گروه نجوم تیشتر لشت نشا (گیلان)

گروه نجوم تیشتر گیلان به ارائه خبر علمی با اولویت خبر نجومی می پردازد

شفق قطبی شامگاه دیشب

شفق قطبی شامگاه دیشب

 

شامگاه گذشته، طوفان قدرتمند ذرات بارداری که 3 روز پیش در اثر فوران خورشید رهسپار زمین شده بود، به زمین رسید و این شفق قطبی زیبا را در مدار شمالی زمین پدید آورد. هوای نیمه‌ابری و دریای آرام نروژ هم به زیبایی این چشم‌انداز افزوده است.

شفق قطبی وقتی پدید می‌آید که ذرات باردار پرانرژی خورشید که با سرعت چند صد کیلومتر بر ثانیه حرکت می‌کنند، میدان مغناطیسی زمین را تحت تاثیر قرار می‌دهند و با حرکت در میدان مغناطیسی، در مدار قطبی زمین وارد جو می‌شوند. ذرات خورشیدی، انرژی خود را به مولکول‌های هوا منتقل می‌کنند و آن‌ها را به نورافشانی وادار می‌کنند.

منبع: khabaronline.ir


نخستین منشور حقوق بشر جهان

نخستین منشور حقوق بشر جهان - منشور کوروش بزرگ

 

استوانه کوروش بزرگ، یک استوانه سفالین پخته شده، به تاریخ ۱۸۷۸ میلادی در پی کاوش در محوطه باستانی بابل کشف شد. در آن کوروش بزرگ رفتار خود با اهالی بابِل را پس از پیروزی بر ایشان توسط ایرانیان شرح داده‌است.

این سند به عنوان «نخستین منشور حقوق بشر» شناخته شده، و به سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آنرا به تمامی زبانهای رسمی سازمان منتشر کرد. نمونه بدلی این استوانه در مقر اصلی سازمان ملل در شهر نیویورک‌ نگهداری می‌شود.

 

کوروش بزرگ (۵۷۶-۵۲۹ پیش از میلاد)، همچنین معروف به کوروش دوم نخستین شاه و بنیان‌گذار دودمان شاهنشاهی هخامنشی است. شاه پارسی، به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است.

 

منبع: www.guinness.ir


افتتاح سومین ساعت آفتابی شهر رشت

افتتاح سومین ساعت آفتابی شهر رشت

 

افتتاح سومین ساعت آفتابی شهر رشت در تاریخ شنبه، 22/ 5/1389 با حضور جناب آقای دکتر باقری (طراح ساعت آفتابی) ، آقای دکتر گریگور بوروتیان ( مدیر رصد خانه ارمنستان) ، آقای عاقل منش (عضو شورای اسلامی شهر رشت)، آقای شیرزاد (مدیر سازمان فضای سبز ) و جمعی از اعضای انجمن نجوم ثاقب استان گیلان در بوستان ملت شهر رشت برگزار شد. این ساعت آفتابی که دومین ساعت آفتابی واقع در بوستان ملت می باشد از نوع قطبی است و به شکل کتاب و قلم می باشد. قبل از افتتاح این ساعت مراسمی در ساختمان انجمن نجوم ثاقب برگزار شد که شامل سخنرانی دکتر گریگور بوروتیان در مورد نجوم در کشورارمنستان بود.

 

ادامه مطلب

شرکت Canon بزرگ ترین سنسور جهان را تولید کرد

شرکت Canon بزرگ ترین سنسور جهان را تولید کرد

 

شرکت کانن بزرگترین سنسور CMOS جهان را معرفی کرده است. این سنسور که پس از سنسور 29.2 در 20.2 میلی متری APS-H CMOS دوربین دیجیتال کانن یا رزولوشن 120 مگاپیسکلی معرفی شده است دارای ابعاد آن 202 در 205 میلی متر می باشد و تقریباً 40 برابر بزرگتر از سنسور های CMOS تجاری است. این سنسور تقریباً یک صدم نوری که دوربین های DSL نیاز دارند، حساسیت نشان می دهد. این سنسور باعث میشود که حتی بتوانید تا 60 فریم در ثانیه با 0.3 نور لازم در شب عکاسی کنید

شرکت Canon اعلام کرد که بزرگ ترین سنسور CMOS جهان را تولید کرده است. این سنسور دارای ابعاد  202 در 205 میلی متر است. به دلیل اندازه ی بزرگ این سنسور، قابلیت جذب نور بسیار بالایی دارد و می تواند یک صدم نوری که یک دوربین دیجیتال حرفه ای SLR جذب می کند را جذب کند.

