گروه نجوم تیشتر لشت نشا (گیلان)

گروه نجوم تیشتر گیلان به ارائه خبر علمی با اولویت خبر نجومی می پردازد

دانلود نرم افزار Registax Version 5.1.9.2 ( تبدیل فیلم نجومی به عکس )

دانلود نرم افزار Registax Version 5.1.9.2 ( تبدیل فیلم نجومی به عکس )

 

 

Registax بهترین نرم افزار جهت ویرایش عکس های ماه و سیارات می باشد

این نرم افزار این قابلیت را دارد که فیلم های نجومی کم کیفیت را به عکس های با کیفیت تبدیل کند

البته لازم به ذکر است که در فیلم مورد نظر باید فریم های سالم و نسبتا با کیفیت هم وجود داشته باشند

برای استفاده از این نرم افزار در گام اول باید از یک جرم سماوی نسبتا نورانی مانند ماه و سیارات و حتی ستارگان و سیارک های نسبتا پرنور فیلم تهیه کنیم

در گام دوم توسط یک نرم افزار مانند ACDSee فیلم را به فریم های سازنده تبدیل کنیم

در گام سوم باید فریم های نامناسب و بی کیفیت را حذف کنیم چون فریم های تار زحمتمان را به حدر می دهند

در گام چهارم بوسیله Registax عکس ها را پردازش و به عکس پرنورتر و با کیفیت تر و با نویز بسیار کمتر تبدیل می کنیم

 

     دانلود

سایت رسمی نرم افزار Registax

 

 


محیط اطراف هسته دنباله‌دار هارتلی2 از ذرات یخ و برف به اندازه توپ بسکتبال است

محیط اطراف هسته دنباله‌دار هارتلی2 از ذرات یخ و برف به اندازه توپ بسکتبال است

 

دو هفته پیش که فضاپیمای دیپ‌ایمپکت / اپوکسی از فاصله 700 کیلومتری هسته دنباله‌دار هارتلی2 عبور کرد، تصاویر واضح و خیره‌کننده‌ای از ساختار هسته و فوران‌های گاز و گردوغبار از سطح آن تهیه و به زمین ارسال کرد. اما با پردازش دوباره تصویر و نگاهی دقیق‌تر، مشخص شد محیط اطراف هسته دنباله‌دار مملو از ذرات یخ و برف و تگرگی است که بزرگ‌ترین آن‌ها به اندازه یک توپ بسکتبال است.

 

به گزارش ناسا، فضاپیماهای زمینی پیش از این فقط با 4 دنباله‌دار هالی، بورلی، وایلد2 و تمپل1 ملاقات کرده بودند و این نخستین بار است که هسته دنباله‌دار در محاصره محیطی برفی دیده می‌شود. دانشمندان حدس می‌زنند وجود این فضای برفی به‌دلیل ساختار متفاوت دنباله دار هارتلی2 با دیگر دنباله‌دارهای شناخته‌شده باشد. تصاویر نشان می‌دهند هسته دمبل‌مانند دنباله‌دار که 2 کیلومتر بیشتر طول ندارد، با ابری از برف به قطر حداقل چند ده کیلومتر پوشیده شده و ماده تشکیل‌دهنده این برف هم یخ آب است. البته این بلورهای یخ علی‌رغم ابعاد بزرگی که دارند، به‌راحتی خرد می‌شوند.

 

ادامه مطلب

مسابقه نجومی اندازه گیری ابعاد سیارک دیوتیما به کمک اختفا

مدت زمان مسابقه: 3 دقیقه و 10 ثانیه

تاریخ مسابقه:ساعت 4:40 دقیقه تا 4:43 دقیقه بامداد جمعه   19 آذر ماه 1389

مکان مسابقه:استانهای بوشهر، فارس،یزد وخراسان رضوی

شرکت کنندگان در مسابقه: گروههای نجومی در استانهای نامبرده و سایر علاقه مندان

جوایزه : دو اشتراک سه ماهه خبرنامه sms آسمان پارس به دو نفر

ابزار مورد نیاز:تلسکوپهایی متوسط (از آنجاییکه زمان اختفاء ،ستاره  در ارتفاع زیادی از افق حدود 85 درجه ،قرار دارد استفاده از دوربین دو چشمی دشوار به نظر می رسد)،GPS برای مشخص نمودن مکان دقیق رصد،وسیله ای برای اندازه گیری زمان مانند کرنومتر،دوربین فیلم برداری برای ثبت لحظات ،وسایلی برای گذراندن احتمالا" چند ساعت در فضایی آزاد  وسرد مانند لباس وپوشش گرم،صندلی ،مقداری خوردنی وچای......و در آخر در نظر گرفتن وسایل امنیتی برای مقابله با حمله احتمالی حیوانات وحشی

هرچه تعداد اعضاء گروهها بیشتر باشد بهتر است.

جایزه:افزایش اطلاعات ستاره شناسی- محاسباتی ،افزایش توان انجام کارهای گروهی،آمادگی برای انجام رصدهای بعد از این ونهایتا" نشان دادن اینکه ما می توانیم.

