گروه نجوم تیشتر لشت نشا (گیلان)

گروه نجوم تیشتر گیلان به ارائه خبر علمی با اولویت خبر نجومی می پردازد

آلودگی نوری بلای جان موجودات زمین

برای نجات حیات‌وحش، ‌شب‌ها را برگردانید

 

هر چه ما انسان‌ها، نور‌های مصنوعی بیشتری را در شب روشن می‌کنیم، بیشتر شب طبیعی را محو می‌کنیم و باعث می‌شویم که حیوانات به دردسر بیافتند. تا جایی که بسیاری از آن‌ها را به کام مرگ می‌کشانیم

تازگی‌ها در شب‌ها سعی کرده‌اید ستاره‌‌های آسمان را تماشا کنید؟ اگر در یکی از شهرهای بزرگ بوده‌اید، به احتمال زیاد موفق نشده‌اید. در واقع شهرهای بزرگ در سراسر دنیا مدت‌هاست که نگذاشته‌اند شب، شب بماند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، مهم‌ترین خواسته جلسه اخیر جامعه برای نجات زیست، که در کانادا برگزار شد، این بوده که برای نجات حیات وحش،‌ باید بگذاریم که شب‌ها، شب باقی بمانند. بچه لاک‌پشت‌های تازه به دنیا آمده، به جای این که به سمت انعکاس نور ماه روی آب روند تا به اقیانوس برسند، نورهای شهرهای ساحلی را دنبال می‌کنند. پرنده‌های زیادی هم در شب به طور گروهی با ساختمان‌های روشن برخورد می‌کنند. همچنین رشد، رفتار و شانس زنده ماندن بسیاری از حیواناتی که در شب زندگی می‌کنند،‌ تغییر کرده است. ما شب را از بین برده‌ایم.

در واقع راهش این نیست که مثلا تمام شب جاده‌ها را تاریک نگه داریم، بلکه تنها کافی است از ابزاری برای روشنایی استفاده کنیم که با مواد و طراحی خود، کم‌تر آلودگی نوری به وجود بیاورند. فقط باید کمی هم به حیات وحش و جانوران اهمیت بدهیم.

www.khabaronline.ir


توفان‌ها هم الگوی ریاضی دارند

توفان‌ها هم الگوی ریاضی دارند

 

هر روز برای یک پدیده طبیعی تازه یک الگوی ریاضیاتی پیدا می‌شود و پدیده‌های ناشناخته برای ما آشناتر و قابل‌ پیش‌بینی‌تر می‌شوند. این بار نوبت توفان‌های سهمگین است.

بهنوش خرم‌روز: روز به روز الگوهای ریاضیاتی بیشتری برای پدیده‌های طبیعی مختلف پیدا می‌شود. این بار هم نوبت توفان‌های سهمگین است. بر اساس گزارشی که نیوساینتیست دیروز منتشر کرده، شدت توفان‌ها از یک قانون ریاضی ساده پیروی می‌کند. دانستن این مسئله می‌تواند به پیش‌بینی نحوه واکنش توفان‌ها نسبت به تغییرات آب و هوایی که در پیش داریم کمک کند. محققین مرکز مطالعات ریاضی بارسلونا توفان‌های مهم سال‌های 1966 تا 2007 را بررسی کرده‌اند. آن‌ها میزان انرژی آزاد شده هر توفان را بر اساس سرعت باد و طول مدت توفان محاسبه کردند. به نظر می‌رسد که توفان‌های متوسط که فراوان‌تر هم هستند، هر جا که باشند و در هر دریایی  که پدیدار شوند، همه از یک الگو پیروی می‌کنند و فقط توفان‌های خیلی خیلی ضعیف و یا برعکس خیلی خیلی قوی از این الگو پیروی نمی‌کنند. گروه محققین همچنین دمای سطح آب دریا را در زمان روی دادن توفان‌های مختلف بررسی کردند و متوجه شدند که بیشتر توفان‌های شدید در سال‌هایی که گرم‌تر بوده‌اند، اتفاق افتاده‌اند.  البته این احتمال وجود دارد که با افزایش گرمای زمین، شدت توفان‌ها بیشتر بشوند، اما خب چون رو به سمتی می‌رویم که ممکن است دمای زمین به درجه‌ای برسد که تا به حال تجربه نکرده‌ایم، ممکن است برخی تغییرها و رویدادها قابل پیش‌بینی کامل نباشند.