سنسور جدید 202 x205 میلی متری شرکت کانن جز بزرگترین قطعات است که تقریباً 40 برابر بزرگ تر از سنسور های CMOS *2  است.  در گذشته بزرگ بودن سنسور باعث می شد که زمان دریافت و انتقال سیگنال ها در دوربین افزایش پیدا کند و در واقع سرعت دوربین را کاهش می داد. شرکت کانن این مشکل را حل کرده است و با طراحی مداری جدید ویدئو های سازگار با سنسور CMOS  را امکان پذیر کرده است. به علاوه با ایجاد یک محیط کاملاً تمیز ورود گرد و غبار را به حداقل رسانده است.

افزایش سایز سنسور، عکاسی در محیط های با نور بسیار کم را امکان پذیر میکند. این سنسور امکان عکاسی در 100/1 نور لازم برای دوربین های حرفه ای،  که از سنسور 35 میلی متری CMOS استفاده می کنند، را میسر می کند و عکاس می تواند تا 60 فریم در ثانیه در نور بسیار کم ، 0.3 نور Lux که تقریباً نصف نور موجود در شب است عکاسی کند.
این سنسور می تواند در شب فیلم برداری کند و یکی از کاربری های آن این است که کاربر می تواند رفتار شبانه ی حیوانات را ضبط کند. تکنولوژی جدید کانن می تواند تاثیر بسیار زیادی بر آینده ی عکاسی و فیلم برداری بگذارد.

منبع: camshop.ir


کشف منظومه فراخورشیدی با دو سیاره از نوع گرفتی

منظومه خورشیدی بیگانه با دو سیاره گردان

 

پس از 7 ماه تلاش برای یافتن سیاره‌ای دیگر شبیه به زمین، تلسکوپ فضایی کپلر توانسته برای اولین منظومه‌ای فراخورشیدی پیدا کند که بیش از یک سیاره آن از مقابل قرص ستاره می‌گذرد و کسوف دوگانه ایجاد می‌کند. 

بهنوش خرم‌روز: کپلر ناسا همچنان دارد در فضا به دنبال سیاره‌ای می‌گردد که به زمین شبیه باشد،‌ کسی نمی‌داند، شاید اگر چنین سیاره‌ای پیدا شود، خانه موجوداتی باشد که ما با آن‌ها بیگانه‌ایم. اگرچه این جستجو تازه آغاز شده، اما در این میان اکتشافات بسیار مهم دیگری ثبت می‌شود. آخرین اکتشاف کپلر هم، کشف یک منظومه فراخورشیدی گرفتی است که دو سیاره دارد.

بر اساس گزارش ساینس‌دیلی، ‌این اولین باری است که منظومه‌ای دیگر در فضا به ثبت می‌رسد که ستاره‌ای خورشید مانند دارد و بیش از یک سیاره به دور این ستاره می‌گردند. این خورشید را کپلر 9 نامیده‌اند و سیاره‌‌هایش هم به نام‌های کپلر9.بی و کپلر9. سی شناخته می‌شوند.

بر اساس این گزارش،‌ کپلر بعد از 7 ماه مشاهده بیش از 156،000 ستاره، توانسته این منظومه را کشف کند.  این تصویر بر اساس مشاهدات کپلر ترسیم شده است. سیاره‌های کپلر9 تقریبا به اندازه سیاره زحل منظومه شمسی خودمان هستند.