شرح مسابقه:

سیارک دیوتیما با قطر حدود 173 کیلومتر یکی از سیارکها بزرگ منظومه شمسی است.این سیارک در تاریخ 19 آذر امسال از جلوی ستاره ای با قدر نه وچهار دهم در صورت فلکی شیر عبور کرده وموجب کم شدن نور ظاهری آن(رسیدن به قدر دوازده و هفت دهم) در بهترین حالت به مدت 25 ثانیه خواهد شد.سایه نسبتا" بزرگ سیارک با قطر حدود 173 کیلومتر، در ساعت 4:39:45بامداد از مرزهای آبی  جنوب بوشهر با سرعت حدود شش وهشت دهم کیلومتر در ثانیه  از روستای لاور  وارد مرز ایران شده،بعد از عبور از شهرهای شیراز،مرودشت، یزد، طبس،تربت حیدریه ومشهد در آخر در ساعت حدود   4:42:55بامداد در حوالی شهر سرخس خاک ایران را ترک خواهد نمود. در حالیکه شهرهای شیراز،مرودشت وطبس بدلیل قرار گرفتن در نزدیکی محور اصلی عبور سایه شاهد بیشترین زمان اختفاء در حدود 25 ثانیه خواهند بود،شهرهای دیگر مسیر عبور با توجه به فاصله آنها با محور اصلی سایه شاهد زمانهای کمتری از مخفی شدن نور ستاره خواهند بود.بیشترین زمان اختفاء در استان بوشهر فاصله حدود 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر، حومه شهر تربت حیدریه در حدود 16 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر،در حومه یزد در حوالی 40کیلومتری جنوب شرقی  شهر یزد ودر حومه شهر مشهد در حوالی فاصله 40 کیلومتری جنوب شرقی  خواهد بود.

 

ادامه مطلب

تولید ماهواره بر سیمرغ در سال 90

تولید ماهواره بر سیمرغ در سال آینده

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه توسعه فضایی کشور از آماده شدن اولین فروند ماهواره ‌بر سیمرغ در سال 90 خبر داد و گفت: این ماهواره ‌بر برای قرار دادن ماهواره‌های بومی در مدار آماده خواهد شد.
رضا تقی‌پور در مراسم افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابراتی و اطلاع رسانی در جمع خبرنگاران وضعیت نمایشگاه را از نظر کمی و کیفی نسبت به سال گذشته در سطح بالاتری عنوان کرد و گفت: حضور شرکت‌های فناور و شرکت‌های خارجی با توجه به محصولات به روز و فناوری‌های نوین نشان از رشد شتابان صنعت ارتباطات در کشور دارد.

وی گفت: این توسعه با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده در برنامه پنجم توسعه و نیز اقدامات دولت دهم جهش مثبتی را در حوزه کاربردهای ارتباطی، توسعه شبکه‌های مخابراتی و زیرساخت‌ها به همراه خواهد داشت.

دو درصد صادرات غیرنفتی به صنایع مخابراتی اختصاص می‌یابد

وزیر ارتباطات با بیان اینکه طبق اهداف برنامه پنجم توسعه صادرات صنایع مخابراتی و فناوری‌های نوین را در برنامه داریم، خاطرنشان کرد: تا پایان برنامه پنجم توسعه دو درصد صادرات غیرنفتی به صنایع مخابراتی ارتباطی اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به جهت‌گیری دولت در حمایت از صنایع داخلی برگزاری این نمایشگاه را گام بلندی در مسیر توسعه صادرات خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات دانست.

ارتباطات 100 درصد جمعیت و جغرافیای کشور را تحت پوشش قرار داد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بیش از 97 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش ارتباطات قرار دارد، ادامه داد: امروزه ارتباطات سیار نزدیک به 100 درصد جمعیت کشور را از نظر جغرافیایی و جمعیتی تحت پوشش قرار داده است.

وی با بیان اینکه دولت در بحث تصدی‌های حاکمیتی طرح برون‌سپاری را دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: اعطای مجوز نسل سوم موبایل به بخش خصوصی از جمله این سیاست‌ها است.

دسترسی عمومی به شبکه فیبر نوری

وی گفت: برای بهره برداری از اپراتور سوم یک دوره حفاظت دو ساله در نظر گرفته شده و در این مدت پروانه مشابه برای خدمات صادر نمی‌شود تا سرمایه گذاری این اپراتور توجیه داشته باشد.

تقی پور ادامه داد: بخشی از دیون دولت در قانون بودجه 89 از طریق این پروژه پرداخت شده است و شرکت تامین تله کام از تاریخ 30/5/89 با دریافت پروانه مبلغ 400 میلیارد تومان را به عنوان حق‌الامتیاز اولیه پرداخت کرده است که در صورتی که این پروژه به هر دلیلی ابطال شود این مبلغ قابل برگشت نخواهد بود.

تقی پور با تاکید بر اینکه اپراتور سوم موبایل که مجوز راه‌اندازی نسل سوم تلفن همراه را دارد طی ماه‌های آتی این تکنولوژی را در کشور پیاده خواهد کرد در مورد وضعیت ارتباطات فیبر نوری نیز گفت: 130هزار کیلومتر فیبر نوری کشور را تحت پوشش قرار داده است و دسترسی عمومی به شبکه فیبر نوری از جمله برنامه‌های آتی وزارت ارتباطات خواهد بود.