منبع:خبرآنلاین


کاوشگر اروپایی رزتا با سیارک لوته‌تیا ملاقات کرد

رزتا با سیارک لوته‌تیا ملاقات کرد

 

کاوشگر اروپایی رزتا که به دلیل تاخیر در پرتاب نتوانست به هدف اولیه خود برسد، دیروز توانست با سیارک لوته‌تیا ملاقات کند و پرده از اسرار این سیارک شگفت‌انگیز بردارد. دریافت 4هزار تصویر ارسالی رزتا تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.

ابوالفضل کریمی: کاوشگر فضایی رزتا متعلق به آژانس فضایی اروپا از نزدیکی سیارک لوته‌تیا عبور کرد و مجموعه‌ای از اطلاعات را برای تحلیل و بررسی بیشتر به زمین فرستاد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این سنگ که بلندترین طولش به 120 کیلومتر می‌رسد، بزرگ‌ترین سیارکی است که یک ماهواره به ملاقات آن رفته است. ملاقات رزتا با این سیارک در فاصله 454 میلیون کیلومتری از زمین و بر فراز مدار مریخ اتفاق افتاد.

تصاویر نشان می‌دهد لوته‌تیا از لحاظ ظاهری بسیار غیر عادی است. در سطح این سیاره چند دهانه آتشفشانی و حتی چند شکاف سحرآمیز دیده می‌شود!

هلگر سیرکس از محققان سیستم دوربین اوزیریس که تصویرهای عرضه شده در این صفحه را تهیه کرده است، در این باره گفت: «رزتا دنیای جدیدی را کشف کرده که برای سال‌ها دانشمندان را به خود سرگرم نگاه خواهد داشت».

پروفسور دیوید سوث‌وود، مدیر آژانس فضایی اروپا نیز در این باره گفت: «تصاویر گرفته شده بسیار باشکوهند و نفس‌ها را در سینه حبس می‌کنند. این یک روز تاریخی است که باز هم ثابت می‌کند اروپا می‌تواند قدم‌های بزرگی در اکتشاف و شناسایی منظومه شمسی بردارد. همه چیز بسیار خوب و طبق برنامه صورت گرفت».

 

ادامه مطلب

تاریخچه یخبندان های کره زمین

تاریخ زمین مجموعه‌ای از دوره‌های متناوب یخ‌بندان و افزایش دما را نشان می‌دهد که هر یک نقش مؤثری در انقراض و حیات گونه‌ها داشته‌اند. فکر می‌کنید آخرین عصر یخ‌بندان با انسان بخرد چه خواهد کرد؟

محبوبه عمیدی: شاید شما هم وقتی به عصر یخ‌بندان فکر می‌کنید، انسان‌های اولیه‌ای در خیال‌تان مجسم می‌شوند که پوشیده در پوست گرم شکارهای پیشین در زمینی سراسر یخ‌زده و سرد، با ناامیدی به دنبال غذا می‌گردند.

اما در واقع زمین با اعصار یخ‌بندان بسیاری دست‌و‌پنجه نرم کرده که اغلب آنها پیش از پیدایش انسان به وقوع پیوسته‌اند. از سوی دیگر تصویر آشنایی که هر یک از ما از عصر یخ‌بندان داریم، نمونه‌ای نسبتا ملایم از آن است، زمین در خلال بعضی از اعصار یخ‌بندان برای ده‌ها گاهی صدها میلیون سال پوشیده از قشر عظیمی از یخ بوده است.

