گروه نجوم تیشتر لشت نشا (گیلان)

گروه نجوم تیشتر گیلان به ارائه خبر علمی با اولویت خبر نجومی می پردازد

دمای سیاره های سامانه خورشیدی- داغی ونوس و سردی نپتون

دمای سیاره های سامانه خورشیدی- داغی ونوس و سردی نپتون

انسان در صورتی که روزی بخواهد به یکی از سیاره های سامانه خورشیدی سفر کند، مانند سفرهای زمینی ابتدا باید از شرایط آب و هوایی آنجا آگاه شده و خود را برای مقابله با آن آماده کند.دانشمندان در سرتاسر جهان در تلاشند نیروهایی را برای سفرهای فضایی به سیاره های مختلف در آینده ای نه چندان دور آماده کنند، پروژه ای که برای اجرای آن باید از جزئیات بالایی از سیستم فیزیولوژیکی بدن گرفته تا ساختار سیاره ها در سامانه خورشیدی مطلع باشند، شرایط آب و هوایی سیاره ها نیز یکی از مواردی است که آگاهی از آن بسیار حیاتی است:

عطارد

نوزاد سامانه خورشیدی سیاره ای که کمترین فاصله را از خورشید دارد و همچنین کوچکترین سیاره سامانه خورشیدی یعنی سیاره عطارد هیچ اتمسفری ندارد از این رو پیش بینی شرایط آب و هوایی آن بسیار دشوار است. با این همه در صورتی که فردی قصد سفر به این سیاره را داشته باشد به او اعلام می شود که متناسب با نقطه ای که قرار است بر روی آن فرود بیاید، خود را خوب گرم نگه دارد و یا اینکه مقدار زیادی ضد آفتاب با SPF 50 مصرف کند زیرا درجه حرارت هوا در این سیاره از منفی 183 درجه تا 427 درجه سلسیوس در میان دو قطب سوزان و منجمد عطارد متغییر است.

سیاره ونوس

داغترین سیاره سامانه خورشیدی و دومین جرم داغ در این سامانه پس از خورشید سیاره ونوس است، در این سیاره هیچ شانسی برای فرار از ابری که آسمان را فراگرفته وجود ندارد. این سیاره با داشتن اتمسفری مملو از دی اکسید کربن، نیتروژن و اسید سولفوریک از داخل شدن کوچکترین پرتوهای نور خورشید جلوگیری می کند. البته تجربه این فضای خفه و گرفته هرگز با فشار بالایی که 92 برابر فشار اتمسفری زمین است، برابری نمی کند. بهتر است کسی که به این سیاره سفر می کند، برای مقابله با حرارت 480 درجه ای ونوس راهی بیابد.

مریخ

شاید این سیاره در گذشته بارندگی هایی داشته است، اما امروز بازدیدکنندگان باید برای سفر به مناطق قطبی این سیاره از تجهیزات یخ نوردی استفاده کنند، باید انتظار دیدن طلوع و غروب آبی رنگ خورشید را داشته باشند و با دیدن عبور توفانهای شنی از افق در جایی پناه بگیرند.

مشتری

سیاره عظیم مشتری از هلیوم و هیدروژن ساخته شده است، 318 برابر زمین است، نسبت به انرژی که از خورشید دریافت می کند، انرژی بیشتری رها می کند. توفانها در این سیاره نیروهای پرفشاری هستند که هلیوم را به مایع تبدیل کرده و منجر به بارش بارانهای شدید و وزش بادهای سریع با سرعت 360 کیلومتر بر ساعت می شوند. جدا از این شرایط نامناسب آب و هوایی، در صورتی که کسی بتواند به این سیاره سفر کند باید درباره ابرهای آمونیاکی نیز کمی احساس نگرانی داشته باشد.

زحل

این سیاره نیز تقریبا از گاز ساخته شده است. دومین سیاره بزرگ سامانه خورشیدی به هیچ وجه مکانی قابل اقامت نیست زیرا در آن باد با سرعت هزار و 800 کیلومتر بر ساعت می وزد، حرارت در هسته آن بالای 14 هزار و 727 درجه سلسیوس است و لایه ای یخی به ضخامت 10 کیلومتر آن را پوشانده است. آسمان این سیاره همواره از ابرهایی از آمونیاک، هیدروژن و هلیوم پوشانده شده است و هر 30 سال یکبار توفانی بزرگ به نام لکه بزرگ سفید در آن رخ می دهد، که در زمان وقوع این توفانها بهتر است کسی نزدیک این سیاره نشود.

اورانوس

آب و هوای این سیاره گازی و یخی کاملا توفانی پیش بینی می شود، سیاره ای که سومین سیاره بزرگ سامانه خورشیدی به شمار می رود، ابرهای آبی رنگ متان آسمان این سیاره را فرا گرفته اند و به بازدیدکنندگان پیشنهاد می شود در صورت سفر به این سیاره برای مقابله با سرمای منفی 197 درجه ای از لباسهای حرارتی استفاده کنند.

نپتون

دورترین سیاره سامانه خورشیدی که آشکارا سردترین آنها نیز به شمار می رود، سردی که تا از منفی 224 درجه سلسیوسی بودن آن مطلع نباشید به عمق سرمای آن پی نخواهید برد. این سیاره گازی که از هسته ای یخی برخوردار است شرایط آب و هوایی مشابه اورانوس خواهد داشت تنها با درجه حرارتی غیر قابل تحمل تر. سرعت باد نیز در این سیاره به دو هزار و 100 کیلومتر خواهد رسید.