دیتاسنتر ملی پشتوانه قوی ملاحظات امنیتی

تقی پور با اشاره به پروژه دیتاسنتر ملی و با بیان اینکه از تمامی سازمان‌ها، دستگاه‌ها و شرکت‌هایی که اطلاعات داده‌های خود را در خارج از کشور دارند برای انتقال داده‌ها و میزبانی آنها در داخل استقبال می‌کنیم، ادامه داد: مراکز دولتی برای استفاده از هاستینگ داخلی الزام دارند.

وی با اشاره به اینکه دیتاسنتر ملی یکی از برنامه‌‌های وزارت ارتباطات است که کارهای اجرایی آن نیز پیشرفت داشته است گفت: دیتاسنتر ملی علاوه بر دیتاسنترهای داخلی در کشور به عنوان یک پشتوانه قوی برای ملاحظات امنیتی و استراتژیک عملیاتی خواهد شد.

منبع: www.mehrnews.com


قرآن در ایستگاه فضایی بین المللی

قرآن در ایستگاه فضایی بین‌المللی
 
یک جلد کلام‌الله مجید، چاپ جمهوری اسلامی ایران، توسط الکساندر کالری، فرمانده ناو سایوز تی.ام.آ-01 ام به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، سیروس برزو، تحلیلگر فضایی و روزنامه‌نگار ایرانی مقیم روسیه که چند سال پیش با انتقال مجموعه‌ای از کارت پستال‌های منقش به مینیاتورهای استاد فرشچیان توسط یک فضانورد روسیه، مبتکر برپایی نخستین نمایشگاه هنری در ایستگاه فضایی بین‌المللی بود، این بار موفق به ارسال یک جلد کلام‌الله مجید، چاپ جمهوری اسلامی ایران به ایستگاه فضایی بین‌المللی شد.

 

وی درباره چگونگی ارسال قرآن مجید به ایستگاه فضایی بین‌المللی به خبرنگار فناوری ایسنا گفت: چند سال پیش نخستین محموله ایرانی را که شامل کارت پستال هایی از کارهای استاد فرشچیان و کتاب تالیفی‌ام بود، از طریق پاول وینوگرادوف، کیهان‌نورد سایوزتی.ام.آ-8 ، به فضا فرستادم.برزو افزود: با توجه به نگاه الکساندر کالری، کیهان‌نورد نامدار روسیه به ایران و مردم ما و همچنین احترامی که وی به عقاید دینی‌مان دارد، پس از آن که مشخص شد، وی فرماندهی ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-01 ام را بر عهده گرفته است، تصمیم گرفتم بار دیگر محموله‌ای ایرانی را توسط او راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی کنم.

وی گفت: در پاسخ به اهانت اخیری که در آمریکا به قرآن مجید صورت گرفت، به این نتیجه رسیدم که فرستادن قرآن مجید، می‌تواند عکس‌العمل مناسب و پاسخ شایسته‌ای به این حرکت زشت باشد. به همین دلیل پیشنهاد خود را با الکساندر کالری مطرح کردم. وی نیز که بارها با ارسال نامه‌های تبریک به مناسبت موفقیت‌های علمی ایران، احترام خود را به ایران و ایرانیان نشان داده، با کمال میل پذیرفت و قرار بر این شد که قرآن مجید را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برده و در پایان ماموریت، به زمین بازگرداند. وی گفت: البته همان گونه که مطلعید، حمل هرگونه محموله‌ای به فضا مستلزم طی کردن مراحلی خاصی است. به همین دلیل، لازم بود تا انجام کامل مراحل، صبر کنیم. خوشبختانه این مراحل با موفقیت انجام شد و اینک قرآن مجید، چاپ جمهوری اسلامی ایران، در ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، الکساندر کالری تا اواخر اسفند ماه سال جاری در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود. این فضانورد که طی چهار سفر قبلی خود به مجتمع مداری میر و ایستگاه فضایی بین‌المللی، جمعا 610 شبانه‌روز در فضا به سربرده، قرار است این بار حدود شش ماه در مدار زمین فعالیت کند.

الکساندر کالری در سال 1956 در یورملا ( از شهر های جمهوری لاتویا در شوروی سابق) به دنیا آمد.پس از به پایان رساندن انستیتوی فیزیک و فناوری مسکو در مؤسسه تولیدات فضایی موسوم به« انرگیا » به عنوان مهندس طراح و سازنده سامانه های فضایی مشغول به کار شد. از سال 1984 به جرگه فضانوردان پیوست و تاکنون سه بار در مجتمع مداری میر و یک بار در ایستگاه فضایی بین‌المللی فعالیت داشته است.

آخرین سفر او در سال 2004 بود و پس از آن وی حاضر نشد پرواز دیگری به فضا داشته باشد؛ زیرا معتقد بود دادن صندلی سایوز به کیهان نوردان آمریکایی و یا فروش محل به ثروتمندان کیهانگرد در جایی که تعداد زیادی از کیهان نوردان تازه کار روس در صف پرواز به فضا هستند، کار درستی نیست و پرواز خود را منوط به حضور یک کیهان نورد تازه کار کرد تا بتواند در جریان سفر تجربیات خود را به وی منتقل کند.

وی هفته گذشته توانست با مهارت تحسین برانگیزی یک ناو بدون سرنشین پروگرس را که سامانه الحاقش از کار افتاده بود، به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوند دهد.

منبع: www.halleysoft.ir


کمربند گمشده سیاره مشتری پیدا شد

 

سطح آرام و صاف دریا را تصور کنید که ناگهان زیردریایی عظیمی از اعماق آب سربرآورد و آن را بشکافد. اتفاق مشابهی در سطح مشتری به وقوع پیوسته و ستونی پرتلاطم، مسیر خود را به جو فوقانی باز کرده است.

