گروه نجوم تیشتر لشت نشا (گیلان)

گروه نجوم تیشتر گیلان به ارائه خبر علمی با اولویت خبر نجومی می پردازد

تکنولوژی لیزر ایران رتبه دهم جهانی

تکنولوژی لیزر ایران رتبه دهم جهانی
رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران از جایگاه برتر ایران در بین 10 کشور جهان در حوزه لیزر خبر داد و گفت : پیشرفت های اخیر جوانان ایران در کسب فناوری لیزر ، ایران را به جایگاه بسیار رفیعی رسانده است .
دکتر جمشید صباغ زاده روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در حال حاضر ایران در خصوص توانمندی ساخت انواع لیزر در سطح خاورمیانه مقام اول و در آسیا بعد از ژاپن مقام دوم را به خود اختصاص داده است.
وی تصریح کرد: دانش و فناوری کشور ژاپن با توجه به توانمندی ها و دانش ایرانیان، به هم نزدیک است و ایران پس از کشور ژاپن توانست در عرصه لیزر مقام دومی را کسب نماید.
صباغ زاده با بیان این مطلب که ایران در خاورمیانه رقیب ندارد ، افزود: اسراییل در دانش لیزری خود به آمریکا وابسته است و بیشتر فناوریهای آنها را آمریکایی ها می سازند.
وی تصریح کرد: طی سه سال گذشته حمایت و توجه ویژه رییس جمهور اهمیت این موضوع را روشن کرد و از سوی دولت برای مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران امکاناتی در نظر گرفته شد.
صباغ زاده خاطرنشان کرد: سعی و تلاش محققان و پژوهشگران جوان ایرانی در خصوص ساخت لیزر و تحقیقات بنیادی و کاربردی در این زمینه به سرعت باعث پیشرفت های چشمگیر لیزری در ایران شد.
رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران با اشاره به اینکه در سند چشم انداز برنامه 20 ساله حتی نامی از لیزر برده نشده بود افزود: درحال حاضر می توانیم بهتر و بیشتر در این خصوص فعالیت کرده و قابلیت های جوانان ایرانی را به منصه ظهور برسانیم .
صباغ زاده در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر برنامه ای برای غنی سازی از طریق لیزر نداریم، اضافه کرد: بحثی که رییس جمهوری در باره غنی سازی از طریق لیزر مطرح کردند در حیطه توانمندیهای محققان ما قرار دارد .
رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران با بیان اینکه ما هم اکنون در دانش لیزر توانایی ساخت انواع لیزر را داریم افزود: مهمترین هدف این مرکز تحقیقات لیزر است که امیدواریم در سالهای آینده این پیشرفت ها را گسترده تر کنیم .
وی همچنین از همکاری دانشگاه های سراسر کشور در خصوص تحقیقات لیزری در این مرکز خبر داد و گفت: در حال حاضر با دانشجویان سه دانشگاه در تهران این همکاری و پیوند برقرار است و سعی می شود از سال آینده از دانشجویان سراسر کشور دعوت به همکاری کنیم.
صباغ زاده ، مهمترین خصوصیت لیزر را اشعه منظمی دانست که ساطع کننده نور است و افزود: اگر ما نور لیزر را در یک نقطه متمرکز کنیم (کانونی کردن ) این نور قادر است گرمایی در حد سطح خورشید ایجاد کند .
رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران ،کاربردهای لیزر را در جراحی های پزشکی ، درمان برخی از بیماری ها، صنعت جوشکاری، صنایع آزمایشگاهی و برش کاری های ظریف ذکر کرد.
وی گفت: حدود 90 درصد از جراحی های چشم پزشکی و اپتیک با لیزر انجام می شود که با حذف لیزر در جراحی های چشم پزشکی بسیاری از اعمال جراحی پزشکی نیز حذف می شود.
نمایشگاه دستاوردهای مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران از 19 بهمن تا 14 اسفند ماه امسال در نمایشگاه بین المللی تهران دایر است.