گروه نجوم تیشتر لشت نشا (گیلان)

گروه نجوم تیشتر گیلان به ارائه خبر علمی با اولویت خبر نجومی می پردازد

کشف حیرت‌انگیز تلسکوپ فضایی هرشل : ستاره آب‌فشان

کشف حیرت‌انگیز تلسکوپ فضایی هرشل : ستاره آب‌فشان

 

تلسکوپ فضایی هرشل که چشمان فضایی آژانس فضایی اروپا در نور فروسرخ است، در تازه‌ترین یافته خود موفق به کشف ستاره‌ای شده که مانند یک فواره، آب را به درون فضا پرتاب می‌کند.

محمود حاج‌زمان: محققانی که به دنبال نشانه‌هایی از حیات در نقاط مختلف کیهان می‌گردند، معمولا جستجوی خود را با عنصری آغاز می‌کنند که برای اشکال پیچیده حیات که ما آنها را می‌شناسیم، حیاتی است: آب. اکنون تنها در فاصله 750 سال نوری از زمین، اخترشناسان حجم قابل توجهی از این ماده را یافته‌اند: آبی که مانند فواره و با سرعت 200 هزار کیلومتر بر ساعت از قطب‌های یک ستاره جوان خورشید مانند به فضای بین‌ستاره‌ای پرتاب می‌شود.

به گزارش پاپ‌ساینس، این کشف از چندین جهت قابل توجه است. از یک سو این کشف نشان می‌دهد که در سراسر کیهان ستارگان اولیه می‌توانند مقادیر عظیمی از آب را در محیط اطراف خود پخش کنند؛ آبی که بالقوه ممکن است باعث شکل‌گیری حیات در جایی دیگر شود. همچنین این کشف می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا اطلاعات تازه‌ای در خصوص نحوه شکل‌گیری خورشید منظومه شمسی، و نقش احتمالی آب در شکل‌گیری آن و همچنین شکل‌گیری سیاره زمین به دست آورند.

این ستاره توسط رصدخانه فضایی آژانس فضایی اروپا، هرشل، کشف شده است. چشمان هرشل قادرند به درون ابرهای متراکم گاز و غبار که باعث شکل‌گیری ستارگان می‌شوند، نفوذ کند. در این ستاره، هرشل ردپای نورهایی را مشاهده کرد که دال بر وجود هیدروژن و اکسیژن هستند، و در ادامه مشخص کرد که این اتم‌ها در داخل و اطراف ستاره تشکیل آب می‌دهند. اما هنگامی‌که این مولکول‌ها درون ستاره حرکت می‌کنند و وارد جت‌های عظیم گازی می‌شوند که از ستاره به بیرون پرتاب می‌شود، گرما و فشار موجود، آب را به بخار تبدیل می‌کند.

زمانی‌که جت‌های گاز به اندازه کافی از ستاره دور می‌شوند، بخار آب به سرعت سرد و دوباره به مایع تبدیل می‌شود. در این حالت، قطرات آب اصولا به صورت گلوله‌هایی از آب هستند که با سرعتی 80 برابر شلیک یک گلوله عادی در فضا حرکت می‌کنند. تعداد بسیار زیادی از این قطرات وجود دارد. به گفته اخترشناسان حجم آبی که از ستاره به بیرون پرتاب می‌شود، معادل کل آبی است که در هر ثانیه در رودخانه آمازون جریان دارد.

اخترشناسان تصور می‌کنند که عمر مرحله فوران آب کوتاه است، اما مرحله‌ای است که تمام توده‌های گازی شکل‌دهنده ستارگان آن را تجربه می‌کنند. اگر این حدس درست باشد، به این معنی است که آب می‌تواند در تمام کیهان پراکنده شده باشد. چیزی که به راستی یک تصور و حدس بسیار جذاب است.