 

دوربین فوق دقیق کپلر می‌تواند کاهش‌های جزیی در نور ستاره‌ها را تشخیص بدهد. این کاهش نورها می‌تواند بر اثر عبور یک سیاره از مقابل ستاره‌ها باشد. همچنین با این روش می‌توان اندازه سیاره‌ها را هم تخمین زد.

همچنین با اندازه‌گیری زمان بین این دوره‌های کم‌نور شدن، به عنوان شاخصی از گردش سیاره به دور ستاره،‌ فاصله آن از ستاره را هم تخمین می‌زنند. نوسانات بسیار کوچک در این نظم،‌ می‌تواند اطلاعاتی در مورد جرم سیاره‌ها فراهم کند که خودش به کشف سایر سیاره‌های یک منظومه منجر خواهد شد.


مارپیچ کیهانی , پایان یک ستاره

ستاره

 

این مارپیچ کیهانی زیبا شکل‌گیری یک سحابی استثنائی را توسط ستاره خورشیدمانند LL فرس اعظم دورتادور ستاره همدمش نشان می‌دهد. مطابق محاسبات ستاره‌شناسان خلق هر مارپیچ 800 سال به طول انجامیده است.

محبوبه عمیدی: این مارپیچ کیهانی فوق‌العاده، شکل‌گیری یک سحابی استثنائی را توسط ستاره خورشید‌مانند LL فرس اعظم دورتا دور ستاره همدم آن در صورت فلکی اسب بالدار نشان می‌دهد. گرد و غبار کیهانی حاصل از مرگ این ستاره که همراه با همدمش هر 800 سال یک‌بار به دور یکدیگر می‌چرخند این تصویر بی‌نظیر را خلق کرده است.

زمانی که ستارگان خورشید‌مانند به پایان زندگی خود نزدیک می‌شوند، لایه‌های خارجی تشکیل‌دهنده آنها به شکل گاز و غبار در کهکشان پراکنده می‌شوند. در این مرحله، یک سحابی سیاره نما تشکیل می‌شود و پس از چند ده هزار سال، تنها هسته داغ ستاره برجا می‌ماند که به آن کوتوله سفید می‌گویند.

به گزارش نیوساینتیست، غبار و گاز حاصل از مرگ این ستاره با سرعتی حدود 50هزار کیلومتر در ساعت از آن دور شده و در کهکشان گسترده می‌شود. طرح مارپیچی به دلیل انتشار گاز و غبار حین گردش ستاره به دور همدمش خلق شده است.

منبع: www.khabaronline.ir


کشفیات و اختراع های تصادفی تاریخ

دنیای علم سرشار از کشفیات و اختراعات اتفاقی است که تنها ذهن خلاق دانشمندان می‌توانست با استفاده درست از آن‌ها به نتیجه دلخواه برسد. پاپ‌ساینس نیز در گزارشی، ده اختراع تصادفی قرن نوزدهم و بیستم را معرفی کرده است.

اجاق مایکروویو - پرسی اسپنسر

پرسی اسپنسر که پس از انجام خدمت سربازی خود در نیروی دریایی ایالات متحده، در شرکت ریتون مشغول به کار شد؛ به عنوان یک نابغه الکترونیک شناخته می‌شد. در سال 1954 / 1333 اسپنسر مشغول ور رفتن با یک مگنترون مایکروویو -که در آرایه‌های راداری از آن استفاده می‌شود- بود، که ناگهان صدای عجیبی شبیه جلز و ولز کردن را در شلوار خود احساس کرد. اسپنسر با متوقف کردن کار خود، یک بسته شکلات را در جیب شلوارش پیدا کرد که شروع به ذوب شدن کرده بود. با درک این مطلب که تشعشع مایکروویو خروجی از مگنترون باعث این اتفاق شده بود، اسپنسر سریعا در خصوص استفاده‌های عملی از این ویژگی برای آشپزی مشغول به کار شد. نتیجه نهایی کار وی اجاق مایکروویو یا همان مایکروفر است که امروزه به عنوان ناجی تمام مردان مجرد و دوست‌داران خوراکی‌های فوری در سرتاسر دنیا شناخته می‌شود!