می‌توان برای زمین سه دوره آب‌و‌هوایی متناوب را تعریف کرد:

دوره گلخانه‌ای: که در آن درجه حرارت گرمسیری تا قطبهای زمین امتداد داشته و هیچ لایه یخی روی زمین نبوده است.

دوره یخچالی: دوره‌ای که بخشی از زمین پوشش یخ دائمی داشته اما وسعت این پوشش متغیر بوده است.

زمین گلوله برفی: زمانی که سرتاسر زمین پوشیده از قشر عظیم یخ بوده است.

این که چرا گاهی شاهد ظهور اعصار یخ‌بندان هستیم و گاهی دمای زمین رو به گرم‌شدن می‌رود، معمایی است که به گزارش نیوساینتیست  یخ‌بندان‌شناسان به تازگی شروع به حل آن کرده‌اند. آنها به بررسی تاریخچه یخ روی زمین پرداخته‌اند تا ارتباط آن با تغییر ترکیب گازهای جو زمین یا بزرگ‌ترین رویدادهای زمین‌شناسی را با دقت بیشتری بررسی کنند.

زمین گلوله برفی: 2.4 تا 2.1‌میلیارد سال پیش
گلوله برفیعصر یخ‌بندان دوران پارینه‌زیستی، قدیمی‌ترین عصر یخ‌بندانی است که تاکنون بشر موفق به شناسایی آن شده است. کره زمین در این دوران تنها 2‌میلیارد سال عمر داشته و زندگی روی آن به حیات در اشکال تک سلولی منحصر می‌شده است. به نظر می‌رسد زمین در آغاز این دوران، زمانی بین 2.3 تا 2.4‌میلیارد سال پیش با عصر یخ‌بندان بسیار‌ سختی روبرو بوده که یکی از دوره‌های «زمین گلوله برفی» به شمار می‌رود. محققان علت ظهور این عصر یخ‌بندان و شدت آن را کاهش دی‌اکسید‌کربن جو زمین به دلیل خاموشی 250‌میلیون ساله آتشفشان‌ها و کاهش اثر گلخانه‌ای ناشی از آن می‌دانند.

یخ‌بندان شدید: 850 تا 630‌میلیون سال پیش
زمین در این دوره 200‌میلیون ساله که کریوژنیان نام دارد، یکی از سخت‌ترین اعصار یخ‌بندان شناخته‌شده را تجربه کرده است. دیرین‌شناسان احتمال می‌دهند علت آغاز این عصر یخ‌بندان هم‌زمانی آن با ظهور اشکال پیچیده حیات روی زمین باشد.

این نظریه می‌گوید یخ‌بندان به دلیل تکامل سلولهای بزرگ و احتمالا جانداران پرسلولی که پس از مرگ در بستر دریاها و اقیانوس‌ها غرق‌شده و باعث جذب دی‌اکسید‌کربن جو زمین و کاهش اثر گلخانه‌ای آن شده‌اند، به وقوع پیوسته است.

کریوژنیان را به دو عصر یخ‌بندان متمایز تقسیم می‌کنند که یکی بین 750 و 700‌میلیون سال پیش ظاهر شده و دیگری به دنبال آن حدود 660 تا 635‌میلیون سال پیش به وقوع پیوسته است. محققان احتمال می‌دهند بخش از این یخ‌بندان زمین را به گلوله برفی تبدیل کرده باشد.

نخستین انقراض بزرگ: 460 تا 430‌میلیون سال پیش
عصر یخ‌بندانی که اواخر دوره اوردوویسین و اوایل دوره سیلورین رخ داده یکی از بزرگ‌ترین انقراض‌های روی زمین را رقم زده است. این دوره دومین عصر یخ‌بندان سخت زمین به شمار می‌رود.