سطح آرام و صاف دریا را تصور کنید که ناگهان زیردریایی عظیمی از اعماق آب سربرآورد و آن را بشکافد. اتفاق مشابهی نیز در سطح مشتری به وقوع پیوسته و ستونی پرتلاطم در ناحیه استوای جنوبی مشتری، مسیر خود را به جو فوقانی این سیاره باز کرده تا ظهور دوباره کمربند گمشده مشتری را نوید دهد. در این تصویر بالا ، قمر گانیمید و سایه آن روی مشتری نیز مشخص است. 

 

سیاره مشتری به نوارهای رنگی موازی سطح آن مشهور است. نوارهای تیره‌رنگ که کمربند نامیده می‌شوند، دمای بالاتری دارند و مربوط به جو داخلی مشتری هستند؛ درحالی‌که نوارهای روشن که ناحیه خوانده می‌شوند، ابرهای بسیار مرتفعی هستند که به خاطر فاصله زیاد از مشتری، دمایشان پایین است.

طی چهارصدسالی که از نخستین رصد سیاره مشتری با تلسکوپ (توسط گالیله) می‌گذرد، تغییر فاحشی در ترتیب این کمربندها و ناحیه‌ها اتفاق نیفتاده بود؛ اما در اردیبهشت امسال بود که کمربند استوای جنوبی مشتری ناگهان ناپدید شد! برخی کارشناسان حدس زدند ابرهای مرتفع سرد، این کمربند را پوشانده‌اند و پس از مدتی، دوباره از مقابل آن کنار می‌روند.

 

ادامه مطلب

تصاویر شگفت انگیز دیپ ایمپکت از هسته دنباله دار هارتلی

 

هفته گذشته، فضاپیمای دیپ‌ایمپکت (اپوکسی) ناسا از فاصله 696 کیلومتری هسته دنباله‌دار هارتلی2 عبور و پس از تهیه شفاف‌ترین تصاویر از هسته یک دنباله‌دار، آنها را به زمین مخابره کرد.

 

این دنباله‌دار، شبیه دَمبلی از یخ بسیار کثیف است که به دلیل نزدیکی به خورشید و افزایش حرارت، توده‌های متعددی از گردوخاک و یخ آب از ابتدا و انتهای آن به فضا فوران کرده است.

 

در مقابل، بخش میانی هسته دنباله‌دار بسیار هموار است و نه‌تنها فوران‌های جت گردوخاک از آن اتفاق نیفتاده، که به نظر می‌رسد با لایه‌ای نرم از گردوخاک پوشیده شده است.

 

ادامه مطلب

افتتاح 14 شبکه دیجیتالی در استان گیلان

 

مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان از راه‌اندازی رسمی سامانه سیگنال‌رسانی دیجیتالی صدا و سیمای مرکز این استان خبر داد.

محسن نصرپور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت زمان افتتاح فرستنده دیجیتال گیلان را در تاریخ 20 آبان جاری با حضور مقامات سازمان صدا و سیما عنوان کرد.

وی اظهار داشت: گیلان پس از قم به عنوان دومین استان دارای فرستنده دیجیتال می‌شود و هم استانی‌های گرامی از این پس می‌توانند 14 شبکه ملی و استانی شامل شبکه‌های یک، 2، 3، 4، خبر، آموزش، قرآن، شبکه 5 تهران، جام جم یک، العالم، الکوثر، پرس TV، مستند و باران را دریافت کنند.

نصرپور همچنین دریافت 10 شبکه رادیویی را با استفاده از یک مبدل تلویزیونی (‌Set top box‌) از دیگر مزایای راه‌اندازی سامانه سیگنال‌رسانی دیجیتالی صدا و سیمای مرکز گیلان عنوان کرد.

وی با برشمردن ویژگی‌های فرستنده‌های دیجیتالی بیان داشت: از جمله ویژگی‌های فرستنده‌های دیجیتالی، کیفیت عالی تصویر، صدای دالبی، عدم وجود تداخل، نویز و سایه در شرایط مختلف جوی و محیطی و نیز پخش هشت شبکه تلویزیونی روی یک کانال است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان ادامه داد: امکان ارسال همزمان راهنمای الکترونیکی برنامه‌ها مانند (‌تیتراژ فیلم‌)، مشاهده همزمان اخبار هواشناسی، بورس و ارسال تصاویر به صورت HD و ایجاد تعامل با بینندگان از جمله امکاناتی است که در آینده به این فرستنده‌ها اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 50 درصد جمعیت گیلان زیرپوشش این فرستنده‌ها قرار دارند، اظهار داشت: امیدواریم در یک تا دو سال آینده با نصب یک دستگاه فرستنده 6kw دیجیتال و فرستنده‌های کوچک در ایستگاه‌های ماهواره‌ای پوشش فرستنده‌های دیجیتال به 95 درصد برسد.

به گفته مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان فرستنده 6kw روستاهای بالای 20 خانوار را زیرپوشش قرار می‌دهد.

وی هزینه راه‌اندازی فرستنده دیجیتال صدا و سیمای مرکز گیلان را 31 میلیارد ریال اعلام کرد.
نصرپور از مسئولان استان و سازمان صدا و سیما برای همکاری در راه‌اندازی این فرستنده قدردانی کرد.

