدی برای تشخیص زلزله پیشنهاد داده‌اند. با مجهز کردن لپ‌تاپ‌ها به یک حس‌گر لرزه بسیار کوچک و با تشکیل شبکه‌ای از اطلاعات،‌ می‌توان شبکه‌ای برای تشخیص زودهنگام زمین لرزه ایجاد کرد.

بهنوش خرم‌روز: لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های همراه هوشمند، قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که باعث می‌شود کاربری‌ آن‌ها در حوزه‌های مختلف روز به روز بیشتر شود. یکی از این قابلیت‌ها،‌ فراگیر بودن آن‌هاست. ویژگی متفاوت دیگر این قبیل دستگاه‌ها، ‌اتصال به شبکه‌های اطلاعاتی و امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات با سایر دستگاه‌ها در زمانی بسیار اندک است. حالا با استفاده از برنامه‌ای به نام لرزه‌گیر، در کنار یک حس‌گر کوچک جاسازی شده، قرار است این دستگاه‌ها در کنار هم و با به اشتراک گذاری اطلاعاتشان، ‌تبدیل به سیستم تشخیص زلزله بشوند. شاید روزی این سیستم جان انسان‌های زیادی را نجات بدهد.

برنامه لرزه‌گیر (Quake Catchers) برای این طراحی شده که با استفاده از حس‌گرهای لرزش موجود روی سری‌های جدید مک‌بوک و لپ‌تاپ‌های جدیدتر، تشخیص زمین لرزه‌ها را بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر سازد.


 

لپ تاپ جدیدترین ابزار لرزه نگاری .

به گزارش پاپ‌ساینس، این حس‌گرهای لرزش که در همه وسایل مانند آی‌فون‌ها جاسازی می‌شوند، ابزراهای بسیار ریزی هستند که قادرند حرکت را تشخیص بدهند. با استفاده از نرم‌افزار مخصوص، آن چه این ابزارهای کوچک جاسازی شده درون گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها دریافت کرده‌اند، در کنار هم تبدیل به شبکه‌ای از اطلاعات می‌شوند که می‌تواند مکمل خوبی برای سیستم‌های تشخیص زمین لرزه‌ای باشد که در مناطق نادرست نصب شده‌اند.

الیزلبت کوکران در دانشگاه کالیفرنیا واقع در ریورساید، دانشمند زمین‌شناسی است. در واقع ایده نصب حس‌گرهای لرزه برای رسیدن به یک شبکه زلزله، با دیدن برنامه سیزمک روی مک‌بوک یکی از دوستان،‌ در ذهن او شکل گرفت. درست است که سیزمک برای این طراحی شده که لپ‌تاپ را تکان بدهید و به نتایج بخندید، اما کوکران امیدوار است بتواند از چنین سیستمی برای کمک به علم و شاید نجات جان انسان‌ها بهره بگیرد.

این برنامه لرزه‌گیر به نوعی طراحی شده که هر لرزه‌ای که برای رایانه یا دستگاه اتفاق می‌افتد را ثبت کند،‌ اما تنها زمانی این اطلاعات روی شبکه قرار خواهند گرفت که دستگاه‌های زیادی که در یک منطقه جغرافیایی قرار گرفته‌اند،‌ لرزش مشخصی را با هم دریافت نمایند.

اگر این سیستم در مدارس، دفاتر کاری و خانه‌ها به خوبی جا بیافتد،‌ ممکن است به یک سیستم هشدار خطر زود هنگام در مورد خطر یک زمین لرزه بیرونی تبدیل بشود.

حتی لپ‌تاپ‌هایی که این حس‌گر لرزه را ندارند هم می‌توانند با یک حس‌گر 50 دلاری که با یو.اس. بی به لپ تاپ وصل می‌شود،‌ به این شبکه اضافه شوند. تا به حال نزدیک به هزار نفر برای حضور در این شبکه ثبت نام کرده‌اند و قرار است که به اصطلاح لرزه‌گیر باشند. بدین ترتیب گروه کوکران امیدوارند بتوانند با این سیستم کالیفرنیا و حتی فراتر از آن را پوشش بدهند.

البته ابن سیستم به هیچ عنوان بدین معنا نیست که ما دیگر نیازی به ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله نداریم،‌ بلکه تنها فناوری جدیدی را به ما عرضه می‌کند که در حال حاضر در دسترس ماست.

منبع: خبر آنلاین