 

ادامه مطلب

ارتباط پروژه هارپ با بلایای اخیر

هارپ: آزمایشگاه شگفت‌انگیز یا سلاح وهم‌انگیز ؟!

 

هر بار که بلایای طبیعی در زمین زیاد می‌شود، سروصداهایی بلند می‌شود که این‌ها ناشی از پروژه آمریکایی هارپ است و نباید از این سلاح جدید و قدرتمند غافل شد. اما به راستی واقعیت هارپ چیست؟

ذوالفقار دانشی: هارپ (HAARP)، مخفف عبارت «برنامه تحقیقاتی شفق‌های قطبی فعال و پربسامد» است، یک آزمایش تحقیقاتی برروی یون‌کره زمین که به‌طور مشترک توسط نیروی هوایی ایالات متحده، دانشگاه آلاسکا و دارپا (آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی که بازوی تحقیقاتی پنتاگون محسوب می‌شود) بنیان گذاشته شده و هدف از آن، مطالعه خواص و رفتار یون‌کره (یونوسفر) جو زمین با تاکید بر استفاده بالقوه از آن برای ارتقای خدمات مخابراتی رادیویی و اهداف نظارتی (مثلا شناسایی موشک‌های بالستیک)، هم در مقاصد غیرنظامی و هم مقاصد دفاعی است.

این آزمایش در ایستگاه تحقیقاتی هارپ انجام می‌شود، جایی به مختصات جغرافیایی 62.39 درجه شمالی و 145.15 غربی که در نزدیکی شهر گاکونای آلاسکا واقع شده است. آغاز پروژه هارپ به سال 1990 / 1369 برمی‌گردد، اما ساخت سازه‌های آن از سال 1993 / 1372 آغاز شد و تا سال 2008 / 1387، مبلغ 250میلیون دلار برای آن هزینه شده است.

ادامه مطلب

دایناسورها با برخورد چند شهاب سنگ منقرض شدند ؟

دایناسورها توسط چند شهاب‌سنگ منقرض شدند؟

 

65 میلیون سال پیش، دایناسورها ناگهان از روی زمین محو شدند. تاکنون تصور می‌شد برخورد جسمی آسمانی به مکزیک عامل این انقراض بود، اما با کشف 2 گودال برخوردی بزرگ دیگر، به نظر می‌رسد حداقل 3 شهاب‌سنگ بزرگ عامل این انقراض بوده است.

ابوالفضل کریمی: تحقیقات جدید نشان می‌دهد دایناسورها 65 میلیون سال پیش نه تنها با یک شهاب‌سنگ، بلکه حداقل با برخورد 3 شهاب‌سنگ به زمین نابود شده‌اند.

دانشمندان پیش از این دو حفره بزرگ را که بر اثر برخورد شهاب‌سنگ به زمین به وجود آمده بودند، یکی در خلیج مکزیک و دیگری در اقیانوس هند شناسایی کرده بودند؛ اما اکنون سومین محل برخورد شهاب‌سنگ نیز در اوکراین کشف شده است.

به این ترتیب احتمالاتی مطرح شده که نشان می‌دهد دایناسورها ممکن است با مجموعه‌ای از بارش‌های شهابی بمباران شده و نسل آن‌ها منقرض شده است. آخرین یافته‌ها در این زمینه در نشریه زمین‌شناسی و با تلاش‌های پروفسور دیوید جلی از دانشگاه آبردین به چاپ رسیده است.

ادامه مطلب

تغییرات غیر عادی در قطب های مغناطیسی زمین

حرکت غیرعادی قطب‌های مغناطیسی زمین

 

قطب‌های مغناطیسی زمین هر 300هزار یکبار و با روندی آرام جابجا می‌شوند. اما تحقیقات تازه نشان می‌دهند گاهی این روند شتابی غیرعادی می‌گیرد و باعث ایجاد مشکل در مهاجرت پرندگان و سیستم‌های ناوبری می‌شود.