منبع: www.gilannews.ir


کشف نخستین سیاره فراخورشیدی مشابه زمین

کشف نخستین سیاره فراخورشیدی مشابه زمین

 

اختر شناسان با استفاده از تلسکوپهای رصدخانه کک در هاوایی موفق به کشف سیاره فراخورشیدی شدند که جرم آن تنها سه برابر جرم زمین است و مدار گردش آن در میانه کمربند حیات ستاره مادر قرار دارد.

کمربندحیات  ،به ناحیه ای گفته می شود  که دارای پتانسیل حیات است و فاصله آن با ستاره به اندازه ای است که امکان وجود آب مایع روی سطح سیاره واقع در ان وجود دارد. چنانچه این کشف به قطعیت برسد این سیاره شبیه ترین سیاره فراخورشیدی به زمین و اولین موردی است که دارای  پتانسیل بالای وجود حیات است.و به گفته محققان این امر میتواند بیانگر آن باشد که کهکشان ما در راه تولید سیارات قابل سکونت دیگری غیر از زمین است.

 

ادامه مطلب

کشف حشرات باستانی در کهربای 50 میلیون ساله هندی

در پی کشف کهربایی با قدمت 50 میلیون سال در هند، بیش از 700 گونه جدید از حشرات کشف شده که علاوه بر اثبات نظریه ابرقاره‌ها، قدمت جنگل‌های هندوستان را نیز به بیش از دو برابر افزایش می‌دهد.

ابوالفضل کریمی: دانشمندان نزدیک به 150 کیلوگرم کهربا را که در جنگل‌های بارانی دوران باستان تشکیل شده‌اند، کشف کردند که در درون آن‌ها گونه‌های زیادی از حشرات به صورت کاملا سالم حفظ شده‌اند. این کهرباها در معادن زغال‌سنگ ایالت گجرات هندوستان یافت‌ شده‌اند و به گفته دانشمندان، بسیاری از حشرات داخل آن‌ به گونه‌هایی تعلق دارند که در دورترین نقاط جهان زندگی می‌کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این بدان معناست که با وجود آن‌که میلیون‌ها سال است این منطقه در محاصره اقیانوس قرار گرفته، تنوع زیستی آن بسیار بیشتر از آن‌چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

بر اساس نظریه شکل‌گیری قاره‌ها، در مرحله اول فقط دو ابرقاره روی کره زمین وجود داشت، لوراسیا در شمال زمین و گندوانا در جنوب. 160 میلیون سال پیش و در اواسط دوره ژوراستیک، گندوانا به چند تکه کوچک‌تر تقسیم شد که بخش‌های زیادی از آن در نیمکره جنوبی باقی ماند، اما یکی از قسمت‌های آن حرکت به سمت شمال را آغاز کرد.

این قسمت از گندوانا به مدت بیش از 100 میلیون سال روی آب شناور بود و در هر سال با سرعت بین 15 تا 25 سانتی‌متر جابه‌جا شد تا این‌که در نهایت به آسیا برخورد کرد و هندوستان فعلی را تشکیل داد. (رشته‌کوه هیمالیا نتیجه این برخورد است) مدت‌های طولانی تصور می‌شد شناور بودن در میان اقیانوس و ایزوله شدن از تمام جهان، باعث شده که هندوستان گیاهان و جانوان بسیار منحصر به فردی داشته باشد که در دیگر نقاط کره زمین یافت نمی‌شوند. اما آب‌وهوای استوایی هندوستان نتوانسته فسیل‌ها را به‌خوبی حفظ کند و به این ترتیب، آثاری به جای نمانده تا بتوان این نظریه را اثبات کرد.

 

ادامه مطلب

کشف چهارده سنگ آسمانی در اطراف نپتون

 

ستاره‌شناسان با بررسی تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی هابل 14 سنگ آسمانی بزرگ را در اطراف مدار نپتون کشف کردند.

این سنگ‌های آسمانی از سنگ‌های یخی هستند که در خارج از مدار نپتون مستقر هستند.

دانشمندان معتقدند که اندازه و مساحت این سنگ‌های آسمانی به طور میانگین 40 تا 100 کیلومتر (25 تا 60 مایل) است.

کار تشخیص این سنگ‌ها که در کنار نپتون قرار گرفته‌اند، بسیار سخت و دشوار بود و محققان با بررسی نورهایی که در تصاویر تسلکوپ فضایی هابل دیده می‌شد، موفق به این کشف شدند و روش جدیدی را برای شناسایی و پیدا کردن سنگ‌های آسمانی ارائه کردند. دانشمندان معتقدند با استفاده از این روش می‌توان اجرام بیشتری را در فضا پیدا کرد.

منبع: www.farsnews.com


دورترین کهکشان عالم شناسایی شد

 

دانشمندان با بررسی دوباره تصویر فراژرف هابل و اندازه‌گیری‌های دقیق تلسکوپ 8.5 متری وی.ال.تی رصدخانه جنوبی اروپا، دورترین کهکشان شناخته‌شده را در فاصله 13.1 میلیارد سال‌نوری از زمین شناسایی کنند.