منبع: خبرآنلاین


مشاهده و بررسی مدار ماهواره بومی رصد 1

برای مشاهده ی و بررسی مدار ماهواره بومی رصد 1 می توانید به سایت

http://www.n2yo.com

مراجعه و با کلیک بر روی نام ماهواره RASAD 1 وارد بخش مربوط به این ماهواره شوید

پس از چند لحظه درنگ نقشه قابل مشاهده خواهد بود

 

مشاهده و بررسی مدار ماهواره بومی رصد 1


بابک امین تفرشی و چشم‌انداز ماه گرفتگی بر پهنه کهکشان

ماه گرفتگی ( خسوف ) 25 خرداد 1390

 

بابک امین‌تفرشی این نمای پانورامای زیبا را در ماه‌گرفتگی کلی اخیر در فیروزکوه ثبت کرده و قرص سرخ ماه گرفته را در کناه اجرام غیرستاره‌ای کهکشان راه‌شیری بر لوح تصویر حک کرده است.

برای مشاهده این عکس در ابعاد بزرگ (3429x1000 پیکسل) حجم 1.2 مگابایت، اینجا را کلیک کنید.
برای مشاهده این عکس در ابعاد متوسط (1600x470 پیکسل و حجم 324 کیلوبایت، اینجا را کلیک کنید.

 

در گوشه راست تصویر، منطقه رو-مارافسای را می‌بینید که سحابی خوش‌رنگی در آنجا جا خوش کرده است. روشن‌ترین ستاره سمت راست که به رنگ زرد مایل به نارنجی می‌درخشد، قلب‌العقرب است، یک غول‌سرخ که شعاعش 800 برابر خورشید است و قرار است تا چند میلیون سال آینده منفجر شود. خوشه ستاره‌ای کروی M4 نیز به فاصله نزدیکی از سمت راست آن مشخص است که یکی از وسیع‌ترین خوشه‌های ستاره‌ای کروی در آسمان زمین به‌شمار می‌رود. این خوشه ستاره‌ای کروی میزبان پیرترین ستارگان کهکشان ماست که عمر برخی از آنها به 12.75 میلیارد سال می‌رسد.

در زیر ماه گرفته، رشته‌ای تاریک را می‌بینید که یک سحابی تاریک است، ابری از مواد میان‌ستاره‌ای که نور مریی را از خود عبور نمی‌دهند و به همین دلیل تاریک به نظر می‌رسد.

در سمت چپ ماه گرفته نیز دو سحابی دیده می‌شوند، سحابی مرداب یا M8 که یکی از بزرگ‌ترین و درخشان‌ترین سحابی‌های نشری قابل مشاهده از زمین است و کمی بالاتر از آن، سحابی سه‌پاره یا M20 که با آن رنگ‌های آبی و سرخ به وضوح قابل تشخیص است.

در انتهای چپ تصویر نیز جسمی بزرگ توجه شما را به خود جلب می‌کند که چیزی نیست جز خوشه ستاره‌ای کروی M22، مجموعه‌ای از چندصدهزار ستاره پیر که در فضایی کروی به قطر حدود 70 سال‌نوری متمرکز شده‌اند.

 

منبع: خبرآنلاین


آخرین تصویر از اسپیریت مریخ‌نورد بازنشسته ناسا

آخرین تصویر از اسپیریت مریخ‌نورد بازنشسته ناسا

در این نما که به‌تازگی توسط مدارگرد شناسایی مریخ، ام.آر.او از دهانه گوساو گرفته شده، مریخ‌نورد اسپیریت را می‌بینید که همچون مرواریدی در میان غبار سرخ‌رنگ سطح مریخ می‌درخشد.

اسپیریت که از آوریل 2009 / اردیبهشت 1388 در شن‌های نرم این منطقه به دام افتاده بود و پس از تلاش‌های زیاد دانشمندان ناسا نتوانست از این تله شنی آزاد شود، آخرین بار در مارس 2010 / فروردین 1389 با زمین ارتباط برقرار کرد؛ اما پس از آن‌که نتوانست برخلاف سالیان قبل از سرمای سخت سیاره سرخ جان سالم به‌در ببرد و به تماس‌های مکرر مهندسان ناسا پاسخ دهد، هفته گذشته رسما بازنشست شد.