محبوبه عمیدی: به طور معمول هر 300هزار سال یکبار دو قطب مغناطیسی زمین با یکدیگر جابجا می‌شوند. این جابجایی تقریبا 5000 سال به طول می‌انجامد. این روند ثابت میلیونها سال است که ادامه داشته، اما تحقیقات تازه نشان می‌دهند این دو قطب می‌توانند با سرعت سرسام‌آوری به سمت قطب مخالف حرکت کنند. یک نمونه از این حرکت حدود 16میلیون سال پیش به وقوع پیوسته است.

به گزارش نیوساینتیست، این دومین باری است که اثبات می‌شود گاهی حرکت قطب‌های مغناطیسی زمین به سمت قطب مخالف شتابی غیرعادی داشته است. پیش از این در سال 1995 گدازه‌های باستانی در ناحیه اورگان کشف شدند که نشان می‌دادند شتاب حرکت این قطب‌ها به سمت یکدیگر حداقل 10هزار برابر بیشتر از شرایط همیشگی بوده است. در واقع قطب‌ها هر روز نزدیک به 6 درجه حرکت می‌کردند! کمتر کسی این پدیده را باور می‌کرد اما به نظر می‌رسد این شرایط غیرمعمول می‌تواند باز هم تکرار شود.

جاناتان گلن و همکارانش در مرکز بررسی‌های زمین‌شناسی ایالات متحده در منلو پارک، کالیفرنیا می‌گویند آنها نمونه دیگری از این شتاب را در نوادا کشف کرده‌اند. سنگ آتشفشانی پیداشده توسط این گروه نشان می‌دهد قطب‌های مغناطیسی زمین ظرف مدت یک‌سال 53 درجه جابجا شده‌اند. اگر این روند ادامه پیدا کرده باشد، قطب‌های مغناظیسی زمین تنها ظرف مدت 4 سال به طور کامل جابجا شده‌اند.

این شتاب غیرعادی می‌تواند سیستم ناوبری هواپیماها و کشتی‌ها را دچار اختلال کند و از سوی دیگر پرندگان مهاجر را با مشکلات متعددی روبرو خواهد کرد.

عده‌ای از زمین‌شناسان معتقدند این پدیده غیرعادی می‌تواند منطقه‌ای باشد. هنوز دلیلی برای این شتاب سرسام‌آور ارائه نشده است.

منبع: خبرآنلاین


ارائه نقشه میدان جاذبه زمین

 

 

ماهواره اروپایی موفق شد اولین نقشه میدان جاذبه زمین را ارائه کند و تائید کند که زمین کاملا کروی نیست و بیشتر شبیه به یک کدو است.ماهواره  (مکتشف میدان گرانشی و حالت پایدار چرخش اقیانوسی) در مارس 2009 از سوی آژانس فضایی اروپا به مدار پرتاب شد.اکنون نتایج بررسیهای این ماهواره که در اجلاس "سیاره زنده" اسا در نروژ ارائه شده است نشان می دهد که میدان گرانش زمین به گونه ای گسترده شده که به زمین شکلی شبیه به کدو داده است.این نقشه جدید با دقیق ترین اندازه گیریهای نیروهای جاذبه تهیه شده است.راینر رامل مدیر علمی این ماموریت از دانشگاه فنی مونیخ در خصوص این نقشه جدید اظهار داشت: "ما با استفاده از داده های Goce در حال رسیدن به اطلاعات بسیار خوبی درباره نقاط کلیدی سیستم آب و هوایی زمین هستیم. این اطلاعات حاصل دو ماه اندازه گیریهای دقیق این ماهواره در دوره نوامبر- دسامبر 2009 است."دانشمندان حاضر در این پروژه توضیح دادند: "تصاویر جدید ماهواره Goce زمین را همانند یک سیب زمینی یا کدو نشان می دهند. این تصاویر و اطلاعات می توانند خط افق را با دقت بیشتری شرح دهند و بنابراین در مراحل مختلف کارهای ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردارند."براساس گزارش آنسا، اندازه گیری میدان جاذبه زمین به درک بهتر چرخش جریانهای اقیانوسی کمک کرده و روند چرخش جریانهای اقیانوسی نیز نقش مهمی در درک روند آب و هوای زمین ایفا می کنند.طبق پیش بینی های رسمی، ماموریت ماهواره Goce تا آوریل 2011 به طول می انجامد اما تا پایان سال جاری باید برای طولانی تر کردن مدت فعالیت این ماهواره تصمیم گیری شود.در ساخت این ماهواره بیش از 40 موسسه تحقیقاتی از 13 کشور اروپایی شرکت کرده اند. Goce سیاره زمین را از فاصله 250 کیلومتری رصد می کند.