ابوالفضل کریمی: نقطه‌ای بسیار کوچک و محو در یکی از تصاویر ارسالی تلسکوپ فضایی هابل به عنوان دورترین کهکشان شناخته‌شده در جهان معرفی شد. این مجموعه ستاره‌ای آن‌قدر دور هستند که نور آن بعد از 13 میلیارد سال به زمین رسیده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، اخترشناسان از مجموعه وی.ال.تی رصدخانه جنوبی اروپا واقع در شیلی استفاده کردند تا با بررسی دقیق‌تر مشاهدات هابل و انجام اندازه‌گیری‌های بسیار دقیق، این کهکشان را کشف کنند. آن‌ها در مقاله خود که در نشریه نیچر منتشر شده، گفته‌اند: «ما در حال دیدن کهکشانی هستیم که فقط 600 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ به وجود آمده است».

 

دکتر مت لهنترت از رصدخانه پاریس در این باره گفت: «ما هنوز در مورد این کهکشان چیز زیادی نمی‌دانیم. اما به نظر می‌رسد که بسیار کوچک‌تر از کهکشان راه‌شیری باشد و به همین دلیل رصد این کهکشان با دشواری‌های زیادی همراه است.»

دانشمندان به تحقیق در این فاصله‌های بسیار دور فوق‌العاده علاقه دارند؛ چرا که می‌توانند چگونگی تکامل جهان اولیه را بررسی کنند و توضیح دهند که چرا جهان اکنون به این شکل درآمده است. در حقیقت آن‌ها می‌خواهند به شواهد بیشتری در مورد اولین جمعیت از ستارگان جهان دست پیدا کنند. این ستارگان غول‌پیکر از گازهای خالص هیدروژن و هلیوم که در جهان پراکنده شده بودند به وجود آمدند و علی‌رغم درخشندگی بسیار زیاد، عمر کوتاهی داشتند و اولین عناصر سنگین را به وجود آوردند.

 

ادامه مطلب

نکات مهمی که در یک شب رصدی توجه به آنها اهمیت دارد

نکات مهمی که در یک شب رصدی توجه به آنها اهمیت دارد

 

در آبی ژرف آسمان پس از غروب، درخشان ترین ستاره ها پدیدار شده اند. تلألو سه ستاره مثلث تابستانی در سمت الرأس آسمان پیداست. چیزی تا تاریکی مطلق و رویارویی با شکوه بی همتای نوار راه شیری نمانده است. تلسکوپ ها و دوربین های دوچشمی آماده شده اند. همه آماده اند تا یک شب رصدی خاطره انگیز را پشت سر بگذارند. در این میان رعایت چند نکته کوچک می تواند این شب رصدی را برای شما به یک شب به یاد ماندنی و پر بار از لحاظ تعداد اجرام رصدی تبدیل کند. در این مقاله سعی دارم تا با زبانی خودمانی (!) به تعدادی از این پندهای رصدی بپردازم:

 

1- به زیر آسمان تاریک بروید!

مهمترین مسئله در رصد اجرام غیر ستاره ای، آلودگی نوری هست که بدترین تأثیرش روی اجرام کم نور و گسترده است. اهمیت آسمان تاریک برای رصد حتی بیشتر از اندازه تلسکوپه. یه ابزار کوچک در خارج از شهر، بارها بهتر از یه تلسکوپ بزرگ در شهر می تونه اجرامی مثل سحابی های تاریک و کهکشان ها را نمایش بده. اگر در منطقه شهری زندگی می کنین، بهترین راه حل اینه که برای رصد به خارج از شهر برین.

 

2- به تاریکی عادت کنید.

عادت کردن چشم ها به تاریکی زمان می بره. برای دیدن در تاریکی هم به نور احتیاج دارین. منجمان مدت هاست که از نور قرمز استفاده می کنن، زیرا نور قرمز تأثیر کمتری روی چشم در شب داره. یک کاغذ یا طلق قرمز که روی خروجی نور چراغ قوه های کوچک را می پوشونه، نور قرمز پخش و کم فروغی ایجاد می کنه. در چراغ قوه هایی که سه یا چهار باتری مصرف می کنن، یک لامپ قرمز کوچک نصب کنید. به این ترتیب باتری ها مدت بیشتری هم کار می کنن. لامپ های LED بارها بهتر از چراغ قوه ها با صافی قرمزند. نور قرمزشان خالص تر و سرخ تر است. LED ها جریان بسیار کمتری مصرف می کنن و باتری ها برای چند سال عمر می کنند.

 

3- یک چشمی باشید!

یک فن جالب برای حفظ عادت به تاریکی اینه که با یه چشم نقشه ها را بخونید و با چشم دیگر رصد کنید. موقع استفاده از نور، چشمی را که با آن رصد می کنید، بپوشونید. برخی از رصدگران برای تاریکی بیشتر پارچه ای سیاه نیز روی سر خودشون می کشن تا تمرکز بیشتری بر تصویر چشمی تلسکوپ داشته باشن.

 

4- چپ چپ نگاه کنید!

به طور حتم از قبل با این روش آشنایی دارین. توجهتون رو روی چیزی جلب کنید که با امتداد جرمی که می بینید، کمی زاویه داره. در عمل، پیدا کردن این که چه قدر چشمتان را چپ کنید، موضوعی هست که با کمی تمرین کردن آشکار میشه. اگه میزان چپ چپ نگاه کردن کم باشه هیچ مزیتی نداره و اگه زیاد دید خود را از جرم مورد نظر دور کنید، توان تفکیک و قدرت تشخیص جزئیات را از دست میدین.

