گروه نجوم تیشتر لشت نشا (گیلان)

گروه نجوم تیشتر گیلان به ارائه خبر علمی با اولویت خبر نجومی می پردازد

دقیقترین نقشه دانشمندان از قطب جنوب

انتشار نقشه جدید قطب جنوب توسط دانشمندان انگلیسی و آمریکایی در اکتشاف این قاره انقلابی به پا خواهد کرد. تصویر بدست آمده فقط یک عکس نیست بلکه ثبت تاریخی چگونگی تغییر قطب جنوب و دنبال کردن تغییرات بطور شفاف و واضح را شامل می شود.

دانشمندان اداره ملی هوانوردی و فضایی، مرکز مطالعات زمین شناسی و بنیاد علوم ملی آمریکا و مرکز مطالعات قطب جنوب انگلیس اعلام کردند تصویر موزاییکی ماهواره لندست Landsat از قطب جنوب، تقریبا دید ماهواره‌ای شفافی از قاره قطب جنوب با تفکیک پذیری ‪ ۱۰‬برابر بیش از تصاویر ماهواره‌ای پیشین را تهیه کرده است. این گروه تحقیقاتی از ماهواره لندست ‪ ۷‬ناسا برای تهیه این تصاویر استفاده کرد.

محققان می‌گویند این تصاویر بی‌نظیر موزاییکی، دقیق‌ترین تصویر زمین فیزیکی، رنگی و با تفکیک پذیری بالا که تا کنون از قطب جنوب تهیه شده است را ارائه می دهد.

"رابرت بیندس‌کادلر" دانشمند ارشد آزمایشگاه علوم هیدروسفری و بیوسفری ناسا در مرکز پرواز فضایی "گادارد" در "گرین بلت" گفت، این طرح ابتکاری مانند تماشای تلویزیون وضوح بالا (‪ (HDTV‬ با رنگهای طبیعی و واقعی در مقابل تماشای تلویزیون سیاه و سفید است.

این تصاویر فقط یک عکس نیست بلکه ثبت تاریخی در مرور زمان از چگونگی تغییر قطب جنوب ارائه و به ما کمک می‌کند تا تغییرات را بطور شفاف و واضحی دنبال کنیم.

تصاویر موزاییکی لندست از قطب جنوب را می‌توانید از http://lima.usgs.gov مشاهده کنید. (شکل زیر نمایی از سایت USGS است)

 

دقیقترین نقشه دانشمندان از قطب جنوب

منبع: یونایتدپرس - پایگاه خبر علمی صدای آسمان