منبع: مهر - gsi.ir


حرکت 80 سانتیمتری یک شهر در اثر زلزله

 

تصاویر راداری سازمان ناسا نشان می دهند زلزله قدرتمندی که در ماه آوریل شهر کالیفرنیا و جنوب غرب ایالات متحده آمریکا را لرزاند کل مرزهای شهر مرزی در کالیفرنیا را حرکت داده است.شهر "کلکسیو" در نزدیکی مرز آمریکا - مکزیک تحت تاثیر این زمین لرزه منفی 7.2 درجه ای در حدود 80 سانتیمتر به سوی جنوب کشیده شده است. منشا این زلزله در 52 کیلومتری جنوب و جنوب شرق کلکسیو بوده و طی 120 سال گذشته قدرتمندترین زمین لرزه ای بوده که این منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده است.این اولین باری نیست که یک شهر در اثر زلزله حرکت می کند. زلزله هولناک 8.8 درجه ای شیلی نیز شهر "کنسپسیون" را به اندازه سه متر به سمت غرب جا به جا کرد. این زلزله پنجمین زلزله شدید در تاریخ ثبت شده جهان بوده است. نمونه دیگر از قدرت حرکت دادن شهرها توسط زلزله  شهر "لوما پریتا" است که در سال 1989 در اثر وقوع زمین لرزه ای 6.9 درجه ای دو متر به سمت شمال غرب و 1.3 متر به سمت بالا به سوی شمال حرکت کرد.در طولانی مدت، زمین لرزه ها و جا به جا شدن خطوط گسلها چهره ای جدید به سیاره زمین بخشیده اند. حرکات لغزشی گسل سن آندریاس منجر شده است سن فرانسیسکو سالانه 5 سانتیمتر به سوی لس آنجلس حرکت کند، سرعتی که با سرعت رشد ناخن دست انسان برابری می کند. به گفته دانشمندان این دو شهر طی چند میلیون سال آینده با یکدیگر ادغام خواهند شد.از سویی دیگر زمین لرزه های قدرتمند می توانند محور حرکتی زمین را نیز تغییر داده و به این شکل طول روزهای زمین را کوتاه یا بلند کنند. برای مثال زمین لرزه بزرگ شیلی طول روزهای زمینی را به میزان 1.26 میکرو ثانیه کوتاه کرده است.بر اساس گزارش لایو ساینس، سازمان ناسا حرکات شهرها را با استفاده از تصویربرداری رادارها از منطقه ای که زمین لرزه در آن رخ داده به ثبت رسانده است.به این شکل هواپیمای جت Gulfstream-III با پرواز در ارتفاع 12 هزار و 469 کیلومتری از سیستم گسلی که عامل اصلی زمین لرزه بوده، چهره دگرگون شده زمین در این مناطق را با استفاده از رادار , ناسا به ثبت رسانده است

منبع: مهر - GSI.ir


دایناسوری که اصلا وجود نداشته است

 