 

5- مستقیم نگاه کنید.

یکی از اشتباهات رایج منجمان آماتور اینه که برای دیدن جزئیات هر جرم بدون توجه به ماهیت آن از روش چپ چپ نگاه کردن استفاده می کنند. فراموش نکنید که اگه اجرام نقطه ای مانند ستاره های نه چندان کم نور را رصد می کنید و جزییاتی مانند رنگ یا دوتایی بودن یا تخمین قدر آنها مورد نظر شماست یا اینکه به رصد اجرام سیاره ای و جزئیاتی مانند حلقه های زحل و کمربندهای مشتری می پردازین، نگاه مستقیم کارآمدتر است.

 

6- چشمی را بلرزانید.

با کمی لرزاندن چشمی تلسکوپ، یک کهکشان یا سحابی بزرگ با روشنایی سطحی نامناسب ناگهان همچون شبحی در تاریکی آشکار می شود؛ در حالی که وقتی لرزشها متوقف بشن، در روشنایی زمینه آسمان محو میشه. ولی در شرایط دیگر به خصوص هنگام رصد اجرام کم نور، خلاف این روش به کار میاد.

 

7- چشمتان را ثابت نگه دارید.

یک تصویر از جرمی کم فروغ پس از حدود 6 ثانیه در شبکیه چشم تشکیل میشه. توانایی ثابت نگه داشتن چشم، یکی از دلایلی است که سبب میشه رصدگران باتجربه اجرام غیر ستاره ای، بتونن اجرام ژرف آسمان را ببینن؛ اما تازه کارها نه. به همین دلیله که راحتی بدن هنگام رصد به دیدن اجرام تاریک کمک می کنه. خستگی و دردهای عضلانی حرکت چشم را افزایش میدن.

 

8- نفس عمیق بکشید.

هنگامی که در حال رصد جرم کم نوری در محدوده حد قدر ابزارهایتان هستید، آیا متوجه شدین که دیدن اون 10 یا 15 ثانیه بعد وقتی روشنایی زمینه آسمان کمی خاکستری میشه، سخت تر میشه. دلیلش اینه که شما نفس تون رو نگه می دارین، بدون اینکه به این موضوع توجه کنید. اکسیژن کم توانایی دید در شب رو کاهش میده. بهتره 15 ثانیه قبل از آنکه به رصد جرم کم فروغی برین، نفس عمیق بکشید و هنگام رصد به طور منظم به تنفس ادامه بدین. فقط مواظب باشید بخار دهان شما روی عدسی های چشمی رو نگیره.

 

9- گرسنه نباشید!

توانایی دید در شب با نیکوتین و کمبود قند خون کاهش پیدا می کنه. پس موقع رصد گرسنه نباشین! همیشه غذای سبکی برای خوردن به همراه داشته باشین. بسیاری از اوقات چند لیوان چای کم رنگ همراه با چند شیرینی کوچک تونسته من رو ساعتها پشت چشمی تلسکوپ میخکوب کنه!

 

10- عینک آفتابی بزنید!

نگاه کردن در نور زیاد به مدت نسبتاً طولانی، توانایی عادت کردن به تاریکی را برای دو روز کاهش میده! پس در روز و بیرون از محیط منزل عینک بزنین. به خصوص اگه تو این تابستون، کنار دریا رو برای مسافرت در نظر گرفتین. در کنار ساحل دریا این موضوع یه ضرورت پیدا می کنه. دقت کنید که عینک های آفتابی شما به میزان کافی در مقابل پرتوهای فرابنفش خورشید ایمن باشه. اگه از عینک استفاده می کنید، بهتره از شیشه عینک فوتوکرومیک استفاده کنین که شدت نور را کاهش میده و برخی از پرتوهای مضر را صافی میکنه.

 

11- زیاد نگاه کنید.

پشت تلسکوپ برای دیدن جرم وقت صرف کنین. همیشه کمی بیشتر از دفعه قبل! حوصله داشته باشین. مطمئن باشید که توانایی های رصدی شما با تمرین بهتر میشن. رسیدن به مرز توانایی دید، چیزیه که با صرف زمان به دست میاد. هرچه بیشتر از پشت چشمی جرم را رصد کنید، جزئیات بیشتری رو خواهید دید.

 

12- هرچه می بیند، رسم کنید.

یکی از مهمتین نکات هنگام مشاهده جرم از پشت چشمی تلسکوپ یا دوربین دوچشمی اینه که شما باید هرچی رو می بینین به تصویر بکشین. لازم نیست که یه اثر هنری به تصویر بکشین! مهم اینه که هرچی رو می بینید، ثبت کنین. بعدش طرح های خودتون رو از جرم مورد نظر با طرح های دوستان تون مقایسه کنید. این موضوع به پیشرفت شما کمک شایانی می کنه. من بیشتر اوقات طرح هایی رو که رسم می کنم حتی با تصاویر تلسکوپ فضایی هابل از جرم مورد نظر مقایسه می کنم. شما هم امتحان کنید! حتماً نتیجه می گیرین.

 

13- زمان بگیرید.