این انقراض پس از انقراض بزرگ جانداران کره زمین در دوره پرمین، بزرگ‌ترین انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری زمین به شمار می‌رود. با این حال با پایان این عصر، زیست‌بوم حیات را از سر گرفته و گونه‌های گیاهی بسیاری رشد یافته‌اند. احتمالا همین انبوهی پوشش گیاهی دوره سیلورین باعث ظهور عصر یخ‌بندان بعدی شده است.

 

ادامه مطلب

آیا مشتری کیهان‌شناسان را گمراه کرده است؟

آیا مشتری کیهان‌شناسان را گمراه کرده است؟

 

تحقیق تازه‌ای نشان می‌دهد ریزموج‌های ساطع شده از سیاره مشتری، معیار مناسبی برای کالیبراسیون داده‌های به دست آمده توسط WMAP نیست. آیا باید در تعریف یا حتی وجود ماده و انرژی تاریک تجدید‌نظر کنیم؟

محبوبه عمیدی: همیشه برای استاندارد‌سازی نیاز به یک سنجه ثابت اولیه داریم. این سنجه در اطلاعات ارسال شده توسط WMAP «ﮐﺎﻭﺷﮕﺮ ﺭﻳﺰﻣﻮﺝ ﻧﺎﻫﻤﺴﺎﻧ‌‌‌ﮕﺮﺩ ﻭﻳﻠﮑﻴﻨﺴﻮﻥ» متعلق به ناسا به زمین، ریزموج‌های منتشر شده توسط سیاره مشتری است. این داده‌ها بخش باارزشی از اطلاعاتی هستند که درک کنونی ما را از ماده تاریک، انرژی تاریک، آغاز جهان و گسترش آن به واسطه مدل استاندارد کیهان‌شناسی شکل می‌دهند.

چقدر احتمال دارد این اطلاعات صحیح نباشند؟ آیا ممکن است نتایج حاصل از WMAP ما را در شناخت کیهان دچار اشتباه کرده باشند؟ تام شنکس، متخصص اخترفیزیک این‌طور فکر می‌کند و معتقد است همه تقصیرها به گردن مشتری است.

کاوشگر WMAP وظیفه آشکارسازی فوتونهای تابش زمینه کیهانی- نخستین پرتوهای نوری که پس از انفجار بزرگ در جهان آزاد شد- را بر عهده دارد، از نتایج حاصل از این کاوشگر برای ترسیم نقشه دمایی آسمان استفاده می‌شود. منحنی‌های این نقشه برای محاسبه طیف امواجی که نزدیک‌ترین هم‌خوانی را با الگوی استاندارد کیهان‌شناسی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گزارش نیوساینتیست، از سال 2007 تاکنون، شنکس که از مخالفان مدل استاندارد است به کشف و بررسی اختلاف‌ها میان اطلاعات مخابره شده از WMAP و اندازه‌گیری‌های انجام شده توسط پرتوی ایکس از خوشه‌های ستاره‌ای به وسیله تلسکوپ‌های مستقر روی زمین پرداخته است. نتایج متفاوت بودند و او در ابتدا فکر می‌کرد محاسبات WMAP باید دقیق باشند و مشکل از نتایج روی زمین است.

سیاره مشتری منبعی یکنواخت و همیشگی از ریزموج محسوب می‌شود و به همین دلیل محققانWMAP برای کالیبره‌سازی داده‌ها و تصحیح انحراف‌های احتمالی، ریزموج های ارسالی این سیاره را ملاک قرار می‌دهند.

این‌بار شنکس و یکی از دانشجویانش داده‌های پیشین را با داده‌های ارسال شده توسط WMAP از اجرامی مانند کهکشانهای رادیویی که دیگر منابع ارسال ریزموج هستند، مقایسه کردند. نتایج چیزی نبود که برای متخصصان WMAPرضایت‌بخش باشد. به عنوان مثال ارتعاش ریسمان‌های یک‌بعدی کیهانی و اثر آنها بر فضا-زمان یا قوانین گرانش می‌تواند آنچه را که امروزه توسط مدل استاندارد کیهان‌شناسی به ماده تاریک یا انرژی تاریک نسبت داده می‌شود، توضیح دهد.