دیرینه شناسان دریافتند که دایناسور شاخداری که معروفترین شخصیت کارتونهای کودکان است اصلا وجود ندارد و درواقع شکل جوان گونه ای دیگر از دایناسورها است.از بیش از 100 سال قبل دانشمندان تصور می کردند که دایناسورهای شاخدار "تریسراتوپس" و "توروساروز" دو گونه کاملا متمایزند.اکنون دیرینه شناسان دانشگاه ایالت مونتانا دریافتند که گونه تریسراتوپس درواقع همان " توروساروز " است که هنوز رشد نکرده و به سن بزرگسالی نرسیده و بنابراین طول شاخها و قطر استخوان گردن آن کوچکتر است.براساس گزارش دیسکاور نیوز، این محققان به منظور رسیدن به این نتایج بیش از 50 بقایای فسیلی از تریسراتوپس را مورد بررسی قرار دادند و ابعاد و قطر ضخامت جمجمه، پوشش سطحی، ریزساختارها و تغییرات استخوان گردن آن را اندازه گیری کرده و سپس این ارزیابیها را با اندازه های مربوط به "توروساروس" مقایسه کردند.این محققان در این خصوص توضیح دادند: "اگر تورساروس قطعا شکل بالغ تریسراتوپس است باید از خود این سئوال را بپرسیم که چرا بقایای توروساروز نسبت به فسیلهای تریسراتوپس تا این حد نادر است. این احتمال وجود دارد که این بسیاری از این جانوران ماقبل تاریخ پیش از آنکه به رشد و بلوغ برسد درجوانی می مرده اند و بنابراین به شکل بزرگسال خود در نمی آمدند."دایناسور "تریسراتوپس" به خاطر سه شاخی که روی صورت خود دارد در بسیاری از کارتونهای کودکان حضور دیده می شود درحالی که اکنون به نظر می رسد این گونه اصلا وجود نداشته است.

منبع: GSI.ir


نقش نور فرابنفش در شکل گیرى حیات

 

دانشمند‌ان مى‌گویند:‌ انفجار نور فرابنفش احتمالا به شکل گیرى یک عنصر مولکولى مهم براى خلق حیات کمک کرده است. گروهى از محققان مرکز تحقیقاتى و فن‌آورى‌ جورجیا در آتلانتا و دانشگاه رومى لاساپنیزا نتیجه این مطالعات و یافته‌هاى خود را در هفته نامه «ChemBioChem» منتشر کرده‌اند. این تحقیق معمول‌ترین سناریو درباره خلق مولکول RNA را که تصور مى‌شود ابتدایى‌ترین سیستم‌ کد گذارى براى حیات باشد به نمایش مى‌گذارد. به گفته پژوهشگران، این یافته دیدى گسترده تر درباره تکامل حیات نه تنها روى کره زمین بلکه احتمالا در هر نقطه دیگرى در منظومه خورشیدى یا فراتر از آن ارائه مى‌کند. به گزارش دیسکاورى، محققان در این پژوهش روى مولکول فورمامید متمرکز شده‌اند که ساده ترین ساختار حاوى چهار عنصر اصلى تشکیل دهنده حیات یعنى کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن است. در مطالعات پیشین نشان داده شده است که گرم کردن فورمامید در یک ترکیب معدنى چطور مى‌تواند بیشترین محتویات جزو اصلى RNA را تولید کند. محققان معتقدند که RNA به عنوان ابتدایى‌ترین سیستم‌ عامل براى حیات عمل کرده است. این یافته همچنین نشان مى‌دهد که وجود حیات در سایر نقاط منظومه خورشیدى چندان هم غیر ممکن نیست.

منبع:  ایسنا - GSI.ir


حرکت اسرار آمیز سنگ ها در دره مرگ

دره مرگ

 