برای آماتورهای باتجربه تنها شکار جرم مورد نظر مهم نیست، بلکه سرعت عمل نیز نقش اساسی رو ایفا می کنه. هنگام رصد، برای هر جرمی که قصد شکار اون رو دارین وقت تعیین کنید. سعی کنین در مهلت مقرر شده، اون را پیدا کنید. این نکته سرعت عمل شما را افزایش میده. البته فراموش نکنید که زمان اختصاص داده شده به هر جرم با سایر اجرام متفاوت است. برای مثال زمانی رو که برای شکار M77 (کهکشانی سخت رصد! در صورت فلکی قیطس) در نظر می گیرید نباید با زمان اختصاص داده شده به M4 (خوشه کروی که به راحتی با استفاده از ستاره قلب العقرب می توانید آن را بیابید) برابر باشه!

منبع: www.parssky.com


ماموریت های فضایی در سال منظومه شمسی

با طوفانی از فعالیت‌های فضایی طی 23 ماه آینده، ناسا این دوره طلایی را «سال منظومه شمسی» نامیده و امیدوار است دستاوردهای حاصل بتواند تحولی در دیدگاه بشر نسبت به محل زندگی خود ایجاد کند.

مجید جویا: ناسا خود را آماده می‌کند تا طی 2 سال آینده، مجموعه‌ای از فضاپیما‌ها، مدارگردهای سیاره‌ای و کاوشگرها و سطح‌نوردهای اکتشافی را به فضا بفرستد و از این‌رو، قصد دارد این دوران را با نام «سال منظومه شمسی» جشن بگیرد. این بازه زمانی 23 ماه به طول می‌انجامد که به اندازه یک سال مریخی است و علت این نام گذاری نیز همین است.

 

سازمان فضایی ایالات متحده، در هر بازه زمانی ده‌ها ماموریت فضایی را در دست اجرا دارد و دانشمندان نیز همواره در حال هدایت ماهواره‌ای به یک مدار جدید و یا هدایت آن به خط سیری جدید هستند. ولی به گفته ناسا، در دو سال آینده، تعداد ماموریت‌ها سه برابر حالت عادی خواهد بود. به گفته جیم گرین، مدیر بخش علوم سیاره‌ای ناسا، فعالیت این سازمان در نیمه دوم سال 2011، به اندازه تمام دوران اکتشافات فضایی خواهد بود!

این مجموعه فعالیت‌ها از ماه اکتبر / مهر امسال و حرکت ماهواره EPOXI به سوی دنباله‌داری دیگر آغاز خواهد شد. سپس در ماه نوامبر / آبان، زیست‌شناسان فضایی ماموریتی با نام O/OREOS را آغاز خواهند کرد، ماهواره کوچک به اندازه یک جعبه کفش که برای آزمایش میزان بقای حیات در فضا طراحی شده است. نام این ماهواره مخفف «قرار گرفتن جاندار/ آلی در معرض فشارهای مداری» است و قرار است گروهی از مولکول‌ها و میکروب‌ها را در معرض تشعشعات خورشید و پرتوهای کیهانی قرار دهد و بررسی کند چه بر سرشان می‌آید. دانشمندان در فضای میان‌سیاره‌ای مولکول‌های آلی را یافته‌اند، از همین رو ناسا می‌خواهد که بداند که آنها چگونه دوام آورده‌اند.

و علاوه بر آن، یک چتر کوچک خورشیدی بر روی O/OREOS سوار خواهد شد و در مدار زمین باز می‌شود. این چتر که NanoSail-D نام دارد، گهگاه پرتوهایی از خورشید را به زمین باز خواهد تاباند و به گفته ناسا موجب اولین «شعله‌های فانوس خورشیدی» خواهد شد. ناسا موفقیت‌های عظیمی در ارتباط با ماهواره‌های جانبی (که بر روی یک ماهواره دیگر سوار می‌شوند) داشته که مهم‌ترین آنها LCROSS، توانست وجود مقادیر زیاد آب را در زیر سطح ماه به اثبات برساند.

دیگر نقاط عطف شامل رسیدن تعدادی از فضاپیماهای جدید به سیاره ناهید؛ پرتاب یک کاوشگر خورشیدی به سوی مشتری و ماموریت نقشه‌برداری جدیدی از ماه می‌شوند و تازه این همه کار نیست. گرین می‌گوید: «تاریخ بازه زمانی اکتبر 2010 تا آگوست 2012 را به عنوان دوران طلایی اکتشافات فضایی به یاد خواهد آورد».

در ادامه به بررسی تعدادی از مهم‌ترین این ماموریت‌ها به انتخاب مجله پاپ‌ساینس می‌پردازیم:

EPOXI

دنباله‌دار هارتلی2، در تاریخ 20 اکتبر به نزدیک‌ترین فاصله از زمین می‌رسد و همین، آن‌را به هدف اصلی منجمان آماتور و ماموریت اکتشاف دنباله‌دارها تبدیل کرده است. چهارم نوامبر/ 16 آبان، اپوکسی که از حروف ابتدای عبارت Extrasolar Planet Observation and Characterization Investigation- Deep Impact eXtended Investigation به معنی «کاوشگر رصد و بررسی ویژگی‌های سیارات فراخورشیدی- ادامه تحقیقات دیپ‌ایمپکت» تشکیل شده، خود را به فاصله 700 کیلومتری هسته دنباله‌دار هارتلی2 خواهد رساند و در داخل جو سبزرنگ آن غوطه‌ور خواهد شد.

 

ادامه مطلب