منبع: GSI.ir


الگوهای ریاضی در طبیعت گل‌ها

گل‌ها و گیاهان با تنوع بی‌نظیری در رنگ، ‌بافت، طرح و ترکیب‌بندی، الگوهای کم‌نظیری را در طبیعت خلق می‌کنند. برخی از این گیاهان بومی یک منطقه خاص هستند و برخی دیگر را در سراسر جهان می‌توان یافت

بهنوش خرم‌روز: طبیعت اطراف ما با رنگ‌ها، خطوط و ترکیب‌بندی‌های متنوع،‌ الگوهای ویژه‌ای را به وجود می‌آورد. این الگوها را در همه نقاط زمین و در همه بافت‌ها و موجودات،‌ از بیابان‌های خشک و داغ گرفته تا اعماق اقیانوس، از ماسه‌های ساحلی گرفته تا برگ‌ها و گل‌ها و حتی حیوانات می‌توان یافت.

نشنال‌جئوگرافیک به سراغ الگوهای طبیعت در میان گل‌ها رفته است. برخی از الگوهای متنوع و زیبایی که در گل‌ها و گیاهان زمین دیده می‌شوند را ببینید.

رگه‌های این برگ باعث ایجاد بافتی ویژه روی آن شده‌اند.

لاله‌های سرخ در زمینه سبزرنگ، با شکل یکسان خود، الگوی طبیعی ویژه‌ای را به وجود می‌آورند.

برگ‌های گیاه توتون هندی بزرگ (Lobelia)،‌ چنان که می‌بینید، در اطراف مرکز این گیاه چیده شده‌اند. این تصویر روی کوه‌ کلیمانجارو در تانزانیا گرفته شده است.

طرح این برگ درست مانند الگوی بافت تارهای عنکبوت است. این تصویر در مجارستان گرفته شده است.

به الگوی زیبایی که در میانه این گل با وجود گرده‌ها به وجود آمده دقت کنید.

در این تصویر قطرات کوچک شبنم را می‌بینید که از گلچه‌های وسط گل آفتابگردان آویزان شده‌اند.

منبع: خبرآنلاین


دروغ بزرگ 5 شهریور را باور نکنید!

دروغ بزرگ 5 شهریور را باور نکنید!

امسال هم مثل چند سال اخیر، شایعه‌ای در اینترنت پخش شده که شامگاه پنجم شهریورماه، مریخ آن‌قدر به زمین نزدیک خواهد شد که دو ماه در آسمان خواهد درخشید و شق‌القمر خواهد شد!

ذوالفقار دانشی: شاید شما هم ای‌میلی با این مضمون دریافت کرده باشید که در شامگاه پنجم شهریور، مریخ آن‌قدر به زمین نزدیک خواهد شد که به بزرگی ماه در آسمان دیده می‌شود و بنابرابن، امشب دو ماه در آسمان خواهد درخشید. در برخی موارد، حتی از برخورد مریخ به ماه و وقوع شق‌القمر صحبت شده و ادعا شده که چنین پدیده‌ای هر چند هزار سال یک بار اتفاق می‌افتد.

صدالبته که این شایعه بی پایه و اساس است. سیاره مریخ نصف زمین قطر دارد و مدارش به دور خورشید طوری است که در نزدیک‌ترین حالت 55 میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد. این درحالی است که ماه با ربع قطر زمین در 400هزار کیلومتری سیاره مادری واقع است. بنابراین برای آن‌که مریخ به اندازه ماه در آسمان زمین دیده شود، باید هفتاد برابر به زمین نزدیک‌تر شود که چنین اتفاقی جز بر اثر برخوردی کیهانی امکان‌پذیر نیست!

اما ریشه این شایعه در اتفاقی است که شهریور 1382 / آگوست 2003 روی داد. گردش زمین و مریخ به دور خورشید طوری است که این دو سیاره هر 26 ماه یک‌بار روی یک خط و یک جهت از خورشید قرار می‌گیرند. این رویداد مقابله نام دارد و سبب می‌شود مریخ نه تنها به درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین حالت در آسمان زمین دیده شود، که همانند ماه بدر با غروب خورشید طلوع کند و به هنگام طلوع خورشید در آسمان غروب کند.

از آن‌جاکه مدار مریخ برخلاف مدار تقریبا دایروی زمین بیضوی است، فاصله زمین و مریخ در مقابله‌ها فرق می‌کند. هر 15 سال یک بار، مقابله مریخ و زمین در نزدیک‌ترین فاصله یعنی 55 میلیون کیلومتری روی می‌دهد و مقابله بزرگ مریخ اتفاق می‌افتد که سبب می‌شود سیاره سرخ نیز به بزرگ‌ترین و درخشان‌ترین حالت ممکن دیده می‌شود. اما حتی در این شرایط هم مریخ با چشم غیرمسلح جز نقطه‌ای درخشان دیده نمی‌شود که 3 تا 4 برابر از سیاره ناهید کم‌نورتر است و فقط با تلسکوپ یا دوربین‌های دوچشمی است که می‌توان قرص این سیاره، کلاهک‌های سفید قطبی و برخی عوارض سطح آن را مشاهده کرد.

آخرین بار، در شهریور 1382 بود که مقابله بزرگ مریخ اتفاق افتاد و بار دیگر می‌توان در شهریور 1397 شاهد آن بود. در حال حاضر، مریخ در فاصله‌ای بسیار دور از زمین و پشت خورشید واقع است و مشاهده آن بسیار دشوار است.

منبع: خبرآنلاین