شنکس می‌گوید: «اگر حق با ما باشد، باید انتظار تازه‌هایی باورنکردنی را از دانش کیهان‌شناسی داشته باشیم». او هم هنوز نمی‌داند چرا نمی‌شود به مشتری و ریزموج‌هایی که ساطع می‌کند اعتماد کرد.

اعضای تیم WMAPدر پاسخ می‌گویند رصد منابع رادیویی توسط این کاوشگر منطبق بر مناطقی از آسمان بوده که دمای آنها به طور نسبی کمی بالاتر است و احتمالا این عامل باعث پایین آمدن دقت کالیبراسیون و تغییر نتایج شده است.

منبع: خبرآنلاین


ال.اچ.سی رکورد برخورد ذرات را شکست

ال.اچ.سی رکورد برخورد ذرات را شکست

 

دانشمندان حاضر در بزرگ‌ترین آزمایشگاه جهان، ال.اچ.سی توانسته‌اند به رکورد ده‌هزار برخورد پرانرژی در ثانیه دست پیدا کنند و گامی دیگر به بازگشایی راز جهان و یافتن ذره بوزون هیگز نزدیک‌تر شوند.

ابوالفضل کریمی: پرانرژی‌ترین شتاب‌دهنده ذرات جهان توانست رکورد نرخ برخورد ذرات را بشکند و به سرعتی دو برابر قبل برسد. به گفته آندری گلوتوین، فیزیکدان حاضر در ال.اچ.سی، این برخورددهنده اکنون 10هزار برخورد در ثانیه انجام می‌دهد. دانشمندان معتقدند این موضوع می‌تواند شروعی باشد برای تبدیل ال.اچ.سی به قدرتمند‌ترین ماشین برخورددهنده ذرات در جهان.

به گزارش بی‌بی‌سی، ال.اچ.سی در تونلی 27 کیلومتری در زیر خاک مرز فرانسه و سوئیس قرار گرفته است. این ماشین غول‌پیکر توسط سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا، سرن که در نزدیکی ژنو در سوئیس قرار دارد، کنترل می‌شود.
رهبر گروه عملیاتی ال.اچ.سی، مایک لامونت در این باره به بی‌بی‌سی گفت: «واضح است که ال.چی.سی مانند پسری جدید در شهر محسوب می‌شود و ما توانستیم با دو سال تلاش، فرمی‌لب را کنار بزنیم».

شتاب‌دهنده ذرات تواترون در آزمایشگاه شتاب‌دهنده ملی فرمی در ایلی‌نویز آمریکا، رقیب ال.اچ.سی محسوب می‌شود. هرچند شتاب‌دهنده تواترون در ماه‌های اخیر با شدت بیش‌تری فعالیت می‌کند، اما رکورد نرخ برخوردها اکنون در دستان سرن است.

 

ادامه مطلب

برخورد دوباره با مشتری

برخورد دوباره با مشتری

 

منجمان آماتور در ساعت 1:01 دقیقه بامداد به وقت ایران در شب جمعه مورخ 14 خرداد ماه برخوردی را با مشتری رصد کرده اند. این برخورد باعث ایجاد یک درخش پرنور در ابرهای فوقانی سیارۀ غول پیکر منظومه شمسی شده است.

 

منجم آماتور آنتونی ویزلی از استرالیا و کریستوفر گو از فیلیپین به صورت جداگانه برخوردی را با مشتری رصد کرده اند. این برخورد در ساعت 12:01 دقیقه به وقت ایران در شب جمعه مورخ 14 خرداد ماه رخ داده و باعث ایجاد یک درخش پرنور در ابرهای فوقانی سیارۀ غول پیکر منظومه شمسی شده است. کریستوفر گو می گوید: "هنوز باورم نمی شود که من به صورت زنده یک برخورد با مشتری را ثبت کرده ام." آنتونی ویزلی عکاس مشهور استرالیایی که چندی پیش اثر یرخورد بزرگتری را با مشتری کشف کرد، در این مورد چنین می گوید: "هیچ اثر مرئی ای از نقطۀ برخورد، پس از حدود نیم ساعت به جای نماند؛ تا زمانی که طلوع خورشید باعث پایان تصویربرداری شد" .