منبع: خبرآنلاین


همایش استانی نجوم میراث کوشیار پس از هزار سال

همایش استانی نجوم  میراث کوشیار پس از هزار سال

 

همایش استانی نجوم (میراث کوشیارپس از هزار سال) با میزبانی هسته بسیج دانشجویی دانشگاه ازاد رشت

برگزارکننده دانشگاه ازاد اسلامی واحد رشت

 

مکان:سالن اجتماعات دانشگاه ازاد پل طالشان


نظر فیروز نادری در مورد بازنشستگی روبات مریخ‌نورد چیست؟

دکتر فیروز نادری از مدیران فعلی جی.پی.ال که هفت سال پیش مدیریت پروژه مریخ‌نوردهای دوقلوی اسپیریت و آپورتونیتی را برعهده داست، در مورد خبر بازنشستگی مریخ‌نورد اسپیریت چنین گفت.

ناسا اعلام کرد که مریخ‌نورد اسپیریت که از 22 مارس 2010 / 2 فروردین 1389 به پیام‌های مرکز کنترل پاسخ نداده، رسما بازنشست شده است. کارشناسان ناسا امیدوار بودند بتوانند این روبات مریخ‌نورد را پس از گذران زمستان سخت مریخی دوباره به کار بیاندازند، اما تلاش‌های آن‌ها با شکست مواجه شد و این مریخ‌نورد رسما بازنشسته اعلام شد. 

مریخ‌نورد اسپیریت که همراه با مریخ‌نورد آپورتونیتی بر سطح مریخ فرود آمد، ماموریت خود را در ژانویه 2004 / دی 1382 آغاز کرد. در آغاز قرار بود این روبات برای سه ماه روی مریخ کار کند و تا 600 متر جابجا شود؛ اما طراحی عالی و مدیریت بی‌نظیر این پروژه موجب شد هر دو مریخ‌نورد به اهدافی بسیار بیشتر از آن‌چه از پیش طراحی شده بود، دست یابند. اسپیریت تا 6 سال به فعالیت خود ادامه داد و 7730 متر در سطح سیاره سرخ حرکت کرد.

نظر فیروز نادری در مورد بازنشستگی روبات مریخ‌نورد چیست؟

این روبات 124هزار قطعه عکس به زمین مخابره کرد و کشف نشانه‌های وجود آب مایع در گذشته مریخ و معدن سیلیکون خالص در مریخ از مهم‌ترین اکتشافات این مریخ‌نورد به شمار می‌رود.

فیروز نادری

دکتر فیروز نادری، مدیر بخش استراتژی و برنامه پرتاب در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، جی.پی.ال که پیش از این مدیریت پروژه مریخ‌نوردهای دوقلوی اسپریت و آپورتونیتی را برعهده داشت، در پی انتشار خبر بازنشستگی مریخ‌نورد اسپریت نوشت: «دوست دارم بگویم که «اسپریت از وظایف فعال خود بازنشست شد»، تا این‌که بگویم اسپیریت مرد. به هر حال، این مریخ‌نورد یادبودی است روی سیاره سرخ از آن‌چه مردمان سیاره آبی به آن دست یافته‌اند. مطمئنم روزی خواهد رسید که مردم از این یادبود بازدید خواهند کرد».

منبع: خبرآنلاین


گردبادهای مریخی

گردبادهای سیاره سرخ

 

این تصویر را مدارگرد شناسایی مریخ، ام.آر.او از ارتفاع 250 کیلومتری نواحی جنوبی سیاره سرخ، مریخ گرفته و در آن می‌توان رد گردبادهای گردوغبار مریخی را مشاهده کرد که چطور تپه‌های شن را به‌هم ریخته‌اند.

گردباد، تپه‌های شن روان (نواحی روشن عکس)را به‌هم ریخته و مواد معدنی تیره‌رنگی را که در زیر آنها پنهان شده بود، آشکار کرده است.

منبع: خبرآنلاین