"دره مرگ" منطقه ای در کالیفرنیای جنوبی، نزدیک صحرای نوادا در آمریکای شمالی است که طول آن 225 کیلومتر و پهنایش بین 8 تا 24 کیلومتر است. این منطقه پست ترین نقطه در نیمکره غربی جهان نیز به شمار می آید. ارتفاع پست ترین قسمت آن 86 متر پایین تر از سطح آب های آزاد است. در سال 1849، گروه بزرگی از جویندگان طلا به این منطقه هجوم آوردند و بسیاری از آنان در اثر گرما، تشنگی و خستگی بیش از حد، از پای درآمدند. به همین علت، این منطقه را دره مرگ نامیده اند.
در تابستان، دمای این منطقه به 50 درجه می رسد و گزارش شده است که در سال 1913 دمایش به 6/56 درجه نیز رسیده بود. این دره، زمستان ها هوای ملایمی دارد. اما دمای شب های زمستانی آن گاهی زیر صفر است. در نقاط مختلف این دره، آبگیرهای نمکی، نمکزارها و تپه های آتشفشانی عجیبی دیده می شود. با وجود این، خرگوش ها، موش ها، کانگوروها، مارمولک ها و جانوران صحرایی بسیاری در آن زندگی می کنند. با شروع بارندگی های اندک بهاری، نیز انواع گل های وحشی، علف و بوته هایی که با زمین های نمکی سازگارند، در آن ظاهر می شوند.

گفتنی است این منطقه از نظر معادن و سنگهای زینتی و قیمتی یکی از مناطق مهم آمریکا میباشد و دیگر اینکه بعضی از بومی های مناطق اطراف دره مرگ بر این باورند که این منطقه توسط پیشینیان نفرین شده است.

از عوامل مهمی که توجه زمین شناسان را بخود جلب کرده، همانطور که در تصاویر بالا مشاهده می کنید حرکت اسرار آمیز سنگ ها در این منطقه است! سنگ های دره مرگ در ایالات متحده آمریکا خودبخود و بدون دخالت عامل انسانی یا غیر انسانی به طور مرموزی حرکت می کنند. عامل این حرکت اسرارآمیز پدیده های ژئولوژیکی است که هنوز برای دانشمندان این علم شناخته شده نیست!

 

عکس ها در ادامه مطلب

منبع: climatology88.blogfa.com

ادامه مطلب

باز هم مشتری مورد حمله قرار گرفت

باز هم مشتری مورد حمله قرار گرفت

 

طی 13 ماه گذشته، سیاره مشتری سه بار هدف حمله اجرام فضایی قرار گرفته است که باعث شگفتی ستاره‌شناسان شده است. پیش از این تصور می‌شد که برخورد اجرام فضایی با مشتری چند قرن یک بار اتفاق می‌افتد.

بهنوش خرم‌روز: سیاره مشتری،‌ بزرگ‌ترین همسایه زمین در منظومه شمسی، یک بار دیگر مورد حمله اجرام فضایی قرار گرفت. از 13 ماه پیش تا به حال،‌ یعنی تنها یک ماه بیشتر از یک سال،‌ این سومین باری است که حمله به این سیاره ثبت می‌شود. دو دفعه قبلی به ماه‌های خرداد سال گذشته و تیر همین امسال برمی‌گردد و برخورد سوم هم جمعه همین هفته اتفاق افتاد. البته از برخورد اول، ‌فقط لکه تیره به جا مانده از برخورد دیده شد.

قبل از این،‌ تنها برخوردی که ما از مشتری سراغ داشتیم به 16 سال پیش برمی‌گشت که برخوردی پیشبینی شده بود و خیلی از حرفه‌ای‌ها آمادگی آن را داشتند و آن را مشاهده و ثبت کردند. اما سه برخورد اخیر را ستاره‌شناسان آماتور در کشورهای مختلف دنیا ثبت کرده‌اند. تا پیش از این تصور می‌شد که این قبیل برخوردها،‌ یعنی برخورد اجرام فضایی با سیاره مشتری خیلی پدیده نادری است و هر چند قرن یک بار اتفاق می‌افتد.

بر اساس گزارشی که نیوساینتیست منتشر کرده، فراگیر شدن تلسکوپ‌هایی که تصویرهایی با وضوح بالا به دست می‌آورند،‌ عامل مهمی در  کشف برخوردهای بیشتر است. بر همین اساس،‌ گروهی از محققین پیشنهاد کرده‌اند که پروژه‌ای بین‌المللی برای رصد برخوردهای مشتری به راه انداخته شود تا بتوان طی سال‌های آینده گزارشی کامل از برخورد اجرام فضایی با مشتری در اختیار داشت.

منبع: خبرآنلاین