 

نوع جرمی که برخورد کرده است تا کنون نامعلوم است. اما یا یک دنباله دار بوده و یا یک سیارک. در مورد مشابه ای که چندی پیش صورت گرفته بود باقی ماندۀ برخورد به صورت ناحیۀ سیاه و خاکستری تا چند روز بر روی جو مشتری دیده می شد.

طبق آخرین رصد ها تا تاریخ پانزدهم خرداد هنوز هیچ اثری از برخورد دوباره پدیدار نشده است. اما منجمان هنوز هم به رصد های مداوم خود برای پیدا کردن آثار باقی مانده از این برخورد ادامه می دهند. البته احتمال آن هم می رود که جسم برخورد کننده آنقدر کوچک بوده باشد که تنها در همان نیم ساعت اول تاثیراتش بر روی جو مشتری دیده می شده.

شما می توانید فیلم این برخورد را در اینجا و اینجا مشاهده کنید.

منبع: سایت ماهنامه نجوم


کاوشگر ناسا پس از 40 سال راز کلاهک‌هاى یخى مریخ را فاش کرد

 

 کاوشگر ناسا پس از 40 سال راز کلاهک‌هاى یخى مریخ را فاش کرد

 

پس از 40 سال، دانشمند‌ان سازمان فضایى آمریکا (ناسا)، ادعا کرده‌اند که موفق به کشف اسرار تغییرات آب و هوایى بر سطح سیاره مریخ شده‌اند. این دانشمند‌ان با استفاده از اطلاعات مدارگرد اکتشافى مریخ (MRO) موفق به کشف اسرار کلاهک‌هاى یخى مریخى شده‌اند. رادار SHARAD، ابزارى که روى MRO نصب شده لایه‌هاى زیرین سطح مریخ را آشکار ساخته و به دانشمند‌ان امکان داده است که شکل گیرى یک شکاف بزرگ و مجموعه‌اى از راه آبهاى فضایى روى کلاهک یخى شمال مریخ را بازسازى کنند. ریچ زورک از دانشمند‌ان آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) سازمان فضایى آمریکا (ناسا) در این زمینه گفت: SHARAD تصویرى با جزئیات زیبا از رگه‌هاى یخى در قطب‌ها یا به صورت دفن شده در ارتفاعات میانى در اختیار ما قرار داده که این تصاویر طى چندین میلیون سال گذشته تغییر کرده‌اند. مجله نیچر در این زمینه نوشت: محققان دریافته‌اند که کلاهک‌هاى یخى بر روى مریخ در اثر سایر نیروها جداى از خود جریان یخى، شکل گرفته‌اند. دانشمند‌ان با تجزیه و تحلیل اطلاعات رادار مى‌توانند مانند پوست پیاز لایه لایه این یخ‌ها را بردارند تا آشکار شود که چطور این کلاهک یخى در طول زمان تکامل یافته است.ایسنا-GSI


راز سرعت مافوق صوت بادهاى سیاره زهره

راز سرعت مافوق صوت بادهاى سیاره زهره

 

دانشمند‌ان تصور مى‌کنند، پاسخ سوال مربوط به نحوه خاص وزش بادهاى سیاره ناهید که مدت‌ها ذهن آنها را به خود مشغول کرده بود، کشف کرده‌اند. پژوهشگران از مدتها پیش دریافته بودند که بادها بر روى سیاره زهره سریع‌تر از سرعت چرخش این سیاره مى‌وزند اما علت این وضعیت خاص را تاکنون نمى‌دانسته‌اند.زهره هر 243 روز زمینى دور کامل مى‌زند اما فقط چهار روز زمینى طول مى کشد که ابرها در اتمسفر این سیاره تمام مسیر دور آن را با سرعت 200 متر بر ثانیه بپیمایند. این پدیده موسوم به «چرخش فوق‌العاده» فقط در سیاره زهره(ناهید) و قمر تیتان سیاره کیوان(زحل) مشاهده شده است. مدت‌ها دانشمند‌ان اختر فیزیک معتقد بودند که تفاوت‌هاى دماى شب و روز در زهره عامل این تفاوت سرعت گردش است. گروهى از دانشمند‌ان دانشگاه ملى «اتونوماى مکزیک» در این پژوهش خاطر نشان کردند: این بادها به واسطه بادهاى لایه یونوسفر بین ارتفاع 150 تا 800 کیلومتر بالاى سطح سیاره به حرکت در مى‌آیند. محققان با کمک یافته‌هاى مدارگرد آمریکایى ناهید دریافته‌اند که این بادها با سرعت مافوق صوت حرکت مى‌کنند و تحت تاثیر تعامل سیاره با بادهاى خورشیدى از جانب خورشید هستند.ایسنا-GSI


تکذیب قطعی یا کندی اینترنت/ فیبر نوری از علتهای قطعی است

تکذیب قطعی یا کندی اینترنت/ فیبر نوری از علتهای قطعی است

 

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت هرگونه قطعی اینترنت در روز جاری و کندی اینترنت در روزهای اخیر را رد کرد.

محمود خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره گزارشهای متعددی که از قطعی و کندی اینترنت ارائه شده است گفت: قطعی نداشته ایم. شبکه زیرساخت هیچ مشکلی ندارد و حتی کندی هم نداشته ایم.

احمد پورنگ نیا معاون شرکت ارتباطات زیرساخت نیز به مهر گفت: مورد خاصی درباره قطعی اینترنت گزارش نشده است.

شفیع مدیر روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در پاسخ به مهر با بیان اینکه وضعیت عادی است و هیچ گونه قطعی نداشته ایم گفت: فیبر نوری یکی از علتهای قطعی است. علل مختلف دیگری می توانند در یک قطعی دخیل باشند. از آنجا که شبکه پشتیبان داریم معمولا قطعی ها نمودی برای کاربر و مشترک پیدا نمی کند. مگر قطعی در سطح بین المللی باشد که فشار زیادی به شبکه وارد شود.

وی با اشاره به نمونه ای از عوامل متعددی که در ایجاد قطعی اینترنت موثر هستند گفت: ممکن است در سرویسهایی که ISP ها ارائه می کنند مشکلی بوجود آمده باشد. 

به گزارش مهر، گزارشهای متعددی ظرف روز جاری دریافت شده است که حکایت از قطعی اینترنت در نقاط مختلف شهر تهران بخصوص مرکز شهر دارد.

خسروی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت اوایل خرداد ماه در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه قطعی مکرر اینترنت کشور اغراق است به کار بردن این لفظ را ظلمی بزرگ به کارکنان این شرکت دانسته بود و اظهار داشته بود: از ابتدای سال تاکنون تنها با دو مورد قطعی اینترنت در کشور روبرو بوده ایم.

وی با بیان اینکه در صدد افزایش قابلیت شبکه ارتباطات زیرساخت هستیم و هزینه بسیاری صرف کرده ایم تا نقاط اتصال شبکه به اینترنت بین الملل افزایش یابد گفته بود: پیش از این تنها از مسیر دریایی جاسک - فجیره (ایران - امارات) به شبکه بین الملل متصل می شدیم که در صورت بروز برخی حوادث، ارتباط داخلی کشور مختل می شد اما هم اکنون هم از سمت شمال و هم از سمت جنوب نقاط اتصال زیادی تعریف شده است تا این مشکلات پیش نیاید.